Pingwiny przylądkowe to ciepłolubny gatunek, który zamieszkuje Nambię, Mozambik, a także okoliczne wyspy. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne i brak pożywienia tońce – bo tak dokładnie nazywają się nasi bohaterowie – są ptakami, których populacja wymarła w 94%. Dodatkowym czynnikiem powodującym osłabienie gatunku są uszkodzone tankowce i wycieki ropy, a także zanieczyszczenie oceanu.

Dlatego wspólnymi siłami wraz z wrocławskim ogrodem zoologicznym Allegro zorganizowało zbiórkę pieniędzy, aby ratować ten ginący gatunek nielotów. Z tej okazji odbyła się konferencja otwierająca akcję charytatywną Zoo Wrocław dla fundacji SANCCOB zajmującej się ratowaniem pingwinów przylądkowych.


Organizatorzy konferencji inaugurujące akcję połączyli się za pośrednictwem Internetu z fundacją SANCCOB po to, aby publiczność mogła zobaczyć, ile pracy, cierpliwości i uwagi wymaga pielęgnacja pingwina przylądkowego. Uczestnicy wydarzenia mogli być świadkami karmienia, a także czyszczenia pingwinów, które całkiem niedawno przyszły na świat.

Zoo we Wrocławiu wspólnie z Allegro zaprosiło polskich artystów, aby stworzyli wielkanocne arcydzieła na strusich jajach. W przedsięwzięcie zaangażowali się m.in.: Jarosław Boberek – znany z udzielenia głosu Królowi Julianowi, a także Jacek Lenartowicz, który podkładał głos do pingwiniej ikony popkultury – postaci Kowalskiego z filmu animowanego "Madagaskar". Swoje rękodzieło podarowali także: aktorka Anna Dymna, pisarz Marek Krajewski, językoznawca prof. Jan Miodek, redakcja Dzień Dobry TVN, dziennikarka Agnieszka Szulim, wokaliści Szymon Chodyniecki i Łukasz Zagrobelny, performer L.U.C, gwiazdy radia – Tymon i Kędzior, sportowcy – Renata Mauer-Różańska, Sebastian Mila, Łukasz „Juras” Jurkowski, artysta Ryszard Glegoła, przedsiębiorca Radek Ratajczak, Olga Malinkiewicz – fizyk, a także reprezentacja Zoo Wrocław Natalia Glazer.Licytacja jaj na platformie charytatywni.allegro.pl kończy się za już 22 marca, o godzinie 10:00. Czemu tak szybko? Pisanki na pewno będą atrakcyjną ozdobą wielkanocnego stołu, dlatego muszą zdążyć dotrzeć do zwycięzców aukcji jeszcze przed świętami.

Wierzymy w działania, które dobrowolnie wspierają interesy społeczne i ochronę środowiska i w to, że wspólnymi siłami uda nam się pomóc ocalić kod genetyczny gatunku. Przyłączcie się do akcji, odwiedzajcie naszych bohaterów we wrocławskim zoo i licytujcie pisanki.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl