Polacy w walentynki stawiają na erotykę i… bezpieczeństwo 

Walentynki zadomowiły się w Polsce na dobre. I choć trudno w to uwierzyć, święto zakochanych obchodzimy już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie sporo się zmieniło w postrzeganiu tego święta, zwłaszcza w kwestii prezentów. Kupujący coraz chętniej, zamiast prezentów z serii tych romantycznych, decydują się na niespodziankę zarezerwowaną tylko dla dorosłych.

– Od kilku już lat kategoria Erotyka na kilkanaście dni przed walentynkami przeżywa prawdziwe oblężenie. W ubiegłym roku między 1 a 14 lutego odnotowaliśmy wzrost na poziomie 36,5 proc. w stosunku do średniej rocznej, która wynosi 17 proc. – mówi Łukasz Stawisiński, Category Group Manager tej kategorii. – Co więcej, wydaje się, że kupujący sięgają po erotyczne prezenty jak po ostatnią, ale zawsze pewną deskę ratunku, ponieważ najwięcej transakcji dokonywanych jest praktycznie na ostatnią chwilę, w okolicach 10 lutego – dodaje.Nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że największą grupę kupujących stanowią mężczyźni - 64,1 proc. Ale i kobiety z roku na rok pozbywają się uprzedzeń i chętnie buszują wśród erotycznych gadżetów – w ubiegłym roku stanowiły bowiem 35,9 proc. wszystkich obdarowujących.

Erotyczna lista zakupowa

Dużym plusem prezentów o zabarwieniu erotycznym jest z pewnością ich cena. Chociaż można znaleźć miłosne lalki za blisko 10 tys. zł, to jednak jak wynika z danych Allegro, średnio na zakupy okołowalentynkowe w ramach tej kategorii przeznaczamy 20 zł. Wydaje się niewiele, ale ponad 1/3 kupujących udało się w tej kwocie znaleźć gadżet erotyczny  (np. wibrator czy masażer). Z kolei 21,5 proc. postanowiło obdarować swoją drugą połowę bielizną bądź odzieżą erotyczną. Część zadbała też o bezpieczeństwo podczas walentynkowej nocy i zaopatrzyła się w prezerwatywy (16,9 proc.) oraz różnego rodzaju olejki do masażu, żele i maści powiększające (10,19 proc.).Polacy są też coraz mniej pruderyjni, o czym świadczy chociażby gwałtowne zwiększenie zainteresowania kategorią BDSM, której w ciągu roku przybyło kupujących i to o ponad połowę. Kajdanki, pejcze czy obroże to zdecydowanie domena mężczyzn, którzy stanowią 68 proc. kupujących w tej kategorii. Jest prawdopodobne, że widzimy tu wpływ "50 twarzy Greya", szczególnie, że w 2015 roku była premiera filmu na podstawie tego bestsellera. Największym zaskoczeniem wydaje się jednak szczyt listy zakupowej, na której jeśli przyjrzeć się już popularności poszczególnych ofert, królują… prezerwatywy w liczbie 50 sztuk. W tej sytuacji zwrot „bezpieczny prezent walentynkowy” nabiera nowego znaczenia. I chociaż część kupujących dokonałaby w tym czasie transakcji niezależnie od zbliżającego się święta zakochanych, to jednak jak pokazują dane Allegro, początek roku i wakacje (od czerwca do sierpnia) to dla Polaków, z mniej lub bardziej oczywistych względów, najlepszy czas na zakup prezerwatyw.

Co ciekawe, najwięcej prezerwatyw sprzedaje się nie tylko w trakcie poszczególnych miesięcy, ale także dni – ponad połowa transakcji odbywa się między niedzielą a wtorkiem. Statystycznym kupującym jest trzydziestolatek i w 75 proc. przypadków jest to mężczyzna. Poza tym na zakup prezerwatyw przez Internet decydują się zazwyczaj mieszkańcy mniejszych miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców – 43 proc.


Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl

Powiązane artykuły

NAJCIEKAWSZE TRENDY Z BADANIA POLSKA STROJNA 2016
Tegoroczne badanie „Polska Strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków” pokazuje, że nasze preferencje zakupowe zmieniają się bardzo szybko, a jednocześnie nie należymy do awangardy. Bywamy i nowocześni, i zachowawczy jednocześnie. Warto przyjrzeć się najważniejszym ustaleniom z tego badania. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór autorów raportu, choć oczywiście czytając raport, każdy możne znaleźć inne, ważne z własnej perspektywy zjawiska. 
Naszyj to! Barwny powrót do lat 90.
Kochasz muzykę, kino, seriale? W tym sezonie wyrazisz to również... strojem. Naszywki i przypinki to niepozorne dodatki, które mogą całkowicie odmienić charakter nudnej, jesiennej stylizacji, dodając jej lekkości i młodzieżowego luzu. Niegdyś można je było znaleźć głównie na torbach i kurtkach zbuntowanych licealistów, teraz zagościły na pokazach najważniejszych domów mody.
10 hitów mody, które będziesz nosić też za rok
Projektanci wciąż zaskakują. Lansują nowe trendy albo powracają do tych sprzed lat w zupełnie nowej odsłonie. Co powinno się więc znaleźć w szafie kobiety? Jakie ubrania kupić teraz, by być modną w kolejnym sezonie, polecają modowi specjaliści, blogerki i vlogerki.   
Ostre koło. Lubisz jazdę bez hamulców?
Te rowery fascynują. Kuszą wyglądem, oryginalnością. To nie tyle moda, co miejska subkultura wywodząca się ze środowiska kurierów, ale zataczająca coraz szersze kręgi. Hipsterzy porzucają dla nich swoje klasyczne cruisery. Ostre koła są jednym z obiektów pożądania millennialsów, dla których rower to nie tylko środek transportu, ale też ważny element stylu życia.