co nowego
Co nowego
09 kwietnia 2016, 09:00

Motoryzacyjne DIY

Najprościej byłoby pójść do salonu i wybrać na nowy sezon nowe auto. Wielu z nas jest jednak emocjonalnie związanych ze swoimi starymi samochodami i stara się je utrzymać w stanie świetności, za punkt honoru stawiając sobie wykonanie wszelkich prac we własnym zakresie. W poradnikach z tego tygodnia podpowiadamy, co można zrobić samemu.

Gdy tylko robi się cieplej i już mamy pewność, że temperatury nie spadną poniżej 0 st. C, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to wymienić opony na letnie. Dlaczego? Na to pytanie odpowie nasz artykuł: Dlaczego nie warto jeździć latem na oponach zimowych?

Co powinniśmy jeszcze zrobić? Zapoznać się z naszymi poradnikami: Najtańsze polskie letnie opony – na co zwrócić uwagę, Najlepsze opony letnie do aut kompaktowych według najnowszych testów 2016, Najlepsze z najtańszych opon letnich do samochodów kompaktowych oraz Czy i kiedy warto zainwestować w opony całoroczne do SUV-a? i przy okazji: Jak dobrze wybrać felgi aluminiowe.

Ważnym czynnikiem w wyborze opon jest poziom ich hałasu, jeśli jest zbyt wysoki, może być uciążliwy dla kierowcy i pasażerów – na rozwiązanie tego problemu polecamy poradnik: Hałasują opony – co z tym zrobić? Hałas może być też spowodowany zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem w oponach – jak to sprawdzić? Polecamy: Jak wybrać miernik ciśnienia w oponach?

Skoro przy oponach jesteśmy, przy okazji warto nabyć umiejętności zmiany koła – może okazać się przydatna szczególnie na autostradzie, gdy złapiemy gumę, a w okolicy brak wulkanizatora. Pomoże w tym nasz poradnik:
Każdy powinien to umieć – wymiana koła.  

Teraz możemy przystąpić do kolejnych prac. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w Zestawy naprawcze – do czego ich użyjemy? A także w wiedzę: Czym usunąć „zapieczoną” uszczelkę?

Kolejnym krokiem jest zajrzenie pod maskę – warto sprawdzić poziom płynów i czy nic nie wycieka. To pora na oczyszczenie i uzupełnienie klimatyzacji: Klimatyzacja – przygotuj ją zanim nadejdą upały. A także wymianę filtrów: Filtr odmy – kiedy wymieniać? oraz Filtry samochodowe do 200 zł.

Konieczne jest sprawdzenie podzespołów mechanicznych: Jak chronić koło dwumasowe przed przedwczesnym zużyciem? Jak rozpoznawać jego uszkodzenia?, Jak dbać o koło dwumasowe, Jak we właściwy sposób dbać o skrzynię biegów?, W jaki sposób maksymalnie przedłużyć życie automatycznej skrzyni biegów? Bardziej zaawansowanym polecamy: Kamery endoskopowe do kontroli silnika.

Bez ładowania nasze auto nie ruszy, dlatego warto zapoznać się z tym poradnikiem: „Prąd” w silniku – podstawowe informacje o układzie elektrycznym silnika. Ta wiedza też może się okazać przydatna: Jak zabezpieczyć styki przed korozją? A po zimie mogą nas zaskoczyć takie niespodzianki jak dziura w wydechu. Czy od razu trzeba kupować nowy układ? Niekoniecznie. Polecamy: Jak zakleić dziurę w wydechu?

Teraz można przystąpić do ewentualnego podrasowania naszego auta. Polecamy gadżety i akcesoria, które zwiększą komfort podróży zarówno kierowcy, jak i pasażerom: Akcesoria, dzięki którym zwiększysz widoczność w aucie, Do czego służą wewnętrzne lusterka dodatkowe, Haki holownicze w cenie powyżej 550 zł, Montujemy wyciągarkę w terenówce – jak się do tego zabrać, Czujniki parkowania i cofania do 150 zł, Brewki i rzęsy, czyli optyczny tuning samochodu, Jak zamontować dokładki do zderzaków, Lusterko fotochromatyczne – jak je założyć?, Praktyczne akcesoria do pasów bezpieczeństwa oraz Bagażniki rowerowe – platformy w cenie do 999 zł.

Estetyka auta w środku też ma znaczenie: Wymiana podsufitki – jak się do tego zabrać? Wpływ na komfort jazdy będzie miało także nagłośnienie: Car audio dla każdego. Przegląd modyfikacji na każdą kieszeń. A dla tych, którzy wybierają się w podróż w nieznane, przyda się: Jakie elementy powinna zawierać nawigacja z wyższej półki?, Overmax Camroad 6.1: dobry rejestrator z GPS, Komunikacja na drodze – jakie CB-radio kupić do osobówki?, Przegląd zestawów głośnomówiących do 200 zł.

Pozostaje jedynie umycie auta, po zimie może to wymagać większej dokładności: Jak pozbyć się smoły i trudnych plam z karoserii?, Mycie samochodu aktywną pianą. Co może się przydać?, 5 kosmetyków, dzięki którym przywrócisz blask lakierowi po zimie. Mogą pojawić się w lakierze drobne odpryski i ubytki: Folia na odpryski – jak zabezpieczyć auto? Może więc warto rozważyć: Nowy lakier czy folia?

Teraz pora na odpowiednie zabezpieczenie samochodu, bowiem ubezpieczenie to nie wszystko, warto nasze auto zabezpieczyć kilkoma mechanicznymi trikami: Zabezpiecz auto przed kradzieżą i śpij spokojniej oraz Najbardziej popularne zabezpieczenia antykradzieżowe.

Szerokiej drogi!
Newsletter
Trwa generowanie pliku zip
0%