Włącz myślenie

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, zatrzymajmy się na chwilę i wyjaśnijmy sobie coś - nauka programowania nie jest niczym strasznym. Tak naprawdę to nauka logicznego myślenia i planowania. Jeśli programowania kojarzy ci się z wodospadami zielonych cyfr i swoje wyobrażenie na ten temat czerpiesz z „Matrixa”, to spieszę wyjaśnić, że nie jest to do końca adekwatne odzwierciedlenie tego, czym jest tworzenie programów.

Aby przekonać cię, że nauka programowania (zwana też nauką kodowania - programowanie i kodowanie to terminy stosowane wymiennie) nie jest straszna, sięgnę po argumenty, które przywołują twórcy programu Mistrzowie Kodowania. Jego celem jest upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach, a finansuje go Samsung.

Otóż nauka programowania to, oprócz nauki logicznego myślenia, pomoc w zrozumieniu otaczającego nas świata. Ucząc swoje dziecko programowania, pomagasz mu lepiej komunikować się z maszynami, dajesz mu narzędzia do lepszego zarządzania światem nowych technologii. Kodowanie to także kreatywne rozwiązywanie problemów i wspieranie myślenia abstrakcyjnego. To rozwijanie zdolności kognitywnych. Nauka programowania to także inwestowanie w przyszły zawód twojego dziecka - dzięki rozwojowi oprogramowania w przyszłości powstanie wiele miejsc pracy, o których w tym momencie nawet nie myślimy.Samemu lub w grupie

Waszą przygodę z programowaniem możecie rozpocząć samodzielnie lub biorąc udział w zorganizowanych inicjatywach. Jedną z nich jest na przykład CoderDojo. W poznańskim, a od niedawna również w warszawskim biurze Allegro, regularnie odbywają się zajęcia dla dzieci. Wysłaliśmy tam naszą reporterkę, żeby poznała wrażenia rodziców na temat tych zajęć.


Jeśli natomiast wolicie spędzać czas w domowym zaciszu, to mamy dla was kilka inspiracji do wspólnej nauki i zabawy.

Książki

Na Allegro można znaleźć ponad 11 tys. ofert z książkami do nauki programowania. W tym ogromnym wachlarzu znajdują się także i pozycje poświęcone nauczaniu najmłodszych. Z moich doświadczeń z uczeniem kodowania (prowadziłem zajęcia w ramach programu Link do przyszłości) wynika, że dzieciaki najlepiej uczą się, bawiąc się Scratchem - to specjalny program edukacyjny stworzony przez najlepszą uczelnię techniczną świata, czyli amerykańską MIT. Możecie dowiedzieć się, jak wejść w świat Scratcha dzięki stronie internetowej społeczności tej inicjatywy lub czytając podręczniki.Lekturą dobrą „na rozgrzewkę” będzie też „Programowanie. Jakie to proste!”, ponieważ da ogólne rozeznanie w temacie. Bardziej zaawansowani zapewne zechcą poruszyć trochę trudniejsze zagadnienia i pokazać swoim dzieciom inne języki programowania. Z myślą o nich powstały serie książek o JavaScript, Pythonie czy Arduino.

Sprzęt

Teoria jest ważna, ale czymże ona by była bez zajęć praktycznych? Pełna wersja Scratcha, przynajmniej na razie, działa jedynie jako aplikacja w przeglądarce lub program instalowany na PC czy laptopie. Można zatem korzystać z komputera rodzica lub zainwestować kilkaset złotych w sprzęt tylko dla dziecka. 

A jeśli twoje dziecko już ma swój własny tablet lub użyczysz mu swojego urządzenia, to możecie zainstalować na nim aplikację ScratchJr, która jest nieco uproszczoną wersją „dużego” Scratcha. Można z niej korzystać zarówno na tabletach z Androidem, jak i iPadach.

Robot Lego Mindstorms

Tablet przyda się również, jeśli twoje dziecko zapragnie zobaczyć, jak wyglądają efekty programowania w świecie rzeczywistym. Lego wypuściło rzecz fantastyczną (choć od razu zaznaczę, że nie tanią, więc zanim zdecydujecie się na tę inwestycję, zadbajcie o opanowanie podstaw) - robota Lego Mindstorms EV3.Tego robota z klocków Lego można nie tylko samodzielnie złożyć, ale także później go zaprogramować. Duńska firma przygotowała specjalny program, który przypomina nieco Scratcha - logika jego działania także opiera się na układaniu bloków. Aplikacja EV3 Programmer jest dostępna na komputery oraz tablety z Androidem lub iPady.

Dla bardziej zaawansowanych - Arduino i Raspberry Pi

Kiedy już opanujecie podstawy i będziecie chcieli pójść dalej niż programowanie robota, to zawsze możecie stworzyć własny komputer, na który będziecie pisać własne programy. Społeczność wolnego i otwartego oprogramowania stworzyła m.in. takie systemy jak Arduino i Raspberry Pi. Nauka z wykorzystaniem tych systemów to jednak już sprawa bardziej skomplikowana i wymagająca zacięcia do majsterkowania. Niemniej jednak i Arduino, i Raspberry Pi powstały po to, żeby wspierać naukę informatyki oraz programowania.

fot. Flickr/Stephen Chin/CC BY 2.0