– Coś tu nie gra, facet ma 99 proc. head shotów.
– Uważaj na bombsajt, masz wysoki ping, a ten gość to pewnie konfiguruje haksy.
– Ma skrypty na banyhopa przez autohotkeja. Robi strefeczki.

Wbrew pozorom to nie rozmowa w egzotycznym języku, a dialog krajowych amatorów sieciowej, popularnej na całym świecie strzelanki (tzw. FPS, z ang. First-Person Shooter) pod tytułem Counter Strike (CS), w swoich założeniach i architekturze podobnej do The Division. Młodzi Polacy są mistrzami świata e-sportu. Drużyna Virtus.pro z Warszawy wielokrotnie zdobywała tytuł najlepszego zespołu na świecie w CS, a dwa lata temu, podczas turnieju w Katowicach, w którym brały udział największe gwiazdy światowego e-sportu, mistrzostwo przyniosło młodym pasjonatom eksploracji cyfrowych skryptów niebagatelną kwotę 100 tys. dol. Do podziału wśród wszystkich uczestników było w sumie 1,5 mln zł (tyle wyniosła łączna pula nagród).

Cyfrowe zagłębie

Polska jest bowiem rosnącym, coraz bardziej znaczącym rynkiem gier wideo i komputerowych oraz wideo na świecie. Jak wynika z ostatniego raportu analizującej ten rynek platformy Nawzoo w 2015 roku młodsi i starsi gracze z naszego kraju wydali na tego rodzaju rozrywkę (tylko na aplikacje) 38,2 mln dol., czyli prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy to przychody gamingowej branży z naszego kraju wyniosły 26,8 mln dol. Liderami byli Chińczycy, którzy na kontach m.in. UbiSoft czy Electronic Arts zostawili astronomiczną kwotę 1,4 mld dol.

Wydatki Polaków usytuowały krajowy rynek na dziewiętnastej pozycji na świecie, przed Szwajcarią oraz wszystkimi państwami Europy Środkowej i Wschodniej. – W sieci non stop toczy się regularna, choć na szczęście wirtualna wojna na takich platformach jak WOW, czyli War of Warcraft, podobnie będzie zapewne z The Division, który ma co prawda tryb kampanii jednoosobowej, ale nastawiony jest przede wszystkim na rozgrywki sieciowe – zauważa Przemysław Bartula, redaktor prowadzący newsroomu encyklopedia w serwisie Gry-OnLine.

Strefa Gracza

Aby jednak zanurzyć się w tym świecie, konieczny jest wyższej jakości niż standardowy sprzęt oraz akcesoria. Duży ich wybór możemy znaleźć w Strefie Gracza, którą można znaleźć w dziale Strefa Okazji na Allegro. Do płynnej rozgrywki nie wystarczy bowiem przeciętnej jakości PC lub laptop. Maszyna musi być wyposażona w odpowiednio wydajną kartę graficzną (najlepiej ostatniej generacji, np. Nvidia GeFoirce GTX 970 lub podobną konkurencyjnej marki Radeon), procesor (Intel i5 lub i7) oraz wystarczającą pamięć. Każda gra ma inne pod tym względem wymagania. Ważne jest, aby pozwalała na satysfakcjonującą zabawę w rozdzielczości FHD i maksymalnej liczbie 60 klatek na sekundę w większości tytułów.

Czytaj także: Maszyny do grania

Eliminacja lagów

Przekleństwem zapalonych e-graczy są tzw. lagi, czyli opóźnienia wywołane przez nie najlepszej jakości łącza internetowe. Zwykły router przystosowany jest przede wszystkim do surfowania po sieci, podczas którego drobne, liczone w ułamkach sekundy opóźnienia nie mają znaczenia, ale podczas rozgrywki mogą zdecydować o cyfrowym życiu lub śmierci.

Gamingowe routery pozwalają redukować tego rodzaju poślizgi, bo m.in. kierują sygnał WiFi do wskazanych urządzeń z maksymalnie wysoką prędkością. Nie powinno im także przeszkadzać jednoczesne korzystanie z sieci przez inne osoby. W przypadku highendowego ASUS RT-AC5300 sygnał emitowany jest jednocześnie w trzech niezależnych pasmach (2,4 GH oraz dwa razy po 5 GH), z których jedno może być wykorzystywane przez gracza, a pozostałe – innych użytkowników.


Jednak zdaniem Przemysława Bartuli podczas grania wcale nie najważniejszy jest hardware (sprzęt), ale oprogramowanie (soft). Na niższej i średniej półce routerów można także znaleźć sporo urządzeń, które z nazwy nie są przeznaczone do cyfrowych rozgrywek, a różnica między nimi i gamingowymi w praktyce jest niezauważalna.


– Na rynku są zarówno tanie, słabo skonfigurowane routery, które będą zawieszać się co pół godziny oraz wcale nie dużo droższe, ale bardzo dobre urządzenia – przekonuje Przemysław Bartula. – Ja korzystam na co dzień z Archer C7 TPLink-a, który wcale nie jest urządzeniem gamingowym i jestem z niego zadowolony. Ma bardzo dobre parametry, a kosztuje jedną czwartą tego, co ASUS RT-AC5300. Ale przed podjęciem decyzji o kupnie najlepiej poczytać opinie na forach internetowych, bo każdy ma nieco inne preferencje – radzi Bartula.

