Gdy tylko robi się cieplej i już mamy pewność, że temperatury nie spadną poniżej 0 st. C, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to wymienić opony na letnie. Dlaczego? Na to pytanie odpowie nasz artykuł: Dlaczego nie warto jeździć latem na oponach zimowych?

Co powinniśmy jeszcze zrobić? Zapoznać się z naszymi poradnikami: Najtańsze polskie letnie opony – na co zwrócić uwagę, Najlepsze opony letnie do aut kompaktowych według najnowszych testów 2016, Najlepsze z najtańszych opon letnich do samochodów kompaktowych oraz Czy i kiedy warto zainwestować w opony całoroczne do SUV-a? i przy okazji: Jak dobrze wybrać felgi aluminiowe.

Ważnym czynnikiem w wyborze opon jest poziom ich hałasu, jeśli jest zbyt wysoki, może być uciążliwy dla kierowcy i pasażerów – na rozwiązanie tego problemu polecamy poradnik: Hałasują opony – co z tym zrobić? Hałas może być też spowodowany zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem w oponach – jak to sprawdzić? Polecamy: Jak wybrać miernik ciśnienia w oponach?

Skoro przy oponach jesteśmy, przy okazji warto nabyć umiejętności zmiany koła – może okazać się przydatna szczególnie na autostradzie, gdy złapiemy gumę, a w okolicy brak wulkanizatora. Pomoże w tym nasz poradnik:
Każdy powinien to umieć – wymiana koła.  

Teraz możemy przystąpić do kolejnych prac. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w Zestawy naprawcze – do czego ich użyjemy? A także w wiedzę: Czym usunąć „zapieczoną” uszczelkę?

Kolejnym krokiem jest zajrzenie pod maskę – warto sprawdzić poziom płynów i czy nic nie wycieka. To pora na oczyszczenie i uzupełnienie klimatyzacji: Klimatyzacja – przygotuj ją zanim nadejdą upały. A także wymianę filtrów: Filtr odmy – kiedy wymieniać? oraz Filtry samochodowe do 200 zł.


Bez ładowania nasze auto nie ruszy, dlatego warto zapoznać się z tym poradnikiem: „Prąd” w silniku – podstawowe informacje o układzie elektrycznym silnika. Ta wiedza też może się okazać przydatna: Jak zabezpieczyć styki przed korozją? A po zimie mogą nas zaskoczyć takie niespodzianki jak dziura w wydechu. Czy od razu trzeba kupować nowy układ? Niekoniecznie. Polecamy: Jak zakleić dziurę w wydechu?Pozostaje jedynie umycie auta, po zimie może to wymagać większej dokładności: Jak pozbyć się smoły i trudnych plam z karoserii?, Mycie samochodu aktywną pianą. Co może się przydać?, 5 kosmetyków, dzięki którym przywrócisz blask lakierowi po zimie. Mogą pojawić się w lakierze drobne odpryski i ubytki: Folia na odpryski – jak zabezpieczyć auto? Może więc warto rozważyć: Nowy lakier czy folia?

Teraz pora na odpowiednie zabezpieczenie samochodu, bowiem ubezpieczenie to nie wszystko, warto nasze auto zabezpieczyć kilkoma mechanicznymi trikami: Zabezpiecz auto przed kradzieżą i śpij spokojniej oraz Najbardziej popularne zabezpieczenia antykradzieżowe.

Szerokiej drogi!

Anna Gardyniak

magazyn@allegro.pl