Charytatywni.allegro.pl to dla każdego z nas możliwość wylicytowania fajnych, unikatowych, ciekawych rzeczy, często z autografami, a przy okazji możliwość pomocy konkretnej osobie, bo za każdą aukcją stoi potrzebujący tych pieniędzy człowiek. 

Specjalnie dla Czytelników _magazynu.Allegro wybraliśmy najciekawsze naszym redakcyjnym zdaniem aukcje, na które warto zwrócić uwagę i przy okazji wspomóc szczytny cel. Bo kupowanie też jest fajne.

Agata Stachowiak, Allegro

Chociaż nigdy nie należałam do żadnego fanklubu, to nie oszczędzałam ścian swojego pokoju i w różnych okresach życia pojawiał się na nich Brad Pitt na zmianę z Michaelem Jacksonem czy zespołem Backstreet Boys. Wówczas za autograf któregoś z nich oddałabym wiele. Dlatego rozumiem, jak wielką wartość stanowi przedmiot własnoręcznie podpisany przez swojego idola. Platforma charytatywni.allegro.pl jest pod tym względem prawdziwą kopalnią dla kolekcjonerów.

Koszulka Polski z podpisem Roberta Lewandowskiego, PSOUU Koło w Jarosławiu

Na początek gratka dla fanów piłki nożnej – koszulka reprezentacji Polski z autografem Roberta Lewandowskiego. Jeśli nie jest nam dane grać jak najlepszy polski napastnik, to przynajmniej możemy wzbogacić swój zestaw kibica o wyjątkową rzecz i z dumą prezentować ją znajomym podczas najbliższego Euro. Radość będzie tym większa, że przy okazji wesprzemy podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu.

But Nike z autografem Marcina Gortata, Fundacja Dzieciom

Sportowe buty to niby nic nadzwyczajnego, chyba że but jest tylko jeden, w dodatku podpisany przez jednego z najskuteczniejszych zawodników NBA – Marcina Gortata. Może dzięki zebranym na aukcji środkom ośmioletni Mikołaj postawi swój pierwszy krok?

Kukiz CD „Piracka płyta” z autografem, Fundacja „Dzieciom zdążyć z pomocą” 

Obok takiej okazji prawdziwy fan nie przejdzie obojętnie – „Piracka płyta” Kukiz i Piersi z podpisem byłego frontmana zespołu, który na razie rozstał się z muzyką. Płyta jest piracka tylko z tytułu, a wśród utworów można znaleźć m.in. piosenkę „Sejmowe tango”. Licytując płytę, można pomóc zbudować lepszą przyszłość choremu na autyzm Kubie.Scenariusz filmu „Disco Polo”, Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”
 
A co powiecie na książkę i film w jednym? Scenariusz filmu Disco Polo z autografem aktorki Joanny Kulig to idealna lektura na wieczór. I może dobrze, że podczas czytania nie słychać muzyki w tle ;) Na uwagę zasługują też organizatorzy „A[u]kcji Trzy Serca”. Jak tłumaczą, nazwa wzięła się od idei przedsięwzięcia, do której potrzebne są trzy dobre serca, aby pomoc była możliwa: pierwsze serce to znana osoba, która przekazała nam swój przedmiot, drugie to osoba, która licytuje ten cenny przedmiot, a trzecie to organizatorzy, czyli studenci Koła Naukowego Komunikacji Marketingowej „Brief” Politechniki Rzeszowskiej.


Kolacja z Czadomanem, Fundacja „Dzieciom zdążyć z pomocą”

I na koniec coś dla tych, którzy zamiast autografów wolą kolekcjonować wspomnienia – kolacja z Czadomanem. Pseudonim może mówić niewiele, ale hasło „Ruda tańczy jak szalona” kojarzą raczej wszyscy. Spotkanie z artystą wykonującym muzykę z pogranicza disco polo i dance może się okazać ekhm… ciekawym przeżyciem.  


Paweł Klimiuk, Allegro


Stare radio Philips Philetta de Luxe 311, Wspólnota Emaus w Nowym Sączu i Krakowie

Stary odbiornik radiowy Philipsa pochodzi z okresu świetności radia. Kojarzy mi się z czasami, kiedy zasiadałem przed babcinym radioodbiornikiem z tzw. zielonym oczkiem, żeby posłuchać słuchowiska. Dziś takie wrażenia zapewnia tylko Biblia Audio – projekt, w który zaangażowany jest Maciek Budzich. Radio Philipsa nie dość, że wspiera szczytny cel, to jeszcze będzie stylową i niezwykle oryginalną ozdobą biura lub mieszkania.