Nie tylko W, S, A, D

Ważnym elementem skuteczności e-sportu są urządzenia wskazujące, w tym przede wszystkim klawiatura (w gamingu lepiej sprawdzają się modele przewodowe). Wyczynowe urządzenie powinno posiadać co najmniej kilka podstawowych technologii ułatwiających rozgrywkę.

Szybkie operowanie przyciskami w standardowej klawiaturze wywołuje zjawisko tzw. ghostingu, czyli ograniczenia wykrywalności komend klawiszy w przypadku jednoczesnego użycia. Większość zwykłych urządzeń pozwala na interakcję zaledwie z trzema przyciskami w tym samym momencie, co jest kłopotliwe w przypadku wymagających gier. Gamingowa klawiatura powinna być więc wyposażona w odpowiednio rozwiniętą technologię Anti-Ghosting, zwiększającą liczbę wykrywanych klawiszy.

– Niektórzy producenci ograniczają jej zasięg do wybranej sekwencji, na przykład w obrębie najczęściej używanych w grach przycisków W, S, A, D – precyzuje Przemysław Bartula. – Dlatego przed wyborem klawiatury warto dokładnie poznać zakres oferowanego Anti-Ghostingu - dodaje.

Mechanika klawiszy

Istotnym problemem graczy jest ergonomia. Szybkie, częste i silne używanie przycisków standardowej klawiatury sprawia, że w krótszym czasie traci ona swoje możliwości. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, ale profesjonaliści na ogół preferują modele z klawiszami mechanicznymi, posiadającymi oddzielne przełączniki (głównym ich producentem jest firma Cherry). Sprawia to, niestety, że tego rodzaju klawiatury są znacznie droższe niż zwykłe, przeznaczone do pisania i surfowania po sieci www urządzenia membranowe. Są także od nich znacznie głośniejsze.

– Moim zdaniem najważniejsza jest ergonomia pracy, klawisze dobrze pasujące do palców, w miarę cicha praca urządzenia oraz szybka reakcja – twierdzi Przemysław Bartula.

Makra i myszka

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru, jest możliwość tworzenia makr, sekwencji klawiszy uruchamianych jednym, wybranym przyciskiem. Taka funkcjonalność pozwala na skrócenie czasu koniecznego do wydania komendy cyfrowemu awatarowi, a tym samym pozytywnie wpływa na szansę wygranej. Jednak wytwórcy nie wszystkich cyfrowych produkcji pozwalają na używanie tego rodzaju usprawnień, które przez niektórych graczy traktowane są jako oszustwa.

– Mam znajomego, który w popularną sieciówkę grał na dwóch komputerach: na jednym był bohaterem, a na drugim jego osobistym pomocnikiem, który nieustannie leczył pierwszego – opowiada Przemysław Bartula z serwisu Gry-OnLine. – Odnosił spore sukcesy, zanim oszustwo wyszło na jaw i nie dostał od producenta "bana" (zakazu wstępu do gry – red.) - dodaje.

Ważne jest z pewnością, aby klawiatura miała podświetlane klawisze. Często gra rozgrywana jest wieczorem albo w zaciemnionym pokoju. Bardziej praktyczne jest wówczas korzystanie ze światła w przyciskach niż lampki na biurku.

Ale odnawiając park urządzeń do gamingowej rozgrywki, trzeba także pomyśleć o myszy z podkładką. Warto wziąć pod uwagę ofertę wyspecjalizowanych w produkcji tego rodzaju urządzeń takich marek jak Razer czy SteelSeries. Ale ostatnio również leciwy, specjalizujący się wcześniej w produkcji standardowych, choć zawsze wysokiej klasy urządzeń Logitech uruchomił cieszącą się dużą sympatią graczy serii G (od gaming).


Dzięki specjalnym przystawkom akcesoria te mogą być używane także podczas gry na konsolach najnowszej generacji PS4 i Xbox One (tzw. speedshot). Niektórzy gracze są bowiem zdania, że w wielu rodzajach cyfrowych produkcji pad nie zastąpi klasycznej klawiatury i myszki.

Ale temat wyższości PC nad konsolą lub odwrotnie to już zupełnie inny artykuł. Równolegle do potyczek scenariuszowych na forach internetowych toczy się pełna nieskrywanych emocji, werbalna wojna między zwolennikami konsol i komputerów osobistych, w której od lat prezentowane są te same argumenty.

– Wybierając sprzęt do grania, moim zdaniem, nie warto kierować się jego mocą obliczeniową, tzw. bebechami, czyli hardware'em – uważa Przemysław Bartula. – Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę produkcje, które mają być na nim używane. Jeżeli ktoś jest niedzielnym graczem, tzw. casualowym, który odpala gierkę na jedną, dwie godziny dziennie, konsole są dla niego lepsze, bo wkłada tylko płytę do napędu i już możne meldować się w cyfrowym świecie. Jednak na bardziej zaawansowanym, poważnym sportowym poziomie PC natomiast są bezkonkurencyjne - dzieli się swoją opinią Bartula.

Tak uzbrojeni w cyfrową broń możemy spokojnie ruszać na wojnę o Nowy Jork w Tom Clancy's The DivisionNiech żyje wolność, demokracja i prawo!

Fot. Flickr.com/Dave Monk/CC BY-SA 2.0, Pexels.com

Przemysław Puch

magazyn@allegro.pl