Polacy w walentynki stawiają na erotykę i… bezpieczeństwo 

Walentynki zadomowiły się w Polsce na dobre. I choć trudno w to uwierzyć, święto zakochanych obchodzimy już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie sporo się zmieniło w postrzeganiu tego święta, zwłaszcza w kwestii prezentów. Kupujący coraz chętniej, zamiast prezentów z serii tych romantycznych, decydują się na niespodziankę zarezerwowaną tylko dla dorosłych.

– Od kilku już lat kategoria Erotyka na kilkanaście dni przed walentynkami przeżywa prawdziwe oblężenie. W ubiegłym roku między 1 a 14 lutego odnotowaliśmy wzrost na poziomie 36,5 proc. w stosunku do średniej rocznej, która wynosi 17 proc. – mówi Łukasz Stawisiński, Category Group Manager tej kategorii. – Co więcej, wydaje się, że kupujący sięgają po erotyczne prezenty jak po ostatnią, ale zawsze pewną deskę ratunku, ponieważ najwięcej transakcji dokonywanych jest praktycznie na ostatnią chwilę, w okolicach 10 lutego – dodaje.Nikogo nie zdziwi zapewne fakt, że największą grupę kupujących stanowią mężczyźni - 64,1 proc. Ale i kobiety z roku na rok pozbywają się uprzedzeń i chętnie buszują wśród erotycznych gadżetów – w ubiegłym roku stanowiły bowiem 35,9 proc. wszystkich obdarowujących.

Erotyczna lista zakupowa

Dużym plusem prezentów o zabarwieniu erotycznym jest z pewnością ich cena. Chociaż można znaleźć miłosne lalki za blisko 10 tys. zł, to jednak jak wynika z danych Allegro, średnio na zakupy okołowalentynkowe w ramach tej kategorii przeznaczamy 20 zł. Wydaje się niewiele, ale ponad 1/3 kupujących udało się w tej kwocie znaleźć gadżet erotyczny  (np. wibrator czy masażer). Z kolei 21,5 proc. postanowiło obdarować swoją drugą połowę bielizną bądź odzieżą erotyczną. Część zadbała też o bezpieczeństwo podczas walentynkowej nocy i zaopatrzyła się w prezerwatywy (16,9 proc.) oraz różnego rodzaju olejki do masażu, żele i maści powiększające (10,19 proc.).Polacy są też coraz mniej pruderyjni, o czym świadczy chociażby gwałtowne zwiększenie zainteresowania kategorią BDSM, której w ciągu roku przybyło kupujących i to o ponad połowę. Kajdanki, pejcze czy obroże to zdecydowanie domena mężczyzn, którzy stanowią 68 proc. kupujących w tej kategorii. Jest prawdopodobne, że widzimy tu wpływ "50 twarzy Greya", szczególnie, że w 2015 roku była premiera filmu na podstawie tego bestsellera. Największym zaskoczeniem wydaje się jednak szczyt listy zakupowej, na której jeśli przyjrzeć się już popularności poszczególnych ofert, królują… prezerwatywy w liczbie 50 sztuk. W tej sytuacji zwrot „bezpieczny prezent walentynkowy” nabiera nowego znaczenia. I chociaż część kupujących dokonałaby w tym czasie transakcji niezależnie od zbliżającego się święta zakochanych, to jednak jak pokazują dane Allegro, początek roku i wakacje (od czerwca do sierpnia) to dla Polaków, z mniej lub bardziej oczywistych względów, najlepszy czas na zakup prezerwatyw.

Co ciekawe, najwięcej prezerwatyw sprzedaje się nie tylko w trakcie poszczególnych miesięcy, ale także dni – ponad połowa transakcji odbywa się między niedzielą a wtorkiem. Statystycznym kupującym jest trzydziestolatek i w 75 proc. przypadków jest to mężczyzna. Poza tym na zakup prezerwatyw przez Internet decydują się zazwyczaj mieszkańcy mniejszych miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców – 43 proc.


Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl