praca
Kariera
22 lutego 2016, 12:00

Drugie życie opakowania

Na pewno zamawialiście przesyłki przez Internet, i na pewno przychodziły zapakowane w porządne pudełka. Co z nimi robiliście? Allegro i School of Form wpadli na pomysł, aby zaprojektować opakowania tak, aby można było je wykorzystać ponownie. 

Allegro szukało pomysłów na to, jak zaprojektować opakowania, aby nie lądowały od razu na śmietniku. A studenci z School of Form - katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS - szukali sposobów na to, by wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w praktyce. Stąd narodził się pomysł na wspólny program komercyjno-dydaktyczny.

Założeniem programu było tchnięcie drugiego życia w opakowania, które są wykorzystywane do wysyłki towarów zakupionych przez Internet. Projekt rozpoczął się w listopadzie, a finałowa prezentacja studenckich prac poprzedzona była serią wykładów za zakresu antropologii, grafiki, formy, doświadczenia oraz prezentacji z dostępnych na rynku rodzajów tektury falistej.

– Zależy nam, aby opakowania stały się wielorazowe i wielofunkcyjne, a jednocześnie, by były maksymalnie wygodne oraz atrakcyjne wizualnie. Właśnie takie zadanie projektowe postawiliśmy studentom – wyjaśnia Alina Magowska, UX Researcher w Allegro.

Gotowe rozwiązania można było obejrzeć podczas gali Boxu, która odbyła się w ostatnią środę w Pixelu - poznańskiej siedzibie Allegro.– To nie był projekt, który zleciliśmy School of Form na zasadzie: zróbcie coś dla nas, wymyślcie coś, co można zrobić z opakowaniem. Od samego początku Allegro pracowało razem ze studentami, było dla nich wsparciem i źródłem wiedzy na temat tego, jak  kupuje się przez internet. Studenci natomiast pokazywali nam zupełnie inną stronę tego, jak można pomyśleć o potrzebach kupujących – relacjonuje przebieg współpracy Konrad Synoradzki, UX Designer w Allegro.

Allegro dało wolną rękę uczestnikom projektu. Efekty okazały się zaskakujące. - Chcieliśmy zobaczyć, co młodzi ludzie chcieliby zrobić z kartonem. To, co wyszło, bardzo nam się podoba – podkreśla Konrad Synoradzki.


Pomysł Romana Pavliuka, Olgi Synyakiewicz i Ariela Jędrzejczaka na wykorzystanie opakowania jako śmietnika

Co dalej? Jak twierdzi Tomasz Nowak, dyrektor operacyjny Allegro, na podstawie tych projektów, które powstały, Allegro wybierze te, które są możliwe do wdrożenia. – Za wyborem projektów do wdrożenia na pewno będzie stała ekonomia, ale też fakt, że dzięki współpracy ze School od Form będziemy mogli pokazać klientom coś, co będzie nas wyróżniało – tłumaczy Nowak.

A co zyskali studenci, którzy wzięli udział w programie? Na pewno ogromną korzyścią była bliska współpraca z biznesem. School of Form jest jedyną w Polsce uczelnią humanistyczno-artystyczną z nastawieniem biznesowym. 

– Zadania projektowe zadane studentom wymagały od nich tego, żeby przyjrzeli się klientom platformy Allegro i ich stosunkowi do opakowania. Po efektach widać, że tę pracę dobrze odrobili, bo pomyśleli o bardzo różnych potencjalnych odbiorcach: o dzieciach, osobach starszych, młodzieży, tych, którzy dopiero się urządzają, ale także tych, którzy już mieszkają. Praca antropologiczna i badanie klienta zostały wykonane na medal – chwali studentów Piotr Voelkel, właściciel School of Form.


Propozycja wykorzystania opakowań dla młodych, wynajmujących mieszkanie, którzy często się przeprowadzają 

Studenci, którzy brali udział w projekcie, również są zadowoleni z efektów swojej pracy, szczególnie dlatego, że mogli pracować na "żywym organizmie", a efekty ich pracy nie pozostały jedynie w fazie pliku w komputerze, ale przybrały realne kształty. 

Opinie studentów na temat projektu możemy poznać z krótkiego wideo  podsumowującego działania School od Form i Allegro:


 
– Jest to projekt, który pasuje do mojej specjalności, bo studiuję na kierunku Communication Design, a to oznacza, że projektowanie jest mi bardzo bliskie – tłumaczy swoją decyzję o wzięciu udziału w programie Zuzanna Warszczyńska, studentka ze School of Form. I dodaje, że projektowi przyświeca również propagowanie bardzo ważnego trendu dla środowiska: – Ogranicza on produkowanie śmieci. Z pudełka po przesyłce mój zespół zaprojektował pudełko modułowe, taki przybornik, z przeznaczeniem dla dzieci od 5 lat wzwyż.
Projekt przybornika dla dzieci autorstwa Samanty Walczewskiej, Zuzanny Warszczyńskiej i Sarah WiśniewskiejOto kto wziął udział w projekcie:
Grupa 1: opiekun Alicja Antkowiak ‐ projekt „Gry”: Magdalena Mojsiejuk, Paweł Lasota, Łukasz Ziemba
Grupa 2: opiekun Alina Magowska ‐ projekt „Gadżety ‐ wieszaki”: Martyna Świerczyńska, Bartosz Grochowski, Ewa Dulcet
Grupa 3: opiekun Barbara Kowalczyk ‐ projekt „Moduły ‐ piórniki”: Samanta Walczewska, Zuzanna Warszczyńska, Sarah Wiśniewska
Grupa 4: opiekun Piotr Szatybełko ‐ projekt „Teczki”: Maria Mikołajczak, Luiza Gawron, Szymon Paśko
Grupa 5: opiekun Konrad Synoradzki ‐ projekt „Allegraki”: Oliwia Przybyła, Marta Pera, Monika Wątroba
Grupa 6: Adam Szałamacha ‐ projekt „Druga strona pudełka”: Barbara Bilon, Sylwia Pisz, Joanna Statucka
Grupa 7: opiekun Robert Trochimiak ‐ projekt „Eko”: Ariel Jędrzejczak, Roman Pavliuk, Olga Synyakevych


Fot. Materiały prasowe Allegro

Załączniki

Pobierz załączniki
Newsletter
Trwa generowanie pliku zip
0%