Specjaliści IT chętnie dzielą się swoją wiedzą. Nie tylko w Warszawie z roku na rok przybywa branżowych konferencji, szkoleń czy meetupów. Te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem, bo pozwalają za darmo, w nieformalnej atmosferze poznać ludzi z branży i wymieniać się doświadczeniami. To wiedza, której nie znajdziesz na forach internetowych czy w literaturze branżowej. Niedawno do miast, w których „po godzinach” spotykają się osoby mniej lub bardziej związane z IT, dołączył Toruń.

- W Poznaniu czy Wrocławiu podobne spotkania mają już swoją kilkuletnią historię i cały czas zawiązują się nowe, podobne inicjatywy. Toruń na tym tle wypada blado, ale zamierzamy to zmienić. Chcemy wspólnie budować społeczność skupioną wokół IT, wymieniać się wiedzą i po prostu robić razem coś inspirującego – mówi Lidia Krystoforska z toruńskiego Allegro.


Spotkania to inicjatywa pracowników Allegro, do której chętnie dołączają osoby z innych toruńskich firm. Na Meet IT Toruń przychodzi ok. 60 osób, głównie programistów, osoby zarządzające i studenci. Na drugim spotkaniu pod szyldem allegro.tech można było posłuchać czterech prelekcji.

Imprezę otworzył Mariusz Strzelecki ze swoją niezwykle interesująca analizą danych. Mówił o tym, jak dziś powstaje i rozprzestrzenia się informacja. Pokazał też narzędzie pomocne w wyszukiwaniu i późniejszej analizie danych - Allegro WebAPI.

WebAPI to usługa sieciowa, która umożliwia wymianę informacji między zasobami Allegro a oprogramowaniem zewnętrznym. Dzięki niej programiści mogą zintegrować własne rozwiązania z mechanizmami serwisu. W ramach API Allegro udostępniamy szereg metod, które odpowiadają poszczególnym funkcjom serwisu.


Kolejny prelegent, Wojtek Dzikowski, przybliżył gościom tajniki najnowszego JavaScriptu. Nawet ci, którzy na co dzień nie zajmują się tematem js'a, mieli z Wojtkiem o czym porozmawiać ze względu na jego niecodzienne zajęcie - współpracuje on zdalnie ze startupem z Oregonu. 

Wojtek pokazał, jakie możliwości daje ES6, wprowadził w świat najnowszego JavaScriptu tych, którzy jeszcze nie mieli z nim za wiele do czynienia. Jego zdaniem, najważniejsze zalety tego języka programowania to m.in. to, że jest to jedyny natywny język przeglądarek internetowych, jest bytem niezależnym od żadnej firmy, ma prostą składnię oraz jest tworzony przez dużą, otwartą społeczność.

Kolejna prezentacja poprowadzona została przez dwóch prelegentów – Alfreda Brody i Rafała Kluszczyńskiego. Panowie przedstawili istotę używania Marathona i Apache Mesos. Dzięki ich prelekcji uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto dbać o automatyzację procesów wdrażania aplikacji. Główne zalety? Integracja różnych etapów procesu projektowania i wdrażania aplikacji w jednym narzędziu, automatyzacja tego procesu, optymalizacja kosztów i nakładów pracy oraz rzecz kluczowa – dzięki zastosowaniu metod proponowanych przez Alfreda i Rafała mogą bardziej skupić się na developmencie, a mniej na zarządzaniu.

Na zakończenie można było posłuchać wykładu Michała Olszewskiego, który z właściwym sobie poczuciem humoru opowiedział gościom, czym jest user experience. Temat jest o tyle trudny, że, jak podkreślił Michał, 97 proc. rodziców pytanych o potencjalne zawody ich dzieci nie ma pojęcia, czym zajmuje się projektant doświadczeń użytkownika. Wyjaśnił zatem podstawowe pojęcia związane z UX, pokazał najbardziej przydatne narzędzia oraz opowiedział o wyzwaniach, jakie stoją przed projektantami doświadczeń. Kolejne spotkanie z cyklu już w marcu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się na co dzień specjaliści największej platformy handlowej w Polsce i porozmawiać o technologicznych tematach w luźnej atmosferze, śledź profil www.meetup.com/allegrotech/, na którym już niedługo wystartują zapisy na 3. edycję Meet IT Toruń. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, warto jednak potwierdzić swoje przybycie na platformie meetup, co pozwala uczestnikom otrzymywać aktualne informacje dotyczące spotkania.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl