Allegro szukało pomysłów na to, jak zaprojektować opakowania, aby nie lądowały od razu na śmietniku. A studenci z School of Form - katedry wzornictwa Uniwersytetu SWPS - szukali sposobów na to, by wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w praktyce. Stąd narodził się pomysł na wspólny program komercyjno-dydaktyczny.

Założeniem programu było tchnięcie drugiego życia w opakowania, które są wykorzystywane do wysyłki towarów zakupionych przez Internet. Projekt rozpoczął się w listopadzie, a finałowa prezentacja studenckich prac poprzedzona była serią wykładów za zakresu antropologii, grafiki, formy, doświadczenia oraz prezentacji z dostępnych na rynku rodzajów tektury falistej.

– Zależy nam, aby opakowania stały się wielorazowe i wielofunkcyjne, a jednocześnie, by były maksymalnie wygodne oraz atrakcyjne wizualnie. Właśnie takie zadanie projektowe postawiliśmy studentom – wyjaśnia Alina Magowska, UX Researcher w Allegro.

Gotowe rozwiązania można było obejrzeć podczas gali Boxu, która odbyła się w ostatnią środę w Pixelu - poznańskiej siedzibie Allegro.– To nie był projekt, który zleciliśmy School of Form na zasadzie: zróbcie coś dla nas, wymyślcie coś, co można zrobić z opakowaniem. Od samego początku Allegro pracowało razem ze studentami, było dla nich wsparciem i źródłem wiedzy na temat tego, jak  kupuje się przez internet. Studenci natomiast pokazywali nam zupełnie inną stronę tego, jak można pomyśleć o potrzebach kupujących – relacjonuje przebieg współpracy Konrad Synoradzki, UX Designer w Allegro.

Allegro dało wolną rękę uczestnikom projektu. Efekty okazały się zaskakujące. - Chcieliśmy zobaczyć, co młodzi ludzie chcieliby zrobić z kartonem. To, co wyszło, bardzo nam się podoba – podkreśla Konrad Synoradzki.


Pomysł Romana Pavliuka, Olgi Synyakiewicz i Ariela Jędrzejczaka na wykorzystanie opakowania jako śmietnika

Co dalej? Jak twierdzi Tomasz Nowak, dyrektor operacyjny Allegro, na podstawie tych projektów, które powstały, Allegro wybierze te, które są możliwe do wdrożenia. – Za wyborem projektów do wdrożenia na pewno będzie stała ekonomia, ale też fakt, że dzięki współpracy ze School od Form będziemy mogli pokazać klientom coś, co będzie nas wyróżniało – tłumaczy Nowak.

A co zyskali studenci, którzy wzięli udział w programie? Na pewno ogromną korzyścią była bliska współpraca z biznesem. School of Form jest jedyną w Polsce uczelnią humanistyczno-artystyczną z nastawieniem biznesowym. 

– Zadania projektowe zadane studentom wymagały od nich tego, żeby przyjrzeli się klientom platformy Allegro i ich stosunkowi do opakowania. Po efektach widać, że tę pracę dobrze odrobili, bo pomyśleli o bardzo różnych potencjalnych odbiorcach: o dzieciach, osobach starszych, młodzieży, tych, którzy dopiero się urządzają, ale także tych, którzy już mieszkają. Praca antropologiczna i badanie klienta zostały wykonane na medal – chwali studentów Piotr Voelkel, właściciel School of Form.


Propozycja wykorzystania opakowań dla młodych, wynajmujących mieszkanie, którzy często się przeprowadzają 

Studenci, którzy brali udział w projekcie, również są zadowoleni z efektów swojej pracy, szczególnie dlatego, że mogli pracować na "żywym organizmie", a efekty ich pracy nie pozostały jedynie w fazie pliku w komputerze, ale przybrały realne kształty. 

Opinie studentów na temat projektu możemy poznać z krótkiego wideo  podsumowującego działania School od Form i Allegro:


 
– Jest to projekt, który pasuje do mojej specjalności, bo studiuję na kierunku Communication Design, a to oznacza, że projektowanie jest mi bardzo bliskie – tłumaczy swoją decyzję o wzięciu udziału w programie Zuzanna Warszczyńska, studentka ze School of Form. I dodaje, że projektowi przyświeca również propagowanie bardzo ważnego trendu dla środowiska: – Ogranicza on produkowanie śmieci. Z pudełka po przesyłce mój zespół zaprojektował pudełko modułowe, taki przybornik, z przeznaczeniem dla dzieci od 5 lat wzwyż.
Projekt przybornika dla dzieci autorstwa Samanty Walczewskiej, Zuzanny Warszczyńskiej i Sarah WiśniewskiejOto kto wziął udział w projekcie:
Grupa 1: opiekun Alicja Antkowiak ‐ projekt „Gry”: Magdalena Mojsiejuk, Paweł Lasota, Łukasz Ziemba
Grupa 2: opiekun Alina Magowska ‐ projekt „Gadżety ‐ wieszaki”: Martyna Świerczyńska, Bartosz Grochowski, Ewa Dulcet
Grupa 3: opiekun Barbara Kowalczyk ‐ projekt „Moduły ‐ piórniki”: Samanta Walczewska, Zuzanna Warszczyńska, Sarah Wiśniewska
Grupa 4: opiekun Piotr Szatybełko ‐ projekt „Teczki”: Maria Mikołajczak, Luiza Gawron, Szymon Paśko
Grupa 5: opiekun Konrad Synoradzki ‐ projekt „Allegraki”: Oliwia Przybyła, Marta Pera, Monika Wątroba
Grupa 6: Adam Szałamacha ‐ projekt „Druga strona pudełka”: Barbara Bilon, Sylwia Pisz, Joanna Statucka
Grupa 7: opiekun Robert Trochimiak ‐ projekt „Eko”: Ariel Jędrzejczak, Roman Pavliuk, Olga Synyakevych


Fot. Materiały prasowe Allegro

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl