1 . Odpowiednie ustawienie routera

Chociaż powoli się to zmienia, routery [uwaga - technicznie nie każdy punkt dostępowy WiFi to „router”, ale dla uproszczenia będziemy stosować tę potoczną nazwę] często wyglądają nieatrakcyjnie, przez co trafiają w kąt pomieszczenia lub są ukrywane w szafkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obszar, w którym działa nasza sieć WiFi, to sfera, „bańka”, której router jest centrum.

Dlatego najłatwiejszym sposobem na poprawę odbioru sieci w domu - zarówno w przypadku problemów z zasięgiem, jak i z jakością połączenia - jest umieszczenie punktu dostępowego w centralnym punkcie domu lub mieszkania. Router stojący przy ścianie zwyczajnie marnuje swoje możliwości, rozgłaszając „nasz Internet” u sąsiada.

Sieć WiFi to sieć radiowa i jak każde fale radiowe, może być też zagłuszana. Szkło czy gipsowe ściany nie są wielkim problemem, ale już beton czy cegły tłumią sygnał dość wyraźnie. WiFi dość dobrze penetruje też drewno, ale i tak lepiej nie zamykać routera w drewnianej szafie.Najlepiej umieścić router na podwyższeniu (raczej nie na podłodze, chyba że chcemy rozgłaszać sieć między piętrami) i nie zasłaniać go zbytnio meblami. Dla dużych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem są routery sufitowe - podwieszane i wysyłające fale tylko w dół - ale problematyczne może być doprowadzenie do niego kabla Ethernet.

2. Wybór częstotliwości i kanału

Obecnie routery WiFi korzystają z dwóch częstotliwości - 2,4 GHz (starsze urządzenia ) i 5 GHz (nowsze). Nowoczesne routery potrafią rozgłaszać sieci w obu standardach jednocześnie - albo tworząc dwie sieci o tej samej nazwie i inteligentnie przełączając między nimi urządzenia, albo oferując możliwość ręcznego skonfigurowania obu częstotliwości.

Warto skorzystać z tego drugiego rozwiązania, tworząc sieci np. „dom” i „dom5Ghz” i ręcznie podłączyć starsze sprzęty do sieci 2,4 GHz, a te nowsze do szybszej i mniej zatłoczonej 5 GHz.

Częstotliwość to jeszcze nie wszystko - by umożliwić w miarę sprawne działanie kilku sieci na jednym obszarze, routery korzystają z kilku kanałów w obrębie jednej częstotliwości - w przypadku sieci 2,4 GHz pasmo podzielono na 13 kanałów w zakresie od 2400 do 2483,5 MHz.

Routery samoczynnie przełączają się między tymi kanałami, by nie zakłócać się wzajemnie - ale że w dzisiejszych czasach sieci WiFi są bardzo liczne, często kilka urządzeń trafia na jeden kanał, co niekorzystnie wpływa na jakość sieci. Jest to szczególnie istotne w przypadku sieci 2,4 GHz.


Naszemu routerowi możemy pomóc, ręcznie analizując okolicę i narzucając wybrany - najmniej zatłoczony - kanał. W tym celu warto skorzystać z np. aplikacji WiFi Analyzer na Androida. Za pomocą aplikacji przeanalizujemy okolicę i ocenimy, który kanał jest najluźniejszy - potem w ustawieniach routera wystarczy wymusić korzystanie z właśnie tego kanału.

Najlepsze kanały dla sieci 2,4 GHz to 1, 6 i 11, ponieważ nie zagłuszają ich sąsiednie. W przypadku sieci 5 GHz wszystkie kanały są tak samo dobre - wybieramy ten najmniej zatłoczony.

3. Dodatkowa pomoc - antena

Jeśli darmowe metody nie skutkują, zasięg routera można zwiększyć dodatkową anteną - większość urządzeń ma odpowiednie złącza, w które wkręcić można antenę sferyczną lub kierunkową.Nawet najprostsze i najtańsze anteny mogą zwiększyć siłę sygnału na tyle, by zakłócenia i odległość przestały być problemem. Istnieją też anteny kierunkowe - przypominają zwykle kwadratową blaszkę i skupiają sygnał w jednym, określonym kierunku, co jest przydatne np. w korytarzach.

Jeśli router ma dwa (lub więcej) złącza do anteny, warto wyposażyć w anteny wszystkie, bo za pomocą jednej wzmocniona będzie sieć 2,4 GHz, a za pomocą drugiej - 5 GHz.

4. Reapeater - powielacz sygnału

Innym rozwiązaniem, przydatnym szczególnie do wzmacniania sieci między piętrami, jest zastosowanie powielacza - repeatera. To urządzenie, które odbiera sieć od routera i przesyła ją dalej, tworząc nowy punkt dostępowy.Jest kilka rodzajów repeaterów - najprostszy po prostu przechwytuje WiFi, wzmacnia i rozgłasza dalej. Takie rozwiązanie jest jednak podatne na zakłócenia, a dodatkowo powielacze muszą być dość blisko siebie.

Dużo lepszym rozwiązaniem są powielacze korzystające z… domowej sieci elektrycznej. W przypadku takiego rozwiązania jeden repeater podpina się kablem do routera, a następnie wpina do gniazdka - pozostałe powielacze, wpięte do innych gniazdek, rozgłaszają sygnał dalej. Taki system nie zaburza działania sieci elektrycznej, a nie jest ograniczony odległością czy zakłóceniami.

5. Wymiana routera

Jeśli już wszystko zawiodło, czas rozważyć zakup nowego routera. Przede wszystkim jeśli nie korzystaliśmy do tej pory z urządzeń rozgłaszających sieć 5 GHz, warto to zmienić, wybierając urządzenia oznaczone „dual band” i zgodne ze standardem 802.11ac. Taki sprzęt obsłuży też komputery i smartfony korzystające z sieci 2,4 GHz, a nowsze skorzystają z 5 GHz sieci, które nie dość, że są szybsze, to jest ich jeszcze zwyczajnie mniej, przez co nie są tak zakłócane. Warto też wybrać router z wyjściem na zewnętrzną antenę - lub nawet kilka. 

I oczywiście nie musimy od razu kupować superwypasionego routera dla graczy za cenę dobrego smartfona, ale dla chętnych…...bonus - oprogramowanie routera

Routery WiFi to tak naprawdę małe komputery, dlatego warto od czasu do czasu zaktualizować ich systemy - odpowiedniego oprogramowania należy szukać na stronie producenta sprzętu. Często zdarza się, że system routera jest optymalizowany i nowsze wersje lepiej zarządzają ruchem sieciowym, dzięki czemu lepiej walczą z zakłóceniami.

W samym panelu zarządzania routerem można też znaleźć wiele ciekawych opcji (poza wspomnianym wcześniej wyborem kanału sieci), jak np. statystyki urządzeń (by wyśledzić, który sprzęt najbardziej obciąża sieć) i priorytety (wybrane urządzenie w sieci zyskuje pierwszeństwo nad innymi). Warto tam zajrzeć, bo czasami kilka kliknięć potrafi zniwelować wiele problemów - może okazać się, że nasz router działa w trybie oszczędzania energii i dlatego nie oferuje pełnej mocy.

fot. Flickr/Mr. Theklan/CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Pora na nowy portfel
W sezonie świątecznym na Allegro zwykle sprzedaje się około 150 tysięcy portfeli, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze więcej. To uniwersalny prezent pod choinkę. Sprawdźmy, co słychać w świecie męskich portfeli.
Kupuj w sieci. Z rozwagą, bo warto
Zabawki pod choinkę czy elegancki przybornik do cygar. Torebka od Michaela Korsa lub deska snowboardowa Head Force i.Kers. Komplet tłoków do zabytkowego samochodu albo bibliofilski starodruk. Nieważne, czego szukasz - dziś w sieci kupisz wszystko. Dosłownie. Klikasz, płacisz i czekasz na kuriera. Do twoich drzwi może trafić towar z całego świata, masz oszałamiające możliwości, więc przy zakupach lepiej nie trać głowy. 
Jaki kolor ma Twój mózg?
Widzisz 20% zniżki na buty i natychmiast wchodzisz do sklepu? A może raczej robisz zdjęcie i konsultujesz z partnerem, mamą, koleżanką, kolegą?… A może robisz zakupy przez Internet, bo masz wtedy czas, aby podjąć optymalną decyzję? Co decyduje o tym, jak kupujemy?
Inteligencja w salonie – telewizor to nie wszystko
Telewizor cały czas stanowi jeden z głównych elementów wyposażenia mieszkania i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Wymieniamy starsze modele na nowsze lub dokupujemy drugi odbiornik do kuchni czy dziecięcego pokoju.