Sprawę na pewno ułatwią opony zimowe. Na szczęście coraz więcej kierowców poważnie podchodzi do spraw związanych z bezpieczeństwem. Badania przeprowadzone przez serwis Allegro pokazały bowiem, że ponad 90 proc. ankietowanych będzie w tym sezonie jeździć na „zimówkach”, a około 6 proc. kierowców zdecydowało się na stosowanie opon całorocznych.  

Trudne warunki drogowe mogą sprawić jednak, że nie pomogą nam nawet najlepsze opony zimowe. Po naszych drogach nie można niestety poruszać się samochodami wyposażonymi w opony z kolcami, możemy natomiast korzystać z łańcuchów śniegowych. Co więcej, w niektórych przypadkach ich używanie jest obowiązkowe.

Kiedy możemy, a kiedy musimy używać łańcuchów śniegowych?

Łańcuchy śniegowe nie są w Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Warto jednak pamiętać, że ich posiadanie może w niektórych przypadkach umożliwić dalszą podróż. Nie tylko ze względu na trudne warunki drogowe, ale i na obowiązujące w naszym kraju przepisy. Kodeks drogowy mówi, że kierowca może założyć na koła łańcuchy śniegowe tylko wtedy, gdy wymagają tego warunki drogowe. Natomiast bezwzględny obowiązek sygnalizowany jest przez znak drogowy „nakaz jazdy z łańcuchami”. Oznacza on, że „kierujący pojazdem jest zobowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych”.Odcinki dróg, na których w zimie występują trudniejsze warunki, mogą być również oznaczone znakiem A-32, który ostrzega przed mogącym występować na jezdni oszronieniem jezdni lub gołoledzią. W tym przypadku decyzja należy już tylko do kierowcy.Złamanie przepisu nakazującego użycie łańcuchów może skończyć się mandatem i przyznaniem punktów karnych. Warto więc mieć je w bagażniku podczas zimowych wyjazdów na narty. Co więcej, w niektórych krajach ich posiadanie i używanie jest obowiązkiem określonym przez przepisy.

Dobieramy łańcuchy śniegowe do naszego samochodu

Przed zakupem łańcuchów śniegowych należy zapoznać się z rozmiarem opon oraz wytycznymi, które zawarte są w instrukcji użytkowania pojazdu. Zdarza się bowiem, że w danym modelu nie wolno używać łańcuchów.

- Największą popularnością w serwisie Allegro cieszą się łańcuchy ze stopów stali zwane również tradycyjnymi. Jest to najtańsze rozwiązane, które równocześnie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i znacznie poprawia przyczepność podczas jazdy po ośnieżonych drogach. Zestaw na jedną oś samochodu można znaleźć na Allegro już za około 50–60 zł. Dodatkowo warto wspomnieć, że oprócz atrakcyjnej ceny produkty te posiadają atesty TUV i znak bezpieczeństwa GS – wyjaśnia Robert Krotoski, menedżer kategorii Motoryzacja w serwisie Allegro.– Kierowcy ceniący sobie wygodę w przystępnej cenią zainteresują się zapewne łańcuchami z samonapinaczem. Dzięki temu rozwiązaniu mechanizm sam dociąga cały zestaw podczas jazdy. Cena to około 300 złotych za komplet. Dodatkowo za około 700 zł można też znaleźć łańcuchy na koła do szybkiego montażu. Rozwiązanie to znacznie ułatwia zakładanie zestawu na koło. Wystarczy przymocować łańcuch na frontowej stronie i ruszyć samochodem, a mechanizm zadba o to, aby całość została odpowiednio zamocowana i naciągnięta – dodaje.A może opaski śniegowe?

Innym rozwiązaniem są tak zwane opaski śniegowe, czyli łańcuchy tekstylne. To nakładka ze specjalnego materiału, która izoluje całkowicie oponę od powierzchni drogi.

- Ceny takich zestawów zaczynają się na Allegro od około 200 zł. Opaski nie rysują felg, łatwo się je zakłada i co najważniejsze można ich używać nawet wtedy, gdy łańcuchy śniegowe nie są dozwolone. Dodatkowo nie powodują hałasu ani wibracji i nie zakłócają pracy systemom bezpieczeństwa w samochodzie – wyjaśnia Robert Krotoski z serwisu Allegro.Najnowszym rozwiązaniem są łańcuchy montowane tylko na zewnętrznej części opony. Łańcuch na bieżnik koła złożony ze specjalnych paneli jezdnych z tworzywa z twardymi, stalowymi kołkami i łańcucha ze stali stopowej. Całość mocowana jest do specjalnego adaptera, który przykręcony jest do felgi za pomocą oryginalnych śrub koła samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja łańcuchów nie ma punktów styku z felgami aluminiowymi, a montaż nie wymaga wysiłku. Wadą tego rozwiązania jest cena – około 1800 zł za zestaw.

Podczas jazdy należy pamiętać, żeby nie przekraczać prędkości 50 km/h. Pamiętajmy, że łańcuchy z jednej strony pomagają w pokonywaniu zimowych dróg, z drugiej zmieniają zachowanie się samochodu podczas jazdy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany przez nas zestaw posiada atesty lub certyfikaty wydane przez niezależne organizacje. Warto pamiętać, że niektóre kraje Unii Europejskiej wymagają takich dokumentów, a tamtejsza policja może o nie poprosić podczas kontroli.

fot. WikiCommons/Domitori/CC BY-SA 3.0

Piotr Rejowski

magazyn@allegro.pl