Dzień św. Walentego jest dla Polaków okazją do okazania ciepłych uczuć bliskim. Przeważnie dajemy małe i symboliczne prezenty. Czasem wyrażają one miłość, a czasami są po prostu zabawne, żartobliwe, wesołe. Allegro od zawsze zapewnia klientom najlepsze walentynkowe prezenty.

 Lubimy dawać prezenty naszym bliskim, dlatego walentynki tak szybko weszły do polskiej kultury. Według badania TNS Kantar przeprowadzonego w 2018 roku dla Allegro, aż 83 procent Polaków kupi przynajmniej symboliczny prezent z tej okazji. Tymczasem zaledwie 20 lat temu tylko 42 procent Polaków obchodziło to święto. Nasze prawie dwudziestoletnie doświadczenie rynkowe i dobra znajomość zwyczajów zakupowych Polaków powodują, że wiemy, jakie są ulubione prezenty na każdą okazję, w tym walentynki – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro.

Oto najciekawsze trendy w walentynkowych zakupach, oparte na analizie sprzedaży w serwisie Allegro.

Walentynki 2019 allegro_final POL (1).png

Najbardziej pożądane prezenty

W ciągu 2 tygodni przed 14 lutego niezwykle popularne pluszowe misie sprzedawane są w tempie jednego na dwie minuty. To polski hit walentynkowych zakupów. Za nim są komplety przebrań erotycznych (1 zestaw co 5 minut) oraz halki i koszulki (1 co 10 minut). 66% z halek i koszulek ma kolor czarny. Koszulki nocne wybieramy najczęściej czerwone. Listę popularnych prezentów modowych zamykają wraz z koszulkami nocnymi satynowe szlafroki. Tylko 3% bielizny erotycznej w tym czasie kupowanych jest dla mężczyzn.

Co jeszcze lubimy kupować? Najbardziej popularne są takie kategorie jak biżuteria damska z grawerem lub dedykacją czy pierścionki zaręczynowe. Popularne prezenty dla panów to zegarek lub biżuteryjny gadżet, np. bransoletka ze stali szlachetnej z grawerem. Niezmienną popularnością cieszy się galanteria, dodatki i akcesoria, np. skórzane portfele, paski, rękawiczki, krawaty, poszetki. Coraz większą popularnością cieszą się wesołe kolorowe skarpetki, głównie dla panów.

Nawet nie myśl o rajstopach!

Nic tak nie dopełnia stroju jak odpowiednio dobrane pończochy. Pończochy, a nie rajstopy! Przed walentynkami sprzedaż rajstop spada o 17%, a pończoch rośnie o 25%.

Te słodycze rozgrzeją twoje serce

Czekolada? Tort? Owoce w likierze? Być może to są ulubione słodkości Polaków. Ale na tronie jest jeden rodzaj słodyczy. Najpopularniejszym słodkim prezentem na walentynki jest lizak w kształcie serca: 1 zakup następuje co 6 minut.

Zły czas dla świec

Choć wydaje się, że świece idealnie pasują do romantycznego nastroju, zwłaszcza przy tej okazji, to okazuje się, że Polacy wcale tak nie myślą. Na walentynki nie lubimy kupować świec: na dwa tygodnie przed walentynkami ich sprzedaż spada aż o 8%.

Nie przegap!

Zakupy walentynkowe robione są bardzo często na ostatnią chwilę. Najwięcej zakupów z tej okazji wypada 3 dni przed walentynkami – wówczas najważniejszym i przekonywującym kryterium wyboru prezentu jest czas wysyłki, a cena i inne cechy mogą zejść na dalszy plan.

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl