Clark Kent i Bruce Wayne są praktycznie rówieśnikami. Pierwszy narodził się w 1938 roku na łamach magazynu „Action Comics”, drugi rok później w piśmie „Detective Comics”. W latach 40. byli już komiksowymi gwiazdami, razem pojawiali się na okładkach, a w 1952 roku wspólnie stanęli do walki ze złem w 76. numerze magazynu „Superman”.

Przez lata byli najlepszymi przyjaciółmi. Jednak po wydarzeniach opowiedzianych w głośnym „Kryzysie na nieskończonych ziemiach” (polska premiera tej historii już niebawem) ich relacje bardzo się zmieniły. Superman zaczął otwarcie krytykować metody działania Batmana oraz ich brutalność, z kolei Mroczny Rycerz zaczął dostrzegać w Człowieku Ze Stali nie obrońcę ludzkości, ale obdarzonego potężnymi mocami kosmitę będącego w stanie tę ludzkość zniszczyć. Nadal stali po tej samej stronie barykady i razem walczyli ze złem, ale nigdy już nie zaufali sobie w takim stopniu jak wcześniej, a ich relacjom najbliżej było do „szorstkiej przyjaźni”.

Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu Superman i Batman rzucali się sobie do gardeł. Oto 5 najbardziej spektakularnych pojedynków pomiędzy Mrocznym Rycerzem i Człowiekiem Ze Stali, jakie znalazły się w komiksowych kadrach.

„Powrót Mrocznego Rycerza”, Frank Miller

W 1986 roku powstał najlepszy komiks o Batmanie i jeden z najwybitniejszych w dziejach gatunku - "Powrót Mrocznego Rycerza". Frank Miller opowiedział historię 55-letniego Bruce'a Wayne'a, który po latach przerwy raz jeszcze przywdziewa maskę i pelerynę, by jako Batman zaprowadzić porządek na ulicach opanowanego przez przestępców Gotham. Rzeczywistość, w jakiej przyszło mu działać, jest zupełnie inna od tej, jaką znamy z większości komiksów. Dawnych superbohaterów już nie ma, a Superman pracuje dla amerykańskiego rządu jako agent do zadań specjalnych. Kiedy informacje o powrocie i sukcesach Batmana trafiają do mediów, w Gotham pojawia się Superman, by zakończyć krucjatę Mrocznego Rycerza. Batman jest jednak na jego przybycie przygotowany. Odziany w potężną zbroję i wyposażony w nowoczesne gadżety staje do walki z Człowiekiem Ze Stali.

„Batman. Hush”, Jeph Loeb i Jim Lee

Jedna z najgłośniejszych przygód Mrocznego Rycerza, w której Batman stawia czoło nowemu i nieprzewidywalnemu wrogowi sabotującemu jego akcje, została opowiedziana w tomie "Batman Hush". Podczas pościgu za porywaczem młodego chłopca obrońca Gotham zostaje ciężko ranny i cudem uratowany przez wybitnego chirurga Thomasa Elliota, będącego jednocześnie najlepszym przyjacielem z dzieciństwa Bruce’a Wayne’a. Po powrocie do zdrowia Batman kontynuuje przerwane nagle śledztwo. Trop prowadzi go do Metropolis, gdzie wpada w ręce Supermana oszołomionego toksynami Poison Ivy, a Mroczny Rycerz i Człowiek Ze Stali zostają zmuszeni do walki, której nie chcą.

„Superman. Czerwony syn”, Mark Millar i Dave Johnson

Jedna z najlepszych historii opublikowanych w ramach cyklu „Elseworlds” prezentującego alternatywne historie o przygodach słynnych superbohaterów. „Superman. Czerwony syn” to opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się życie Clarka Kenta, gdyby jego statek kosmiczny rozbił się nie w Stanach, ale w Związku Radzieckim w czasach, gdy krajem rządził bezwzględny Józef Stalin. Wychowany w kołchozie przybysz z planety Krypton w latach 50. staje się najpotężniejszą bronią bloku socjalistycznych państw, burząc kruchą równowagę pomiędzy siłami ZSRR i USA.
W tej alternatywnej rzeczywistości żyje również Batman. Nie jest jednak dziedzicem wielkiej fortuny, ale nieprzejednanym wrogiem komunizmu, którego rodzicie zostali zamordowani przez szefa NKWD za drukowanie nielegalnych ulotek. Poszukiwany we wszystkich krajach Układu Warszawskiego terrorysta, we współpracy z Lexem Luthorem, staje do walki z Supermanem.

„Luthor”, Brian Azzarello i Lee Bermejo

5-odcinkowa seria, której głównym bohaterem jest Lex Luthor - geniusz, miliarder i najbardziej zawzięty przeciwnik Supermana. W „Luthorze” poznajemy go jednak nie jako złoczyńcę, ale... obrońcę ludzkości. Nienawiść Luthora wobec Supermana podszyta jest bowiem lękiem. W przybyszu z Kryptona miliarder nie widzi obrońcy ludzkości, ale obdarzonego niewyobrażalną mocą kosmitę zdolnego zniszczyć świat. Aby go powstrzymać i zapobiec nieuchronnej, jego zdaniem, tragedii, przekazuje podzielającemu jego obawy Batmanowi kawałek Kryptonitu. Tak uzbrojony Mroczny Rycerz wyzywa do walki Supermana...

„Liga Sprawiedliwości. Początek” Geoff Johns, Jim Lee i Scott Williams

W 2011 roku świat DC Comics został gruntownie odświeżony. Wszystkie publikowane od lat serie komiksowe zostały skasowane i wznowione ponownie od numeru pierwszego. Jednak świat, w jakim dzieje się ich akcja oraz biografie najważniejszych mieszkańców uniwersum, zostały znacznie zmienione. „Liga Sprawiedliwości. Początek” opowiada o narodzinach najsłynniejszej drużyny superbohaterów, którzy zwierają szyki, by stawić czoło przybyłemu z otchłani kosmosu Darkseidowi. Tam też zostało przedstawione pierwsze spotkanie Supermana i Batmana, które dla tego ostatniego nie kończy się najlepiej. Kłótnia pomiędzy superbohaterami szybko przeradza się w walkę.


fot. Flickr/Helgi Halldórsson/CC BY-SA 2.0

Marcin Kamiński

magazyn@allegro.pl