Nie namawiam oczywiście nikogo, żeby wbrew sobie zaczynał nagle serwisować samochód. Niemniej jednak zachęcam do wykonania kilku prostych czynności. Samodzielne drobne naprawy czy serwisowanie mogą stać się całkiem przyjemnym i produktywnym spędzeniem czasu. Przyjrzyjmy się zatem, co można zrobić samemu, a co lepiej zostawić specjaliście.

Zadbaj o czystość swojego samochodu

Na temat pielęgnacji samochodu wielu fanów motoryzacji mogłoby z powodzeniem napisać prace doktorskie. Jedno jest pewne – warto zadbać o czystość naszego auta po zimie. Przede wszystkim ze względu na resztki soli i brudu.

W co należy się wyposażyć? Ściereczki z mikrofibry (koszt około 10 zł/2 sztuki), szampon samochodowy (około 20 zł/5 litrów), wosk (około 15 zł), preparat do czyszczenia i konserwacji felg (od 10 zł).– Myjka ciśnieniowa również przyda się podczas pielęgnacji naszego samochodu. Głównie dlatego, że pomoże dotrzeć wodzie w każdy zakamarek, dzięki czemu z pewnością pozbędziemy się resztek niechcianej soli i brudu. Ceny myjek ciśnieniowych zaczynają się od około 200 zł, za model wyższej klasy trzeba już zapłacić 500–700 zł, a markowe produkty to koszt na poziomie 1500 zł – wyjaśnia Robert Krotoski, menedżer kategorii Motoryzacja w Allegro.

Mycie podwozia również jest ważne. Jeżeli nie mamy dostępu do kanału z odpływem wody, można skorzystać z usług myjni ręcznych. Również wnętrze samochodu niewątpliwie będzie wymagało naszej uwagi. Nagromadzona wilgoć i brud mogą tylko uprzykrzyć życie kierowcy i pasażerów.

W co należy się wyposażyć? Domowy odkurzacz, płyny do mycia tapicerki i plastików (od około 3 zł/500 ml), ściereczki do tapicerki i plastików (około 5 zł/paczka). Warto pamiętać, że solidne pranie wnętrza lepiej powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiedni i kosztowny sprzęt.Kontrola stanu technicznego zawieszenia

W większości przypadków nie będziemy w stanie sami sprawdzić stanu technicznego zawieszenia, ale bez problemów powinniśmy zidentyfikować symptomy, które sygnalizują potrzebę kontroli. W tym przypadku lepiej udać się do mechanika. Warto przy tym pamiętać, że zaniedbania mogą spowodować uszkodzenia kolejnych podzespołów, a także negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Co między innymi należy skontrolować? Amortyzatory – niesprawne znacznie wydłużają drogę hamowania i powodują, że samochód zachowuje się niestabilnie na zakrętach. Geometrię – od niej zależy precyzja prowadzenia, decyduje o stabilności samochodu i wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Wahacze, drążki reakcyjne, sworznie, elementy gumowe, sprężyny, łożyska i piasty – wszystkie one stanowią układ, który również umożliwia komfortowe podróżowanie i dba o przyczepność samochodu.

Ile kosztuje kontrola zawieszenia? Średni koszt sprawdzenia geometrii kół to około 100–150 zł, kontrola stanu technicznego amortyzatorów wraz ze sprawdzeniem luzów i działania układu hamulcowego to około 100 zł.
Nie mniej istotnym elementem jest układ hamulcowy. Niskie temperatury, brud i sól negatywnie wpływają na jego stan techniczny. Do tego dochodzi systematyczne zużycie podczas codziennej eksploatacji.Co należy sprawdzić? Stan przewodów hamulcowych, stan tłoczków klocków hamulcowych, stan elementów ciernych – tarcz, klocków, szczęk oraz poprawność działania systemów elektronicznych.

– Koszty wymiany całych podzespołów mogą być wysokie, ale nie zawsze jest to potrzebne. W niektórych przypadkach zdarza się, że zamiast całego wahacza można wymienić tylko tuleję, która może być nawet dziesięć razy tańsza. Warto więc sprawdzić wcześniej, czy w przypadku naszego samochodu istnieje taka możliwość – wyjaśnia Robert Krotoski.

Płyny, akumulator i światła

W Polsce obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę funkcjonuje od 2007 roku. Warto więc zadbać o stan techniczny oświetlania w samochodzie, nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale również ze względu na nasze bezpieczeństwo.

Zestawy żarówek i bezpieczników nie są drogie. Najtańsze, z żarówką H4 lub H7, można kupić na Allegro już za około 10–15 zł, czyli znacznie taniej niż na stacjach benzynowych. Jeżeli natomiast chcemy kupić żarówki renomowanych firm, musimy liczyć się z kosztami na poziomie od 50 zł za podobny zestaw – wyjaśnia Robert Krotoski.Zima to czas, w którym nasz akumulator ma o wiele trudniejsze zadanie. Rozładowany może zaskoczyć kierowcę nie tylko podczas mrozów, ale również w środku lata – wysokie temperatury mogą spowodować o wiele większe szkody.

Co należy sprawdzić? Sprawność akumulatora bada się za pomocą diodowego wskaźnika (od 20 zł), gęstość elektrolitu wskazuje tester (około 10 zł). Należy również zwrócić uwagę na stan przewodów elektrycznych oraz klem.

– Przed zakupem nowego akumulatora należy dowiedzieć się, jakie powinno być rozmieszczenie biegunów, czyli po której stronie musi być biegun dodatni i ujemny. Producent samochodu określa również wymiary akumulatora, jego pojemność i prąd rozruchowy. Ceny akumulatorów są zróżnicowane i zależą od jego parametrów, wymiarów i marki producenta. Za około 140 zł można nabyć akumulator 60Ah/550A – wyjaśnia Krotoski.Klimatyzacja w aucie 

Sprawnie działająca klimatyzacja nie będzie w stanie zaszkodzić nawet alergikom. Nic dziwnego – w 80 proc. oczyszcza powietrze z pyłków roślin i substancji infekcyjnych. Stąd nie można zapominać o regularnym serwisowaniu tego elementu.

W co należy się wyposażyć? Aktywna piana (około 30 zł) – odgrzybi układ i oczyści kanały wentylacyjne, środek do odświeżania (około 12 zł) – usuwa nieprzyjemne zapachy spowodowane zaleganiem zanieczyszczeń i wilgoci.
Warto również minimum raz do roku (specjaliści zalecają wizyty przed okresem zimowym i letnim) sprawdzić u specjalisty działanie klimatyzacji i skontrolować poziom oleju w sprężarce i czynnika chłodzącego.

Pozimowy przegląd samochodu to konieczność. Zima to czas, w którym pojazd pracuje w ekstremalnych warunkach. Warto więc sprawdzić wszystkie podzespoły i zadbać o czystość. Dzięki temu auto będzie nam służyło długo bez poważniejszej i kosztownej awarii.

Maksymilian Rokatański

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

Nowa limuzyna sprzed lat? Wszystko jest możliwe!
Epoka lat 90. ma szczególne miejsce w sercach wielu miłośników motoryzacji. To wtedy szeroko otworzyły się polskie granice i pojawiły się salony wszystkich najważniejszych światowych marek. Każdy jeździł tym, na co było go stać, jednak najbardziej wzdychano do najdroższych modeli dwóch największych niemieckich marek – Mercedesa i BMW. Wówczas na topowe S-klasy i BMW serii 7 stać było wyłącznie najbogatszych, tych, którzy żyli z rozmachem i przepychem, według popularnej ówcześnie maksymy: „zastaw się, a postaw się”.
Laptop i tablet w jednym, czyli czas na hybrydy
Bez dotykowości nie ma mobilności. Tak skwitować można sytuację na rynku elektronicznych urządzeń przenośnych – od telefonów, przez zegarki po… laptopy. Bo klawiatura się przydaje, ale coraz więcej użytkowników nie wyobraża sobie korzystania ze sprzętu, w którym przesunięcie palcem po ekranie nie skutkuje konkretnym działaniem.
10 najciekawszych książek dla dzieci, z których ucieszą się także rodzice
Pięknie ilustrowane, mądre, ciekawie napisane – wybraliśmy dla Was 10 tytułów, które znalazły się w rankingu najlepiej sprzedających się książek dla dzieci na Allegro. Listę uzupełniliśmy rekomendacjami psychologa oraz eksperta Allegro.
10 najdroższych polskich winyli na Allegro
Za 790 000 dolarów w grudniu ubiegłego roku sprzedano „Biały album” zespołu The Beatles. Płyta opatrzona numerem 0000001 należała do Ringo Starra, perkusisty Beatlesów. W Polsce, jak do tej pory, nikt jeszcze tyle nie zapłacił za żaden krążek. To jednak nie oznacza, że nie ma wśród polskich wydawnictw płytowych pozycji, na których można nieźle zarobić. Przedstawiamy listę 10 najdroższych polskich winyli na Allegro.