Nakastlik drewniany po renowacji, Wspólnota Emaus w Nowym Sączu i Krakowie

I kolejna gratka dla miłośników vintage albo zwyczajnie osób, które chciałyby mieć w domu niebanalny mebel. Nakastlik albo inaczej szafka nocna spełnia te kryteria. Pięknie odnowiona będzie długo cieszyć oczy.

Budka Suflera 1974–1984, Fundacja „Podaj dalej”


Winyl znów święci triumfy. Wybrałem więc płytę z największymi hitami Budki Suflera z pierwszej dekady istnienia zespołu, niektóre utwory w tym roku mają już swoje 42. urodziny!

Aparat Leica z 1934 r., Fundacja „Kawałek nieba”

Ktokolwiek interesuje się choć odrobinę fotografią, musiał choć raz usłyszeć nazwę Leica. Aparaty tej firmy zyskały miano kultowych, używali i używają ich wszyscy wielcy światowej fotografii. Na aukcji piękny okaz z 1934 roku. Gustowna ozdoba, ciekawa inwestycja, a przy okazji świetny aparat, w którym końcowy efekt zależy tylko od umiejętności fotografującego. W czasach Instagrama nie do pomyślenia :)

Kalendarz Pirelli 40 lat 1964–2004, Pomorska Fundacja Rottka

Skoro mowa o fotografii i nocnych szafkach, to może warto zwrócić uwagę na album z klasycznymi fotografiami pięknych kobiet z kalendarza Pirelli. Przez lata dostępny tylko dla wybranych, cieszący się niezwykłą sławą nie tylko wśród fotografików i modelek. Oglądany współcześnie może być nie tylko inspiracją, do czego użyć aparatu Leica czy ozdobą zabytkowego nakastlika, ale także podróżą w czasie i poznawaniem, jak zmieniały się podejście do nagości i kanony kobiecej urody.

Michał Bonarowski, Allegro

Z jednej strony mamy ich sporo, ale nigdy za dużo akcesoriów kuchennych. Na aukcjach charytatywnych znaleźć czasem można perełki, które chciałoby mieć wielu pasjonatów kulinariów i nie tylko.

Dla pasjonatów kuchni ważne bywa nie tylko gotowanie, smakowanie i przeżycia zmysłowe. Czasem warto popatrzeć, jak zabawne mogą być perypetie gwiazd kulinariów, uwikłanych w konflikt ambicji, rodzinnych obowiązków i społecznej akceptacji, podlane sosem rywalizacji o słynne gwiazdki uznania dla kucharskiego kunsztu – „Faceci od kuchni”.

Dodatkowo smaku dodaje obecność aktorskich sław: Jean Reno i jego oponent Michaël Youn. Ich nieuchronne starcie, choć dzieje się w atmosferze wymuszonej współpracy, pełne jest zwrotów akcji i zaskakujących decyzji, a na końcu przerodzi się w zrozumienie wzajemnych różnic i odrębności. Smacznego! 

Z kolei „Wykwintne desery polskie” to nowa książka będąca kontynuacją kulinarnego albumu „Wykwintna kuchnia polska” wydanego pod patronatem Anny Komorowskiej, małżonki poprzedniego prezydenta. Nad publikacją pracowało dwudziestu trzech wybitnych cukierników, którzy przygotowali propozycje dań wpisujących się w polską tradycję cukierniczą.

Pozostajemy w tematyce deserowej i spoglądamy na pozycję ciekawą z powodu daty wydania. Okres lat 80., gdy w Polsce panował poważny kryzys gospodarczy, nie był łatwy dla miłośników kulinariów. Wiele produktów i składników zastępowano zamiennikami o znacznie gorszej jakości, a mimo to udawało się wyczarować dania lubiane przez wielu smakoszy. „Vademecum Łakomczucha” autorstwa Aliny i Pauliny Fedak radzi, by nie przejadać się zbytnio, ale dzielić słodyczami z innymi – rady jakże zasadne w naszym przejedzonym świecie. Książkę wydaną w 1987 roku można traktować jako studium zwyczajów i poziomu życia w czasach obecnie często mylnie gloryfikowanych.
Podobnie z o rok młodszą książką „Potrawy niskokaloryczne” Zofii Zawistowskiej. Niskokaloryczność potraw w latach 80. nie była pierwszą potrzebą polskiej gastronomii, która raczej zmagała się z niską jakością i składników i efektów pracy przeciętnego kucharza. Szykowanie potraw niskokalorycznych w tamtych czasach mogło być postrzegane jako raczej przejaw oryginalności, a może i dziwactwa, bo przecież w obliczu braków w sklepach ważne było, żeby ugotować cokolwiek.

