„Krasnoludki każdego dnia wychodziły do pracy, a Śnieżka zajmowała się domem” – sylabizuje moja sześcioletnia córka, kręcąc korbką wysłużonego, ale wciąż sprawnego rzutnika Ania. Na ścianie sypialni przesuwają się kolejne slajdy bajki. Jej młodszy brat czasem dostępuje zaszczytu przesuwania slajdów albo wyboru kolejnej bajki. „Czarna owieczka”, „Wróbelek Maciuś”, „Zorro”, „Kopciuszek” „W pustyni i w puszczy” czy „Trzej muszkieterowie” – słów bajek, które znam na pamięć z dzieciństwa, dziś uczą się moje dzieci. „A będziemy dziś oglądać bajki ze ściany?” – dopytują. 

Rzutnik kontra kreskówka

Aż trudno uwierzyć, że w dobie telewizji, która kreskówki emituje na specjalnych kanałach niemal całą dobę, gdy w niemal każdym domu jest odtwarzacz na płyty DVD czy Blu-ray, a komu mało, może sobie puścić bajkę z Internetu na kanale VOD, dzieci wolą szelest starych klisz i światło poczciwego olschoolowego projektora, który w latach 70. i 80. w większości polskich domów zastępował wideo.

– A ja im się nie dziwię – zapewnia dr Joanna Kwaśniewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która specjalizuje się w tematyce rozwoju kreatywności. Jest też współautorką książki „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku”.

Jej zdaniem bajki z rzutnika o wiele bardziej pobudzają rozwój dzieci niż kreskówki oglądane w TV. – Nieruchome i bezdźwięczne obrazy z rzutnika wymagają narracji, czytania przez rodziców czy same dzieci. Zamiast czytać, możemy też sami wymyślać opisy wyświetlanej bajki. To nie tylko wymaga od dziecka uruchomienia wyobraźni, ale też buduje relacje między dziećmi i rodzicami – wylicza psycholog.

Retro z pożytkiem

– Wielu z nas, czyli dzieci pokolenia lat 70. czy 80., chętnie powraca do zabaw i aktywności z dzieciństwa. Moda na produkty z przeszłości kojarzące nam się z miłymi wspomnieniami jest nadal jednym z dominujących trendów ostatnich lat. W tej retronostalgii coraz chętniej poszukujemy oryginalnych reliktów dziecięcej zabawy, jak projektory czy rzutniki, na których niegdyś poklatkowo oglądało się zdjęcia z wakacji czy popularne w ówczesnym okresie bajki – tłumaczy Karolina Świetlicka, Key Account Manager Allegro kategorii Dziecko.

Seans to nie tylko możliwość spędzenia czasu razem z dziećmi, przytulenia ich, ale i nawiązania z nimi dyskusji. – Dzieci w lot wychwytują pozytywne emocje rodziców, które wzbudza taki seans. Zaczynają dopytywać: „A jaka była twoja ulubiona bajka?” „A kto ci czytał bajki: babcia, tata, mama? I nie mieliście wtedy telewizora? A w co jeszcze się bawiliście?”. Dzięki takimi rozmowom dzieci dostrzegają w rodzicach małą dziewczynkę i chłopca, którymi kiedyś byli. Pozwala to nawiązać nową nić porozumienia – wylicza dr Joanna Kwaśniewska. 

Ona sama jako dziecko mieszkała na 10. piętrze bloku. – Okno mojego pokoju wychodziło na ścianę sąsiedniego bloku, która była bez okien, na którą puszczałam bajki z projektora. To było wspaniałe! Siedzieć w oknie swojego pokoju i robić kino dla całego osiedla – wspomina psycholog.

Powrót do przeszłości z Allegro

Na Allegro znajdziemy szeroki wybór rzutników. Najczęściej spotykany jest model Ania produkowany przez Łódzkie Zakłady Kserotechniczne (ŁZK).

Jest łatwy w obsłudze i naprawie – bez problemów można dokupić i wymienić np. zużytą żarówkę.

Dziś trudno liczyć na masową produkcję tego typu produktów – szczególnie, gdy szukamy oryginałów, a nie imitacji czy nowoczesnych, profesjonalnych urządzeń. – Całe szczęście w obiegu nadal zostało kilka modeli rodzimej produkcji. Jak wspomniany projektor Ania czy Jacek, gdzie za w pełni działający model należy zapłacić około 200 zł – zauważa Karolina Świetlicka. 

Cały czas na Allegro jest dostępny szeroki wybór bajek. Można kupić zarówno pojedynczą kliszę, jak i cały komplet kilkudziesięciu bajek. Bajki wydawało kilkanaście firm, ale najczęściej spotkać można produkcje Wydawniczo-Oświatowej Spółdzielni Inwalidów „Wspólna Sprawa”, której znakiem rozpoznawczym jest wizerunek „trzech czerwonych krasnali”. 

Wieczorna projekcja bajek z rzutnika może być nie tylko okazją do spędzenia czasu z rodziną, ale też pomysłem na imprezę urodzinową czy sąsiedzką: w letni wieczór ścianę pokoju świetnie zastąpić może prześcieradło rozwieszone na podwórku przed blokiem lub w przydomowym ogródku. Do tego namioty z koców i „kino pod gwiazdami” jak marzenie!

fot. WikiCommons/Karol Szapsza/CC BY-SA 4.0

Agnieszka Fiedorowicz

dziennikarka naukowa

magazyn@allegro.pl
Najpopularniejsze księżniczki Disneya na Allegro
Kiedy na początku XXI wieku Andy Moone tworzył markę Księżniczek Disneya, wiedział, że to pomysł z potencjałem, ale nie przypuszczał, że dekadę później będzie wart już ponad 4 miliardy dolarów! Dziś franczyza jest jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć studia Disneya, a podobizny jedenastu Księżniczek Disneya zdobią kilkadziesiąt tysięcy różnych produktów. 
10 najpopularniejszych klasycznych animacji Disneya na Allegro
Filmy ze studia Disneya zarobiły w ubiegłym roku w kinach na całym świecie ponad 7 miliardów dolarów! Jedną z produkcji, która przyłożyła się do tego sukcesu, jest „Księga dżungli”. Aktorski remake animowanego klasyka zarobił w pojedynkę prawie 1 miliard dolarów. Eksperci przewidują, że wchodząca na ekrany „Piękna i bestia” może ten sukces powtórzyć. 
Łukasz Jakóbiak: pomaganie to przyjemność
Osobom znanym łatwiej jest przebić się ze swoimi projektami w każdej dziedzinie. Może to być biznes, sztuka czy nawet polityka. Ale są tacy, którzy wykorzystują popularność, aby pomagać innym, tak jak Łukasz Jakóbiak, twórca znany z kanału 20m2 Łukasza na YouTubie. Wykorzystuje rozpoznawalność i pomaga dzieciom, bezdomnym i fundacjom. W najnowszym projekcie – pomagamy.20m2.pl – wykorzystuje do tego technologię dostarczaną przez Allegro. O swoich doświadczeniach z dobroczynnością opowiedział nam w krótkiej rozmowie. 
18 lat udanych zakupów. Mamy na to dowód
W czasie, gdy przeczytasz ten tekst, na Allegro zostanie sprzedanych ponad 2 tysiące produktów. To efekt długiej drogi, którą przebyliśmy przez ostatnie 18 lat. Na pewno u nas kupujesz, ale czy wiesz o nas wszystko? Z okazji naszych urodzin przygotowaliśmy kilka naprawdę solidnych ciekawostek.