"Latać jak kot z pęcherzem." "Czarny kot przebiegł drogę." "Drzeć koty." "Kocia muzyka." "Odwracać kota ogonem." To tylko niektóre z bardzo wielu przysłów i powiedzeń, które pokazują, jak ważne i wszechobecne są w naszym życiu koty. Doczekały się już w Polsce przynależnego im święta. Od 2006 roku obchodzimy Światowy Dzień Kota.

- W Polsce w Dzień Kota angażuje się wiele różnych instytucji i firm, m.in. kluby felinologiczne. Zbieramy środki finansowe czy karmy przekazywane później schroniskom, na pomoc bezdomnym kotom - mówi _magazynowi.Allegro Wojciech Albert Kurkowski, felinolog i pomysłodawca obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce. - Ponadto 23 lutego zostanie, jak co roku, wybrany Kociarz Roku spośród tych, którzy działają na rzecz kotów czy bezpośrednio im pomagają. Pamiętajmy, że kot jest wielkim sprzymierzeńcem człowieka. Odgrywa ogromną rolę w walce ze szkodnikami i chorobami. Były już miasta, które musiały z powrotem importować koty, które wcześniej wyginęły. Musiały to zrobić z powodu problemów z gryzoniami i chorobami - przypomina Kurkowski.
 

Prezent dla kota

Co kupić kotu w jego święto? - Dajmy mu sztuczną mysz nasączoną kocimiętką. Koty to naprawdę lubią, stają się dzięki temu pobudzone i szczęśliwe – radzi Wojciech Albert Kurkowski.

My z okazji Dnia Kota poszukaliśmy propozycji prezentów dla naszych pupili, które można kupić przez Internet.

- Koty lubią korzystać z drapaków, wówczas chronimy meble takie jak sofa, dając kotu możliwość drapania. Ceny drapaków wahają się od 100 do 300 zł w zależności od ich wielkości - mówi Agnieszka Lewartowska, menedżer kategorii Dom i Zdrowie w Allegro.

W Internecie można też kupić rozmaite zabawki takie jak laserowe wskaźniki czy interaktywne myszki. Popularne są też miski, np. ozdobne ceramiczne. Nowością jest automatyczny podajnik karmy: urządzenie będzie dozować karmę w określonej ilości i według zaprogramowanego przez kociarza harmonogramu, zapobiegając przejedzeniu zwierzęcia podczas nieobecności właściciela w domu. Dużym powodzeniem cieszą się poidełka zapewniające kotom stały dostęp do świeżej wody. Świetnym prezentem, który umili czas naszemu kotu, będą różnego typu zabawki, np. biegająca fretka na baterię. Natomiast dzięki torowi do zabawy wzmocni swój instynkt łowcy. Tor działa na trzy zmysły: wzrok, słuch i dotyk. Szeleszczący tunel będzie zarówno miejscem przygód, jak i odpoczynku. Zaś alternatywą dla zwykłego drapaka będzie drapak-drzewko z drabinką, domkami i tarasami, na których kot może odpocząć lub się schować. Drapak-gigant to propozycja dla właścicieli większej liczby kotów. Drewniany, szczelny domek-budka z suszonego drewna sosnowego także sprawi, że kot będzie miał święty spokój, podobnie jak hamak na kaloryfer, hamak pod krzesło czy hamak do drapaka

Kupując mu kocie feromony, sprawisz, że będzie szczęśliwszy, mniej zestresowany i mniej skłonny do znaczenia terenu. Jeśli sprawisz kotu olej z łososia, będzie miał piękniejszą sierść. Zmniejszysz też ryzyko wielu kocich chorób.Jednak najpopularniejszym artykułem dla kotów pozostaje karma. Jeżeli jesteśmy właścicielami kilku zwierząt i tej karmy zużywamy naprawdę dużo, wówczas warto zamawiać duże opakowania suchej karmy 10- czy 15-kilogramowe, których nie musimy samodzielnie transportować. Zostaną nam one dostarczone przez kuriera.

Pamiętajmy, nie tylko w Dzień Kota

- Nie ma nic złego w Dniu Kota, Dniu Kobiet czy Dniu Dziecka, jeśli nie powoduje to, że pamiętamy o kocie tylko przy okazji tego święta. Dzień Kota jednak często wiąże się z wystawą kotów rasowych. Jestem temu przeciwna, bo nie lubię rasizmu – zauważa Dorota Sumińska, znana lekarka weterynarii, publicystka, pisarka i wielka orędowniczka przygarniania bezdomnych zwierząt ze schronisk. - Kot jest co prawda coraz popularniejszym miejskim zwierzęciem, bo nie trzeba z nim wychodzić tak jak z psem. Kot miejski płaci za to jednak ogromną cenę. Zwykle jest w domu jeden, więc mu się nudzi. Mając kota, powinniśmy pozwolić mu być kotem. Często o tym zapominamy, pamiętając jedynie o jedzeniu i innych potrzebach fizjologicznych. Dajmy mu więc na Dzień Kota towarzysza, albo dwóch, nie zabraniajmy chodzić po meblach i drapać. Dajmy mu naszą sympatię i życzliwość. To będzie znacznie lepsze niż kupno kolejnej zabawki – radzi Dorota Sumińska.

Kontynuując myśl Doroty Sumińskiej, co naprawdę musi się zmienić, by koty były szczęśliwe nie tylko w Dzień Kota, kiedy przypominamy sobie, by im pomagać?

Największym problemem dzisiejszych kotów jest oczywiście ich masowa bezdomność. - Schroniska dla kotów to obraz nędzy i rozpaczy. Jeśli w schronisku są również psy, koty żyją w ciągłym strachu i mimo że podajemy im naprawdę dobrą karmę, one nie jedzą - tłumaczy _magazynowi.Allegro Bożenna Rajczak ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Legionowie k. Józefowa. - Dlatego nie mamy kotów już od 5 lat. Mamy natomiast rozbudowany wolontariat. Ludzie zostawiają bezdomne koty w Stowarzyszeniu Kundellos czy Fundacji Psy Ulicy działających przy naszym ośrodku. Przygarniają je stamtąd wolontariuszki, których jest coraz więcej. Można również przekazywać dla Kundellosa i Psów Ulicy przez nasze schronisko artykuły, których bezdomne koty najbardziej potrzebują. Głównie mokrą karmę, żwirek, posłanka. Jeśli mamy małe, jeszcze ślepe kocięta, to także mleko dla kotów. Bezdomne koty można przynosić do całodobowych lecznic w okolicach Legionowa - radzi Rajczak.

Fot. Flickr.com/Trish Hamme/CC BY 2.0

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl