Włoskie rzemiosło

Historia piór do pisania sięga tysiącleci. Przez stulecia ludzie używali do tego piór gęsi lub innych ptaków. Szczególnie cenione były te pochodzące od łabędzi. Niestety, wszystkie one miały kilka wad – szybko się tępiły i co chwila trzeba było maczać je w kałamarzu.

Wieczne pióra pojawiły się w XIX wieku. Początkowo były produktem ekskluzywnym, ale co ciekawe pod koniec lat 20. XX wieku wielu producentów zaczęło obniżać ich cenę, a tym samym jakość i stały się one powszechnie używane. Na szczęście w połowie XX wieku długopisy zawojowały rynek, a wieczne pióra stały się na powrót dobrem luksusowym, kojarzonym z biznesem i dyplomacją. 


Potwierdza to przedstawicielka firmy Luxury Products, która prezentuje ofertę bodajże najdroższych piór wiecznych na Allegro. Jak sama nazwa wskazuje, są to pióra dla osób ceniących luksus i posiadających wyjątkowo zasobny portfel.

– Posiadamy największą ofertę ekskluzywnych piór w Polsce. Najczęstszymi nabywcami są osoby obejmujące wysokie stanowiska. Nasze pióra są idealnym prezentem dla tych, którzy chcą zaznaczyć swój wysoki prestiż  – wylicza w rozmowie z _magazynem.Allegro.pl Marta Sidorczuk z firmy Luxury Products. - Przy wyborze pióra warto kierować się jakością wykonania, a w przypadku wersji limitowanych jego unikatowością w liczbie wydania – dodaje.I choć ceny ofert tej firmy doprawdy mogą przyprawić o zawrót głowy, to mogą być ciekawym prezentem lub inwestycją. Spośród ofert wyróżnia się ręcznie malowane pióro wieczne „Stworzenie Adama” za ponad 40 tysięcy złotych. Wykonane jest z włoskiej żywicy i zdobione srebrem. Ozdobili je artyści związani z marką Marlen z Italii. Filozofią tej luksusowej marki jest unikalne rzemiosło, nowoczesny design i wysoka jakość.


 
Najtańsza allegrowa oferta tej firmy i tak sprawia, że trzeba byłoby sięgnąć głębiej do portfela. Kto ma ochotę na odrobinę luksusu, musi bowiem wydać ponad 1200 złotych.
 

Japońska precyzja

Włosi to nie jedyni mistrzowie wiecznych piór. Ciekawie prezentuje się też oferty z Kraju Kwitnącej Wiśni – takich firm, jak: Nakaya, Platinum i Sailor. Jest coś, co zdecydowanie wyróżnia pióra z Japonii – to jakość wykonania oraz fakt, że wszystkie podzespoły ze stalówkami włącznie są produkowane „in-house”, czyli w macierzystej fabryce.  – Nie zlecają na zewnątrz wykonania stalówek, co jest w tej chwili niemalże standardem u tzw. europejskich marek, nawet tych prestiżowych. Ponadto Nakaya każdą zainstalowaną złotą stalówkę (marka nie stosuje innego materiału do produkcji stalówek) osobno sprawdza. Mistrz ustawia i cyzeluje. Po nabyciu pióra można w ciągu dwóch miesięcy odesłać je do indywidualnego ustawienia. Podaje się wtedy takie informacje jak szybkość pisania, wielkość liter, kąt nachylenia pióra, stopień nacisku na papier, itp. Można też zmienić grubość stalówki przy okazji ustawień, jeśli ta zakupiona okazała się za cienka lub za gruba. Każde pióro tej marki jest wykonywane całkowicie ręcznie. Produkcja trwa więc około 2-3 miesięcy – tłumaczy w rozmowie z _magazynem.Allegro.pl Jacek Metera z firmy EPDG, dystrybutora wspomnianych wyżej piór. 
 


Dla osób spragnionych szczypty luksusu mamy dobrą wiadomość. Japońskie pióra Platinum i Sailor mają szerszą ofertę – od bardzo tanich do bardzo drogich.

– Na Allegro znajdziemy ofertę Platinum Preppy za około 19 złotych. Są to pióra wykonane z lekkiego i jednocześnie bardzo twardego poliwęglanu, który trudno uszkodzić. Ponadto posiadają opatentowany system „slip & seal”, dzięki któremu pióro nie wysycha, nawet jeśli się go nie używa do osiemnastu miesięcy – informuje Jacek Metera.


 
Jak widać, wybór piór na Allegro jest spory – jest w czym wybierać. Czym się kierować przy kupnie pióra?

– Kupując pióro wieczne, warto zwrócić szczególną uwagę na stalówkę: wybrać jej rozmiar i materiał wykonania. To ona decyduje o jakości pisania, o tym, czy pióro będzie pisało delikatnie, miękko czy też twardo. Pióra przeżywają renesans. Przestały być postrzegane jako gadżet, na nowo stały się przedmiotem użytkowym. Wyróżnia je ponadczasowość i rodząca się nietuzinkowa, długotrwała relacja niezawodnej rzeczy z właścicielem. Będą trafionym prezentem dla każdej ważnej dla nas osoby, która ma ciekawą osobowość, a także dla chcącej się wyróżnić i niepodążającej za tłumem. Dobre pióro wieczne możemy obecnie kupić za kwotę będącą równowartością trzech książek – podsumowuje w rozmowie z _magazynem.Allegro.pl Marcin Milewski, współwłaściciel sklepu Pioromaniak.pl.Na koniec mamy ważną informację. Otóż w przesądzie „że piór się nie pożycza” tkwi nieco prawdy. Do każdego pióra bowiem trzeba się przyzwyczaić i złapać z nim nić wzajemnego porozumienia, tak aby stalówka „ułożyła się” pod nasz styl pisania. Czas więc znaleźć „nasze” pióro, oczywiście na Allegro.

Fot. Flickr.com/Karen/CC BY 2.0/Yasuyuki HIRATA/Justin/CC BY 2.0/Dave Hermann/CC BY-SA 2.0

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl