Włącz myślenie

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, zatrzymajmy się na chwilę i wyjaśnijmy sobie coś - nauka programowania nie jest niczym strasznym. Tak naprawdę to nauka logicznego myślenia i planowania. Jeśli programowania kojarzy ci się z wodospadami zielonych cyfr i swoje wyobrażenie na ten temat czerpiesz z „Matrixa”, to spieszę wyjaśnić, że nie jest to do końca adekwatne odzwierciedlenie tego, czym jest tworzenie programów.

Aby przekonać cię, że nauka programowania (zwana też nauką kodowania - programowanie i kodowanie to terminy stosowane wymiennie) nie jest straszna, sięgnę po argumenty, które przywołują twórcy programu Mistrzowie Kodowania. Jego celem jest upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach, a finansuje go Samsung.

Otóż nauka programowania to, oprócz nauki logicznego myślenia, pomoc w zrozumieniu otaczającego nas świata. Ucząc swoje dziecko programowania, pomagasz mu lepiej komunikować się z maszynami, dajesz mu narzędzia do lepszego zarządzania światem nowych technologii. Kodowanie to także kreatywne rozwiązywanie problemów i wspieranie myślenia abstrakcyjnego. To rozwijanie zdolności kognitywnych. Nauka programowania to także inwestowanie w przyszły zawód twojego dziecka - dzięki rozwojowi oprogramowania w przyszłości powstanie wiele miejsc pracy, o których w tym momencie nawet nie myślimy.Samemu lub w grupie

Waszą przygodę z programowaniem możecie rozpocząć samodzielnie lub biorąc udział w zorganizowanych inicjatywach. Jedną z nich jest na przykład CoderDojo. W poznańskim, a od niedawna również w warszawskim biurze Allegro, regularnie odbywają się zajęcia dla dzieci. Wysłaliśmy tam naszą reporterkę, żeby poznała wrażenia rodziców na temat tych zajęć.


Jeśli natomiast wolicie spędzać czas w domowym zaciszu, to mamy dla was kilka inspiracji do wspólnej nauki i zabawy.

Książki

Na Allegro można znaleźć ponad 11 tys. ofert z książkami do nauki programowania. W tym ogromnym wachlarzu znajdują się także i pozycje poświęcone nauczaniu najmłodszych. Z moich doświadczeń z uczeniem kodowania (prowadziłem zajęcia w ramach programu Link do przyszłości) wynika, że dzieciaki najlepiej uczą się, bawiąc się Scratchem - to specjalny program edukacyjny stworzony przez najlepszą uczelnię techniczną świata, czyli amerykańską MIT. Możecie dowiedzieć się, jak wejść w świat Scratcha dzięki stronie internetowej społeczności tej inicjatywy lub czytając podręczniki.Lekturą dobrą „na rozgrzewkę” będzie też „Programowanie. Jakie to proste!”, ponieważ da ogólne rozeznanie w temacie. Bardziej zaawansowani zapewne zechcą poruszyć trochę trudniejsze zagadnienia i pokazać swoim dzieciom inne języki programowania. Z myślą o nich powstały serie książek o JavaScript, Pythonie czy Arduino.

Sprzęt

Teoria jest ważna, ale czymże ona by była bez zajęć praktycznych? Pełna wersja Scratcha, przynajmniej na razie, działa jedynie jako aplikacja w przeglądarce lub program instalowany na PC czy laptopie. Można zatem korzystać z komputera rodzica lub zainwestować kilkaset złotych w sprzęt tylko dla dziecka. 

A jeśli twoje dziecko już ma swój własny tablet lub użyczysz mu swojego urządzenia, to możecie zainstalować na nim aplikację ScratchJr, która jest nieco uproszczoną wersją „dużego” Scratcha. Można z niej korzystać zarówno na tabletach z Androidem, jak i iPadach.

Robot Lego Mindstorms

Tablet przyda się również, jeśli twoje dziecko zapragnie zobaczyć, jak wyglądają efekty programowania w świecie rzeczywistym. Lego wypuściło rzecz fantastyczną (choć od razu zaznaczę, że nie tanią, więc zanim zdecydujecie się na tę inwestycję, zadbajcie o opanowanie podstaw) - robota Lego Mindstorms EV3.Tego robota z klocków Lego można nie tylko samodzielnie złożyć, ale także później go zaprogramować. Duńska firma przygotowała specjalny program, który przypomina nieco Scratcha - logika jego działania także opiera się na układaniu bloków. Aplikacja EV3 Programmer jest dostępna na komputery oraz tablety z Androidem lub iPady.

Dla bardziej zaawansowanych - Arduino i Raspberry Pi

Kiedy już opanujecie podstawy i będziecie chcieli pójść dalej niż programowanie robota, to zawsze możecie stworzyć własny komputer, na który będziecie pisać własne programy. Społeczność wolnego i otwartego oprogramowania stworzyła m.in. takie systemy jak Arduino i Raspberry Pi. Nauka z wykorzystaniem tych systemów to jednak już sprawa bardziej skomplikowana i wymagająca zacięcia do majsterkowania. Niemniej jednak i Arduino, i Raspberry Pi powstały po to, żeby wspierać naukę informatyki oraz programowania.

fot. Flickr/Stephen Chin/CC BY 2.0


Powiązane artykuły

NAJCIEKAWSZE TRENDY Z BADANIA POLSKA STROJNA 2016
Tegoroczne badanie „Polska Strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków” pokazuje, że nasze preferencje zakupowe zmieniają się bardzo szybko, a jednocześnie nie należymy do awangardy. Bywamy i nowocześni, i zachowawczy jednocześnie. Warto przyjrzeć się najważniejszym ustaleniom z tego badania. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór autorów raportu, choć oczywiście czytając raport, każdy możne znaleźć inne, ważne z własnej perspektywy zjawiska. 
Naszyj to! Barwny powrót do lat 90.
Kochasz muzykę, kino, seriale? W tym sezonie wyrazisz to również... strojem. Naszywki i przypinki to niepozorne dodatki, które mogą całkowicie odmienić charakter nudnej, jesiennej stylizacji, dodając jej lekkości i młodzieżowego luzu. Niegdyś można je było znaleźć głównie na torbach i kurtkach zbuntowanych licealistów, teraz zagościły na pokazach najważniejszych domów mody.
10 hitów mody, które będziesz nosić też za rok
Projektanci wciąż zaskakują. Lansują nowe trendy albo powracają do tych sprzed lat w zupełnie nowej odsłonie. Co powinno się więc znaleźć w szafie kobiety? Jakie ubrania kupić teraz, by być modną w kolejnym sezonie, polecają modowi specjaliści, blogerki i vlogerki.   
Ostre koło. Lubisz jazdę bez hamulców?
Te rowery fascynują. Kuszą wyglądem, oryginalnością. To nie tyle moda, co miejska subkultura wywodząca się ze środowiska kurierów, ale zataczająca coraz szersze kręgi. Hipsterzy porzucają dla nich swoje klasyczne cruisery. Ostre koła są jednym z obiektów pożądania millennialsów, dla których rower to nie tylko środek transportu, ale też ważny element stylu życia.