Tworząc Patynę, na co dzień obcuję z najznakomitszymi przykładami dwudziestowiecznego wzornictwa, dzięki czemu pielęgnowana przez lata potrzeba ich gromadzenia znacznie zmalała. Ostatnio za to moje serce zdobywają przede wszystkim przedmioty wzbudzające emocje, wśród których wyjątkową czułością darzę sentymentalne pamiątki z dzieciństwa.

Kto z was, tak jak ja, urodził się w latach osiemdziesiątych, zapewne dzieli ze mną podobne wspomnienia. Smak soku Donald miesza się w nich z zapachem gumy Turbo, a radziecka dobranocka o dwóch pudlach jest równie wyraźna, co „Miasteczko Twin Peaks” oglądane ukradkiem z babcią.

Wrażenia zmysłowe to nie jedyne wspomnienia – pamiętam doskonale stół wypucowany na wysoki połysk, regał pełen włocławskiej zastawy czy pojemniki na jajka na miękko w kształcie kurek. Dziś przedmioty sprzed kilku dekad wracają do łask: kilka jest w muzeum, kilka można kupić w nowych wersjach. Znajdziecie je także na Allegro – wybrałam dla was te, które sprawią, że przeniesiecie się w czasie. Udanej podróży!

Babcine skarby

O tym, jak świetny gust miały nasze babcie, doskonale poświadczy historia moich przyjaciół, którzy po latach znaleźli w babcinym kredensie... ćmielowską Inę. Na Allegro możemy zdobyć zarówno ćmielowskie klasyki, jak i... sam kredens.


Gry i zabawki

Nie zliczę godzin spędzonych na graniu w kultową radziecką gierkę z wilkiem zbierającym spadające z grzędy jajeczka. Po latach doczekała się swojej reedycji na iPhone'a, ale to przecież nie to samo :)

Bajki

Jedną z najlepiej zapamiętanych przeze mnie bajek jest „Przyjaciel wesołego diabła” - już podczas czołówki wskakiwałam z wrzaskiem pod stół i nie wychodziłam spod niego aż do napisów końcowych. Przygotowałam dla was zbiór przyjemniejszych bajek: nie tylko telewizyjnych, ale i prezentowanych na nośnikach, których obecne przedszkolaki zapewne nie potrafią sobie wyobrazić.

Artefakty

Ulotne wspomnienia, wizualne migawki, zapachy i smaki – cały ich wachlarz znajdziecie w dziale „Kolekcje i sztuka” :)
Emilia Obrzut - z zawodu projektantka graficzna, z zamiłowania popularyzatorka "designu po przejściach", czyli pięknych znalezisk z pchlich targów, internetowych aukcji, wystawek czy zapomnianych rodzinnych archiwów. W swoich projektach Patyna.pl, Wysoki Połysk i Wystawka przybliża ideę wykorzystywania we wnętrzach przedmiotów vintage, zwłaszcza polskiego wzornictwa epoki PRL. Obecnie najintensywniej rozwija Patynę - platformę z wyjątkowymi przedmiotami z dawnych lat, sprzedawanymi przez butiki, kolekcjonerów oraz entuzjastów vintage.

Emilia Obrzut

patyna.pl

magazyn@allegro.pl