Kryminały nie są najpopularniejszym gatunkiem książkowym, jeśli weźmiemy sprzedaż na Allegro. Znajdują się jednak w ścisłej czołówce. - Literatura kryminalna ma na Allegro mocną pozycję, ale pod względem wolumenu sprzedaży zdecydowanie ustępuje kategorii „Fantasy” lub „Romanse”. Trochę inaczej sprawa wygląda, jeśli połączymy „Kryminały” razem z kategorią „Thrillery, sensacyjne”, ponieważ wtedy byłaby na czwartym miejscu w „Literaturze pięknej, popularnej i faktu” - mówi _magazynowi.Allegro Jacek Weichert, szef kategorii Kultura i rozrywka Allegro.

Kto w tej kategorii wiedzie prym? - Największymi hitami tego sezonu wśród kryminałów i gatunków pokrewnych są „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkings i „Co nas nie zabije” Davida Lagerkrantza. Fenomenalnie sprzedają się na Allegro pakiety kryminałów Camilii Lackberg i Stiega Larssona, które od premiery są prawdziwymi evergreenami. Rodzimi autorzy nie są gorsi. Zwłaszcza Zygmunt Miłoszewski i Katarzyna Bonda depczą po piętach twórcom kryminału skandynawskiego, a trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim jest jedną z najchętniej kupowanych na Allegro - informuje Jacek Weichert.Zobaczmy zatem, co polscy autorzy kryminałów mają nam do zaoferowania, skoro już wiemy, że popularnością bardzo nie ustępują skandynawskim koleżankom i kolegom.

Marek Krajewski

Eberhard Mock, wrocławski Kriminaldirektor, to bohater serii powieści kryminalnych Krajewskiego, których akcja dzieje się głównie w pierwszej połowie XX wieku – od jego początków po lata sześćdziesiąte. To wraz z nim narodziła się moda na kryminały w stylu retro.

Sprawy, które rozwiązuje Mock, bardzo często w mniej lub bardziej subtelny sposób wiążą się z sytuacją geopolityczną: na przykład nazistowska propaganda wykorzystuje podejrzanych w śledztwie do podsycania nienawiści wobec Żydów. Seria słynie też z dużej dawki brutalności, przez którą może być ciężko przejść części czytelników. To solidna literatura świetnie oddająca historyczne realia. 

Zygmunt Miłoszewski

Byłeś w zeszłym roku w kinie na „Ziarnie prawdy”? To w takim razie zetknąłeś się już z twórczością Miłoszewskiego, ponieważ film Borysa Lankosza powstał na podstawie jednej z powieści pisarza, drugą część trylogii kryminalnej o Teodorze Szackim. Trzy książki (pozostałe dwie to „Uwikłanie”, również zekranizowane, i „Gniew”), trzy miasta: Warszawa, Sandomierz i Olsztyn, gdzie za każdym razem poznajemy, jak na dobry kryminał przystało, solidne tło obyczajowe – polskość w pigułce. 

Szacki spełnia wszystkie wymagania stawiane współczesnemu bohaterowi gatunku – trudno zapałać do niego sympatią, jest wybuchowy, niechętny w stosunku do innych ludzi, odcina się nawet od najbliższych. Zarazem jednak diabelnie skuteczny, gdy chodzi o rozwiązywanie kryminalnych zagadek. 

Katarzyna Bonda

Wspomniany wyżej Miłoszewski nazwał ją Królową kryminału. Czy nie na wyrost? W żadnym razie. Zagraniczni wydawcy również wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Katarzyna Bonda to tytan pracy i to widać w jej twórczości. Jak sama przyznaje, do prac nad jedną ze swoich powieści zaangażowała… 30 konsultantów! 

Na pewno jednym z powodów sukcesu Bondy są bohaterowie: psycholog policyjny Hubert Meyer oraz pani psycholog Sasza Załuska. Każdy z nich ma własny cykl, oba są równie interesujące. 

