Programy dla profesjonalnych grafików są coraz bardziej zaawansowane, pojawia się w nich coraz więcej  suwaków, warstw i kliknięć, a laptop musi przetworzyć coraz większą liczbę danych, przez co zdarza mu się czasem zawiesić lub zbyt mocno nagrzać. O ile to jeszcze można przeboleć i rozwiązać kupnem mocniejszego sprzętu, to istnieje drugi problem, który spędza sen z powiek grafikom.

Niestety to, co na naszym ekranie wygląda zjawiskowo, niekoniecznie musi się tak prezentować na komputerze znajomego lub klienta. Wszystko przez matryce ekranów, które inaczej wyświetlają te same barwy, a także podbijają niektóre z nich, by wyglądały bardziej soczyście, niedomagając przy tym w innych tonacjach. Klasyczny konsument nie musi przecież widzieć, że jest delikatnie oszukiwany. Ważne, by dla jego oka wyglądało to atrakcyjnie.
Profesjonaliści wiedzą, że dobry ekran to podstawa. Liczy się wysoki kontrast, dobre odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia, równomierne podświetlenie i wysoka rozdzielczość. Matryca powinna być również matowa, by nie odbijała promieni słonecznych. Do tego należy dorzucić dużo pamięci RAM i mocny procesor. Jeżeli mamy zamiar pracować także z grafiką 3D, to potrzebna będzie także dedykowana karta graficzna.

Wymagań całkiem sporo, laptopów je spełniających stosunkowo mało

Jeżeli mamy porządny monitor zewnętrzny, problem z matrycą przestaje istnieć – na to rozwiązanie decyduje się sporo osób mających do czynienia na co dzień z grafiką. Tym bardziej że producenci nie zwykli podawać szczegółowych danych dotyczących matryc laptopów.

Gdy jednak zamierzamy pozostać przy ekranie laptopa, najlepszym budżetowym wyborem będzie Lenovo E50-80, którego w dobrej konfiguracji kupimy od 1949 zł. Poza 15-calową matową matrycą Full HD otrzymujemy także 8 GB RAM oraz procesor i5-5200U. Dedykowana karta graficzna AMD Radeon R5 M330 może nie należy do najlepszych, ale swobodnie wystarczy do podstawowych zastosowań grafiki 3D. Wprawne oko zauważy, że matryca tego modelu Lenovo, pomimo dobrych parametrów, nie najlepiej odwzorowuje kolory, które mają niebieskawe zabarwienia. Oznacza to, że dominują chłodne odcienie, co nie jest dobrą informacją dla profesjonalistów. Jest to typowa wada matryc TN, więc etatowy grafik powinien zajrzeć na wyższą półkę cenową.

Lenovo Y700 posiada matrycę IPS Full HD 15 cali, która znacznie lepiej prezentuje kolory i posiada bardzo dobrą, głęboką czerń. Za 3079 zł dostaniemy procesor i5-6300HQ wraz z 8 GB RAM i kartą GeForce GTX950M, jednak warto dołożyć do nieco mocniejszej konfiguracji, która w cenie 3649 zł oferuje wydajniejszą kartę graficzną (GTX 960M), istotną przy projektowaniu 3D.
Jako że 15-calowe ekrany to absolutne minimum dla grafika, warto także spojrzeć na nieco większe przekątne, które poprawią komfort pracy. Dobre 17” znajdziemy w modelu HP Pavilion 17-g172nw dostępnym od 3199 zł. Matowa matryca IPS Full HD wraz z procesorem i7-6500U i 8 GB RAM wystarczy z nawiązką do wszystkich zastosowań graficznych w 2D. Karta graficzna GeForce 940M nie jest tak dobra jak w powyższym modelu Lenovo, ale bez problemu poradzi sobie z podstawami, podobnie jak Radeon R5.

Nieco drożej (3899 zł) wyniesie nas laptop 17” MSI GP72, ale dopłacamy do znacznie wydajniejszego procesora i7-5700HQ, posiadającego o dwa rdzenie więcej. Niestety, kosztem mniejszego dysku 1 TB w porównaniu do 2 TB przy laptopie HP. Co prawda model MSI jest często reklamowany jako gamingowy, ale jak nie trudno się domyślić, potrzeby grafików i graczy są bardzo zbliżone. 

Na najwyższej półce cenowej znajdziemy MacBooka Pro. Designerzy, montażyści, architekci, fotografowie i graficy zazwyczaj wybierają właśnie sprzęt Apple. Jeżeli mamy co najmniej 7499 zł, warto zaopatrzyć się w model MJLQ2 z 2015 roku, który posiada i7-4770HQ oraz aż 16GB RAM. Niestety, jak to w przypadku Apple, pamięć jest wlutowana w płytę główną, więc nie da się jej rozbudować. Warto o tym pamiętać, jeżeli zdecydujemy się na starszy model z mniejszą ilością pamięci RAM.
 
Apple to nie tylko świetny wygląd i dobre parametry, ale także środowisko pracy, które dla osób związanych z designem jest na tyle przyjazne, że rzadko kiedy decydują się na powrót do Windowsa. Błyszczącą matrycę rekompensuje bardzo wysoka rozdzielczość 2880 x 1800 i ponadprzeciętne odwzorowanie kolorów. MacBook nie ma także dedykowanej karty graficznej, ale zintegrowany układ Intel Iris Pro radzi sobie zaskakująco dobrze ze skomplikowanym modelowaniem 3D i wydajnością dorównuje układowi GeForce GT 650M.

Jeżeli mamy bardzo wrażliwe oko i jesteśmy perfekcjonistą, przed zakupem laptopa warto poszukać w Internecie szczegółowych testów matryc. Profesjonalnych grafików interesować powinna przede wszystkim przestrzeń odwzorowania kolorów sRGB oraz AdobeRGB. Maniacy powinni także dokładnie obejrzeć ekran swojego egzemplarza przed zakupem, więc warto zdecydować się na odbiór osobisty towaru. Zdarzają się drobne różnice w równomierności podświetlenia ekranu oraz niewielkie uloty światła przy krawędziach. Na szczęście wady te wychodzą zazwyczaj przy dokładnych pomiarach i nie mają tak znaczącego wpływu jak kolory. Niemniej nie podlegają reklamacji i warto się ich wystrzegać.

– Z laptopami dla grafików jest podobnie jak z laptopami dla graczy, to rynek stale rozwijający się. Zwłaszcza w przypadku Lenovo Y700, który jest typowym laptopem gamingowym i bardzo popularnym, pod względem sprzedaży, produktem na Allegro – jest najpopularniejszy z wymienionych w powyższym zestawieniu. To po prostu mocne komputery, w niczym nieustępujące ich stacjonarnym odpowiednikom – zauważa Piotr Głowiak, szef kategorii Elektronika Allegro. – Ponieważ moc obliczeniowa jest wystarczająca, a do tego dochodzi wygoda mobilności, nic dziwnego, że laptopy tego typu stale zyskują na popularności w zastosowaniach dla grafików. Oczywiście wiele zależy od wymagań i charakteru pracy samego użytkownika. Ciągle będą takie sytuacje, że tylko bardzo wydajna, duża maszyna stacjonarna będzie w stanie najlepiej spełnić ich oczekiwania – dodaje.