Wyjaśniłem więc, że jest to ozdobna chusteczka wkładana do kieszonki piersiowej marynarki zwanej brustaszą. Mina pani ekspedientki natychmiast się rozjaśniła i powiedziała: "Aaa! Chodzi panu o butonierkę! Niestety nie mamy czerwonych butonierek. Innych zresztą też nie".

Nie chodziło mi oczywiście o butonierkę. Butonierka jest to obrębione rozcięcie w lewej klapie marynarki przypominające dziurkę od guzika. Bo w istocie jest ono dziurką od guzika; w dawnych czasach marynarki były zapinane pod szyją. Można było postawić kołnierz i zapiąć guzik, który znajdował się na prawej klapie – od wewnętrznej strony. Od dawna marynarek nie zapina się pod szyją, ale dziurka pozostała jako element ozdobny. I zaczęła służyć do wkładania w nią żywego kwiatka, który stał się dodatkową ozdobą. Na początku XX wieku w Anglii było nie do pomyślenia, żeby dżentelmen mógł się zjawić na spotkaniu bez kwiatka w butonierce.

Zaś poszetka, która też jest elementem wyłącznie ozdobnym, to chusteczka, którą eleganccy mężczyźni wkładają do kieszonki piersiowej w marynarce. Warto zapamiętać nazwę tej kieszonki: brustasza. Mówi się, że poszetka jest „kropką nad i” w męskiej stylizacji. Rzeczywiście mężczyźni, którzy noszą poszetki, dają otoczeniu wyraźny sygnał: dbamy o swój ubiór, zależy nam, żeby dobrze wyglądać. Aż trudno uwierzyć, jak dużo dobrego dla ogólnego wyglądu mężczyzny może przynieść element tak drobny i tak tani.
Jak dobrać poszetkę?

Do formalnych stylizacji składających się z ciemnego garnituru, czarnych butów, białej koszuli i ciemnego krawata pasować będzie biała, lniana poszetka równo złożona i wystająca około 1–2 cm ponad krawędź kieszonki piersiowej. 

Do stylizacji casualowych odpowiednie będą kolorowe poszetki z jedwabiu lub innych tkanin (bawełny, wełny, a nawet z włókien syntetycznych). Trzeba tylko uważać, aby poszetka nie była uszyta z tego samego materiału, co krawat lub muszka. Takie „komplety” są w bardzo złym guście. 

Niedopuszczalne są też skrawki materiału naszyte na tekturkę, którą wkłada się do brustaszy w ten sposób, że naszyty fragment wystaje – udając prawdziwą poszetkę. To już nie jest nawet w złym guście – to zupełna kompromitacja.

Zaś wracając do kwiatków… Żywy kwiatek włożony do butonierki to przejaw stylistycznego wyrafinowania. Można go nosić do stylizacji casualowych, ale najefektowniej prezentuje się w stylizacjach formalnych. A na najbardziej uroczyste okazje takie jak bal czy wesele – jest wręcz niezbędny.

Nie należy jednak mylić kwiatka w butonierce (który jest stylowy i elegancki) z bukiecikiem przypinanym agrafką do klapy marynarki (który jest plebejski i siermiężny). Na domiar złego takie bukieciki, które dość powszechnie występują na weselach, bywają nazywane „butonierkami”, co jest oczywiście błędem. Ponieważ jednak zwyczaj przypinania bukiecików jest bardzo szeroko rozpowszechniony – nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach Europy i Ameryki – nie zamierzam z nim walczyć. Proponuję tylko nazywać go nie butonierką, lecz kwiatonierką. Takie nazewnicze rozróżnienie występuje np. w języku angielskim, gdzie butonierka to buttonhole, zaś kwiatonierka to boutonniere (nazwa zaczerpnięta z francuskiego, w którym oznacza… butonierkę).

Jeśli już przy nazwach jesteśmy, to warto jeszcze wspomnieć o innym słowie, którym nieprawidłowo określa się niekiedy poszetkę. Tym słowem jest: wypustka. Słowo to często pojawia się na Allegro. Osoby sprzedające poszetki używają najczęściej trzech określeń: poszetka, butonierka, wypustka.

Poniżej kilka poszetkowych inspiracji, które wybrałem:


O ile polscy mężczyźni coraz bardziej przekonują się do noszenia poszetek, o tyle z kwiatkami w butonierkach jest znacznie gorzej. Ale i tutaj coś się zmienia. W poradniku: "Jak się ubrać na studniówkę", który opublikowałem na moim blogu, namawiałem młodych adeptów elegancji do zastosowania tego pomysłu. I jak wynika z przysłanych mi później zdjęć i maili, wielu młodych ludzi wybrało się na swoje studniówki z kwiatkami w butonierkach. Zrobili furorę!

Fot. Małgorzata Adamska


Jan Adamski - bloger specjalizujący się w modzie męskiej, pisze na janadamski.eu. Sam o sobie pisze: Jestem domatorem i rzadko udaję się gdzieś dalej. Jeśli już, to żeby popływać na windsurfingu lub pojeździć na nartach. Lubię słuchać muzyki – najchętniej odtwarzanej z płyt winylowych. Nie oglądam telewizji ani nie słucham radia. Kontakt ze światem zapewnia mi Internet, który ma tę przewagę nad radiem i telewizją, że to ja decyduję, co czytam i oglądam.

Jan Adamski

janadamski.eu

magazyn@allegro.pl

Załączniki

Pobierz wszystkie

jpeg

Poszetka_i_butonierka_7.jpg 313 KB

jpeg

Poszetka_i_butonierka_8.jpg 308 KB

jpeg

Poszetka_i_butonierka_3.jpg 351 KB

jpeg

Poszetka_i_butonierka_4.jpg 3,11 MB

jpeg

Poszetka_i_butonierka_2.jpg 327 KB

Powiązane artykuły

Osobowość ukryta w sneakersach
W dawnych czasach eleganccy ludzie korzystali z usług renomowanych szewców, mistrzów paryskich, londyńskich i warszawskich. Później rynek zdominowali wielcy producenci, fabryki najlepszych marek. Dziś za marką kryć się musi coś więcej niż elegancja. Niektórzy twierdzą, że po butach można poznać człowieka, że wyraża jego osobowość.
10 hitów mody, które będziesz nosić też za rok
Projektanci wciąż zaskakują. Lansują nowe trendy albo powracają do tych sprzed lat w zupełnie nowej odsłonie. Co powinno się więc znaleźć w szafie kobiety? Jakie ubrania kupić teraz, by być modną w kolejnym sezonie, polecają modowi specjaliści, blogerki i vlogerki.   
Naszyj to! Barwny powrót do lat 90.
Kochasz muzykę, kino, seriale? W tym sezonie wyrazisz to również... strojem. Naszywki i przypinki to niepozorne dodatki, które mogą całkowicie odmienić charakter nudnej, jesiennej stylizacji, dodając jej lekkości i młodzieżowego luzu. Niegdyś można je było znaleźć głównie na torbach i kurtkach zbuntowanych licealistów, teraz zagościły na pokazach najważniejszych domów mody.
Ostre koło. Lubisz jazdę bez hamulców?
Te rowery fascynują. Kuszą wyglądem, oryginalnością. To nie tyle moda, co miejska subkultura wywodząca się ze środowiska kurierów, ale zataczająca coraz szersze kręgi. Hipsterzy porzucają dla nich swoje klasyczne cruisery. Ostre koła są jednym z obiektów pożądania millennialsów, dla których rower to nie tylko środek transportu, ale też ważny element stylu życia.