Aktywność dla każdego

Halina Bogdańska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Połczynie Zdroju, gdy tylko pozwalają na to warunki pogodowe, wybiera się z grupą znajomych na spacery z kijkami. Według niej nordic walking to wspaniała forma aktywności, rehabilitacji, ale i okazja do nawiązywania kontaktów. Umawianie się na spacery z kijkami pozwala uwierzyć w siebie, spotkać się z innymi ludźmi, pozbyć się smutku i wyzwolić trochę endorfin. Idealna wiosenna aktywność.


Potwierdzają to słowa Elżbiety Antosiewicz, absolwentki fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która swoją pracę magisterską poświęciłam nordic walking. Według niej, to aktywność dla każdego. Nie ma ograniczeń wiekowych. Dzieci dzięki kijkom uczą się koordynacji i mają fajną, wszechstronnie rozwijającą formę ruchu na świeżym powietrzu. Młodzież kształtuje postawę ciała i wzmacnia mięśnie pozwalające zachować odpowiednią postawę. Dorośli znajdują w tej aktywności sprzymierzeńca w dbaniu o sylwetkę. Kijki wykorzystuje się w treningu wytrzymałościowym, a przy okazji wzmacniają się mięśnie całego ciała. Nordic walking można uprawiać także na poziomie sportowym - biegając z kijkami, truchtając, robiąc skoki i wyskoki oraz realizując trening o zmiennej intensywności.– Nordic walking uruchamia 90% mięśni naszego ciała, jeśli tylko, oczywiście, stosujemy poprawną technikę. Warto skorzystać z lekcji z instruktorem, który nauczy prawidłowej techniki marszu, aby w pełni korzystać z tego, co nordic walking oferuje. Prawidłowa praca wszystkich grup mięśniowych zaangażowanych podczas marszu z kijkami wpływa korzystnie na spalanie tkanki tłuszczowej, na modelowanie sylwetki, na odciążenie aparatu ruchowego, głównie stawów kolanowych, ale także na poprawną pracę prostowników stawu ramiennego, głównie mięśnia trójgłowego ramienia - wyjaśnia Elżbieta Antosiewicz, trenerka nordic walking.

Jakie, gdzie i za ile?

Korzystajmy z kijków kupionych w sprawdzonych, pewnych miejscach, takich jak firma Wojciecha Borowskiego. W sklepie Majestic Sport na Allegro można kupić 75% oferty najlepszych kijów czołowych firm EXEL, FIZAN, SWIX. To profesjonalne kije, wykonane albo tylko z włókien węglowych (te kijki są najdroższe, ale i najlżejsze), albo z mieszanki kompozytu z różną zawartością włókien węglowych (cena ich waha się od 100 do 500 złotych).

- Patrząc na dane Allegro, w 2015 roku w tej dziedzinie największą popularnością cieszyły się kijki z wyższej półki cenowej, w przedziale od 30 zł wzwyż. Zauważamy jednak, że na początku klienci kupują tanie kijki bez amortyzacji, następnie przerzucają się na wyższą półkę cenową, z lepszymi funkcjami - mówi _magazynowi.Allegro Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i wypoczynek w Allegro. Co jeszcze można robić z kijkami?

Nordic walking to głównie intensywny marsz. Elżbieta Antosiewicz podkreśla, że jest to rewelacyjna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która oprócz typowego marszu oferuje wiele dodatkowych ćwiczeń, gier i zabaw z kijkami do wykorzystania dla całych rodzin.

– Podczas treningu tempo dobieramy indywidualnie do możliwości danej osoby, zważając na jej początkowy poziom sprawności, a także biorąc pod uwagę schorzenia współistniejące, jeśli takie występują. Oprócz marszu możemy biegać i skakać z kijami, robić wyskoki i wieloskoki, urozmaicając tym samym trening. Możemy wprowadzić wiele ćwiczeń, np. obowiązkowe ćwiczenia rozgrzewające przed marszem i rozciągające po jego zakończeniu, natomiast w trakcie marszu możemy dodać ćwiczenia siłowe, angażujące określone grupy mięśniowe, które planujemy wzmocnić - tłumaczy Antosiewicz.


Doskonały prezent

Kijki mogą być wspaniałym prezentem na wiele różnych okazji. Taki podarek to zadanie, cel, mobilizacja nie tylko do ruchu, ale także do nawiązywania kontaktów z ludźmi i rozmów, które często działają lepiej niż niejeden suplement diety.

Kijki dla początkujących, chcących spróbować sił w tej dyscyplinie, nie stanowią dużego obciążenia finansowego. W Internecie można znaleźć wiele propozycji rodzajów kijków teleskopowych. Niewątpliwą zaletą kijków składanych, regulowanych jest to, że można je złożyć i schować do plecaka. Nie przeszkadzają np. przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej.


fot. Flickr/Giorgio Minguzzi/CC BY-SA 2.0