Joe Alex

To nie pomyłka – pod obco brzmiącym nazwiskiem kryje się polski autor Maciej Słomczyński. Joe Alex to jego pisarski pseudonim, pod którym publikował głównie kryminały, których głównym bohaterem był… Joe Alex, detektyw, współpracownik Scotland Yardu i – uwaga! – autor powieści kryminalnych.

Książki Słomczyńskiego pozwalają uzyskać odpowiedź na pytanie, jak wyglądałyby klasyczne kryminały spod ręki polskiego pisarza. O ile nasi współcześni autorzy za miejsce akcji swoich powieści wybierają rodzime miasta, o tyle Słomczyński osadza akcję w Londynie i opowiada zagraniczne historie. 

Cykl powieści Alexa ukazywał się w latach sześćdziesiątych i został przetłumaczony na kilkanaście języków. Nie jest to może najwybitniejsze osiągnięcie gatunku, ale dla dzisiejszego czytelnika będzie interesującą ciekawostką, a w przypadku polskich kryminałów – nawet klasyką. 

Marcin Świetlicki

Część zna go przede wszystkim jako lidera grupy „Świetliki”, część ceni go za twórczość poetycką. Zdecydowana mniejszość kojarzy, że parę lat temu Świetlicki sprawdzał się w roli twórcy kryminałów. Zrobił to w swoim charakterystycznym stylu i wyszło całkiem nieźle.

Jeżeli zaczniesz mieć dość mrocznych miast i zmęczonych życiem bohaterów, możesz albo zrobić sobie przerwę od kryminałów, albo sięgnąć po zabawę gatunkiem w wykonaniu Świetlickiego. 

Choć jego mistrz – bohater trylogii, na którą składają się „Dwanaście”, „Trzynaście” i „Jedenaście” (czytać dokładnie w tej kolejności) – to archetypowy detektyw topiący smutki w alkoholu i opuszczony przez kobietę, to już kryminalne zagadki mrocznego Krakowa, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, do typowych już nie należą. Co powiesz na przykład na scenę śledzenia podejrzanego, w której główny bohater podąża za samochodem, uprawiając jogging? Czytelnicy zaznajomieni z konwencją przy lekturze trylogii Świetlickiego będą zrywali boki ze śmiechu.

fot. Flickr/Lauri Heikkinen/CC BY-SA 2.0

Artur Jabłoński

arturjablonski.com

magazyn@allegro.plallegro.pl
Nie tylko „Belle Epoque”. Kryminały w stylu retro
Przełom XIX i XX wieku. Po ulicach oświetlonych słabym światłem naftowych lamp spacerują wykwintne damy i eleganccy dżentelmeni. W ten sielski krajobraz odważnie wkracza krwawa zbrodnia. Polacy coraz częściej sięgają po kryminały tworzone w stylistyce retro. Co ciekawe, ...
Kobiety są wkurzone. Stworzyły domestic noir. Znasz?  
Gniew kobiet widać nie tylko na ulicach, ale też w książkach i filmie. Niedawno powstał gatunek literacki, który osiąga szczyty popularności, a ekranizacje powieści z tego nurtu to hity, takie jak „Dziewczyna z pociągu”. Kochają je kobiety, bo mówi prawdę o nich samych. ...
Marek Krajewski: „Pracuję dziennie 3 godziny 48 minut”
Najpopularniejszy w Polsce autor kryminałów wrócił do Wrocławia i do swego ulubionego bohatera. Wielbiciele Eberharda Mocka będą usatysfakcjonowani. Marek Krajewski w szczerej rozmowie tłumaczy, dlaczego przestał pić, dlaczego w pracy stosuje antyczną zasadę „złotego pod...
Łukasz Jakóbiak: pomaganie to przyjemność
Osobom znanym łatwiej jest przebić się ze swoimi projektami w każdej dziedzinie. Może to być biznes, sztuka czy nawet polityka. Ale są tacy, którzy wykorzystują popularność, aby pomagać innym, tak jak Łukasz Jakóbiak, twórca znany z kanału 20m2 Łukasza na YouTubie. Wykor...