Pozostajemy w klimacie vintage i spoglądamy na 4 literatki, czyli małe szklaneczki do picia wódki. Nazwa pochodzi – według miejskich legend – od faktu, że szczególnie upodobali sobie tego rodzaju naczynia literaci spotykający się w kawiarniach i restauracjach literackich. Naczynia te w odróżnieniu od klasycznych kieliszków nie miały nóżek. Opowieść tę raczej można między bajki włożyć, bo taki kształt naczyń do wódki był znany od setek lat, nawet przed powstaniem kasty dwudziestowiecznych literatów, ale skojarzenie z poetami, eseistami i pisarzami, którzy za kołnierz nie wylewali jest całkiem słuszne. 

W podobnej stylistyce utrzymany jest inny przedmiot o charakterze vintage Salaterka półmisek Wałbrzych (naczynie sygnowane), które w XX wieku często służyło do podawania zakąsek do serwowanych w literatkach (i nie tylko) wódek, a i obecnie może ozdabiać stoły, jeśli chcemy nawiązywać do niedawnych, ale charakterystycznych tradycji rubasznych biesiad okresu szybkich przemian społecznych i gospodarczych od połowy XX wieku.
Paweł Luty, _magazyn.Allegro

Pralux proszek do prania PRL-u, Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko

W wypadku aukcji charytatywnych liczą się dla mnie dwa aspekty: cel zbiórki oraz sam przedmiot. W tym wypadku szalenie zainteresował mnie ów proszek, ot nutka nostalgii i fascynacji czasami słusznie minionymi, oraz podziwiam to, co robi Anna Dymna, jej siłę i determinację w pomaganiu potrzebującym. 

Marek Piekarczyk autograf, Fundacja „Zdążyć z pomocą”

Fundacja „Zdążyć z pomocą” zajmuje się chorymi dzieciakami i jeśli mogę wspomóc jej działalność (w tym wypadku pomóc autystycznemu Kubie), a przy okazji zdobyć autograf mojego ulubionego polskiego wokalisty rockowego, to jest to dla mnie połączenie idealne.

Pluszowy burak, Fundacja Allegro All For Planet

Przyznaję, w tym wypadku przede wszystkim chodzi o przedmiot aukcji. Pluszowy burak skradł me serce i sądzę, że skradnie i serduszka moich córeczek. A przy okazji pomożemy naszej planecie.

Płyta z piosenkami do spektaklu „Stacyjka Zdrój" , Centrum Zdrowia Dziecka

Jak już wspomniałem, jestem ojcem i rozumiem, jak ważną kwestią jest komfort dzieciaków w kontakcie ze szpitalem czy lekarzem. Dla najmłodszych wizyta w Centrum Zdrowia Dziecka może być doświadczeniem nieco przyjemniejszym, jeżeli wspomożemy akcję, w której można np. zdobyć płytę z piosenkami legendarnych Starszych Panów, czyli Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Wóz konny, Fundacja „Zdążyć z pomocą”

Co prawda zawsze chciałem mieć czarny ciągnik (pojemność 2400, rzecz jasna), ale wóz konny też może być.

Anna Gardyniak, _magazyn.Allegro

Szydełkowe pierogi, Fundacja „Zdążyć z pomocą” 

Z początku zastanawiałam się, co to takiego jest i do czego może służyć. Szybko sobie przypomniałam, że jako dziecko często z siostrą bawiłyśmy się w dom: kotletem był kawałek kory lub mchu, a frytkami drobne patyczki. A tu mamy przepiękne, koronkowe pierogi. Polecam!

Scenariusz filmu „Disco polo” z autografem Joanny Kulig, Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”

Zawsze mnie fascynowała popularność tego rodzaju twórczości. Biorąc pod uwagę liczbę fanów disco polo w Polsce, scenariusz do tego filmu powinien osiągnąć zawrotną kwotę, tylko trzeba głośno powiedzieć o możliwości jego wylicytowania.

Lalka Emilka, fundacja „BREAD OF LIFE”

Emilka ma na głowie burzę rudych włosów i jest uśmiechnięta od ucha do ucha. Ma na sobie letnią sukienkę w kwiatuszki i nosi różową torebkę przewieszoną przez ramię. I została uszyta podczas zajęć plastycznych w jednej z warszawskich szkół. Emilka ma siostry, które też czekają, aż ktoś je zechce.


Autograf Marka Kondrata, fundacja Słoneczko

Autograf Marka Kondrata, jednego z niewielu polskich aktorów, którego można nazwać gwiazdą, a do tego jedną z moich ulubionych.

„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón, fundacja Lepszy Start

Cień wiatru” ponad 10 lat temu pomógł mi przetrwać największa zawieruchę życiową, więc wierzę, że tak samo pomoże innym potrzebującym.
Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl