sprytne zakupy
Sprytne zakupy
04 marca 2016, 09:00

Emilia Obrzut: Vintage na ekranie

Wyjątkowe przedmioty vintage podkreślają charakter bohatera, dynamikę sceny, a nierzadko decydują o tym, czy zapamiętamy wizualny charakter dzieła. Na dowód przedstawiam wam filmy, w których scenografia w duchu vintage gra pierwsze skrzypce. 

Oscarowe szaleństwo jeszcze na dobre nie przeminęło, a dyskusja na temat zasłużonych zwycięstw i wielkich przegranych jest równie gorąca, co komentowanie kreacji z czerwonego dywanu. To zresztą symptomatyczne, że właśnie wygląd gwiazd wzbudza tak wiele emocji – magia kina w dużej mierze opiera się na dostarczaniu niezapomnianych estetycznych wrażeń, a niejeden scenariuszowy kiks zostanie wybaczony, jeśli został pięknie opakowany.

Przyznaję, że i ja należę do widzów, którzy w kinie scenografię cenią na równi z fabułą. Do moich ulubionych filmów należą te, które były ucztą zarówno dla ducha, jak i oczu. W wielu z nich elementami scenografii były przedmioty vintage – co ciekawe, wykorzystywano je nie tylko w filmach, których akcja działa się przed laty, a autentyczny wystrój wnętrz był wymogiem scenariusza. Wyjątkowe przedmioty vintage podkreślają charakter bohatera, dynamikę sceny, a nierzadko decydują o tym, czy zapamiętamy wizualny charakter dzieła. Na dowód przedstawiam wam filmy, w których scenografia w duchu vintage gra pierwsze skrzypce. Chciałabym zamieszkać u każdego z bohaterów – ponieważ jednak nie jest to możliwe, z oferty Allegro wybrałam dla was kilka elementów wyjętych wprost z ich mieszkań.

„Broken Flowers”

Uwielbiam zarówno głównego bohatera, jak i jego kawalerskie, na swój sposób wysmakowane mieszkanie. Dzięki „Broken Flowers” pokochałam poduszki z kilimów i przekonałam się, że żaden dresiarz nie pasuje do skórzanej kanapy tak jak Bill Murray.
Lampka Val St Lambert:

Foteliki podkreślą charakter vintage:

Ręcznik z Ukrainy:

„Tylko kochankowie przeżyją”

"Tylko kochankowie przeżyją" - kolejny Jarmusch, tym razem o zgoła odmiennym charakterze. Mieszkanie głównych bohaterów jest mroczne, ale jednocześnie przytulne, a nieład i masa bibelotów sprawiają, że wampirza para wydaje nam się całkiem... ludzka.

Sofa jak z filmu:

Lampa z abażurem:

Płyta Denise LaSalle - świetne uzupełnienie filmu:

„Samotny mężczyzna”

Mieszkanie głównego bohatera filmu "Samotny mężczyzna" to bezdyskusyjnie jedno z najpiękniej wystylizowanych filmowych wnętrz, będące wizytówka stylu mid-century modern. Jest tak piękne, że... właściwie nie pamiętam, o czym opowiadał ten film :)

Szafki vintage Gunni Omann Corner Cabinet Teak:

Sofa Danish Design:

„Grand Budapest Hotel”

Wes Anderson znany jest z dbałości o detale, a „Grand Budapest Hotel” to istny popis scenograficznego kunsztu. Dawny przepych miesza się tu z nowoczesnością, a kryształy z boazerią – to miks dla odważnych!

Kryształowa lampa:

Designerska konewka:


Emilia Obrzut - z zawodu projektantka graficzna, z zamiłowania popularyzatorka "designu po przejściach", czyli pięknych znalezisk z pchlich targów, internetowych aukcji, wystawek czy zapomnianych rodzinnych archiwów. W swoich projektach Patyna.pl, Wysoki Połysk i Wystawka przybliża ideę wykorzystywania we wnętrzach przedmiotów vintage, zwłaszcza polskiego wzornictwa epoki PRL. Obecnie najintensywniej rozwija Patynę - platformę z wyjątkowymi przedmiotami z dawnych lat, sprzedawanymi przez butiki, kolekcjonerów oraz entuzjastów vintage.
Newsletter
Trwa generowanie pliku zip
0%