Pomaganie innym leży w naszej naturze

W każdym z nas drzemie chęć pomocy tym, którzy jej potrzebują. Potrzebne jest tylko miejsce, dzięki któremu mamy pewność, że ta pomoc rzeczywiście dotrze tam, gdzie trzeba lub tam, gdzie chcemy. Po to Allegro stworzyło platformę charytatywni.allegro.pl.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak chętnie pomagamy innym? Jest na to naukowe i psychologiczne wytłumaczenie. 

– Dawno, dawno temu łatwiej było przetrwać w grupie. Ludzie pomagali, bo wiedzieli, że na pewno kiedyś oni też będą potrzebować pomocy. Bez pomocy innych nie było możliwe przetrwanie, więc gen pomagania jest w nas, jest częścią naszego ewolucyjnego rozwoju – tłumaczy naszą chęć niesienia pomocy innym Julia Izmałkowa, CEO Izmałkowa Consulting, psycholog, badaczka i ewangelistka etnografii w Polsce, autorka bloga My Flirt With Reality. I dodaje, że ludzie, którzy doświadczyli pomocy, dużo chętniej pomagają. 

– Darwin mówił w swoich pracach o tym, że mamy wbudowany wyrafinowany kalkulator w naszej głowie, który zawsze dąży do równowagi, więc cały czas zadajemy sobie pytanie: czy dostałeś wystarczająco? Czy oddałam wystarczająco? Czy nie mam długu? Czy jestem sprawiedliwy w stosunku do innych? Czy inni traktują mnie tak jak należy? Więc cokolwiek się dzieje,w sposób podświadomy lub całkowicie nieświadomy kalkulujemy, bo równowaga pomaga nam utrzymać stabilne i pozytywne poczucie wartości nas jako ludzkich istot – wyjaśnia Izmałkowa.


Ważny jest także cel naszej pomocy. Im dokładniej wiemy, komu konkretnie pomagamy, w jakim celu, im bardziej możemy to zwizualizować, tym pomagamy chętniej. Bo lubimy „namacalność” naszej pomocy. – Dlatego też komunikat: „pomoc dla chorych dzieci” jest słabszy niż „pomoc na szpital dziecięcy”, a ten z kolei jest słabszy niż "pomoc na szpital dziecięcy w Pruszkowie”, który też jest słabszy względem komunikatu „pomoc na szpital dziecięcy w Pruszkowie – Oddział okulistyczny” – tłumaczy Izmałkowa.

Pomoc komuś oznacza, że mamy siłę oraz większe możliwości niż inne osoby. Dlatego chcemy pomóc. – Ludzie potrzebują poczucia, że mają w sobie przestrzeń, siłę i możliwości, żeby dawać – tłumaczy Izmałkowa. I dodaje: – Neurolodzy udowodnili już, że pomaganie jest przyjemne. Jeżeli pomagamy dobrowolnie i z poczuciem sprawiedliwości, to uruchamiają się takie same części mózgu, jak kiedy jemy czekoladę czy uprawimy seks. Dlatego dzielenie się swoim zasobami może być uzależniające, jeżeli tylko świat odpowiednio na to zareaguje i doceni nasze intencje – podsumowuje.

Pomaganie przez wystawianie

Allegro, chcąc wykorzystać naszą naturalną potrzebę pomagania innym, stworzyło platformę charytatywni.allegro.pl, gdzie fundacje i instytucje pożytku publicznego mogą się zarejestrować i stworzyć cel. A każdy z nas może wystawić swoje przedmioty na aukcjewybrać wśród tych celów konkretną osobę, której chce pomóc. Cała procedura wystawiania przedmiotów jest podobna do tej na Allegro. Jak tłumaczy Monika Pawłowska, koordynator projektów CSR w Allegro, wystarczy mieć konto na Allegro lub je założyć – dane do logowania działają także na charytatywni.allegro.pl.

– Jedyną ważną różnicą jest to, że na początku procesu Sprzedający wybiera cel zbiórki, na który przekazane będą środki uzyskane ze sprzedaży – precyzuje Monika Pawłowska, i jednocześnie zapewnia, że 100% uzyskanych środków trafia na konto organizacji, bowiem Allegro i partner finansowy PayU nie pobierają opłat, a platforma charytatywni.allegro.pl prowadzona jest przez nich non profit.

Jak wystawiać na charytatywni.allegro.pl, dowiesz się TU

Pomaganie przez licytowanie

Charytatywni.allegro.pl to też możliwość licytowania niezwykłych, unikatowych, cennych przedmiotów, które należały do osób znanych, lubianych, gwiazd, celebrytów czy polityków. Tu Allegro znów wykorzystuje naszą naturalną potrzebę posiadania wyjątkowych rzeczy po to, aby przy okazji pomóc innym. I ta potrzeba ma swoje psychologiczne wytłumaczenie. 


– Z psychologicznego punktu widzenia charytatywne kupowanie daje właściwie same korzyści, bo pozwala nam się czuć po prostu lepszymi ludźmi. To może banalne, ale w dzisiejszym świecie powrót do wartości duchowych jest niezmiernie cenny. Kiedy możemy charytatywnie coś kupić, to taka rzecz przeważnie ma dla nas dużą wartość sentymentalną, bardziej o nią dbamy, traktujemy z większym namaszczeniem, jest dla nas źródłem miłych wspomnień i myśli, a także może budować naszą samoocenę, bo przypomina nam o naszej szlachetnej postawie – tłumaczy chęć pomagania poprzez licytowanie unikatowych przedmiotów Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta.

– Lubimy mieć choć jakąś część naszej ulubionej gwiazdy w swoim domu, choćby jej okulary przeciwsłoneczne czy torebkę. To wielu osobom daje przyjemne poczucie wyjątkowości i diametralnie podwyższa nastrój. Niejako przyjemne z pożytecznym, bo pomagamy, ale i robimy coś dla siebie, nagradzamy tą rzeczą samych siebie za hojność i altruizm – podkreśla Kucewicz.

Jak licytować na charytatywni.allegro.pl

Na charytatywni.allegro.pl okazji do pomagania jest naprawdę wiele, a licytowanie również niewiele się różni od tego na tradycyjnym Allegro. – Po wygraniu licytacji możemy też powiększyć wpłatę o dodatkową kwotę, np. jeśli wylicytowaliśmy książkę za 37 zł, to możemy dodać np. 3 zł i przelać 40 zł – dodaje Monika Pawłowska.

Jak kupować na charytatywni.allegro.pl, dowiesz się TU

Jak stworzyć cel?

Stworzyć cel może każda fundacja czy organizacja pożytku publicznego. Wystarczy, że zarejestruje się na charytatywni.allegro.pl. Dzięki temu da możliwość Sprzedającym, aby korzystali z ich celu i również wystawiali na ich rzecz cenne przedmioty. Jak wyjaśnia Monika Pawłowska, rejestracja organizacji na charytatywni.allegro.pl jest 3-etapowa.

– Pierwszy etap polega na uzupełnieniu formularza rejestracyjnego i załączeniu dokumentów. Następnie należy wykonać przelew weryfikacyjny mający na celu weryfikację numeru rachunku bankowego. Na końcu trzeba pobrać i wydrukować umowę w trzech egzemplarzach, po czym wysłać skan mailem, a oryginały pocztą na adres Allegro. Dopiero po pozytywnym przejściu weryfikacji organizacja może wystawić cel zbiórki – tłumaczy Pawłowska.

I dodaje, że na stronie charytatywni.allegro.pl działa specjalna zakładka Poznaj charytatywni.allegro, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego, co jest związane z wystawianiem i licytowaniem przedmiotów oraz rejestracją fundacji i organizacji pożytku publicznego.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl