- Tegoroczny nominowany do Paszportów artysta ma średnio niecałe 32 lata, urodził się więc – jeśli dalej uśredniać – w połowie lat 80., dorastał w Polsce wolnej, w dorosłość wchodził w XXI w., a karierę zaczynał już w Europie otwartych granic. Zdążył nie tylko zdobyć świetny warsztat, ale i dojrzeć do etapu, na którym wie, co z potężnej klasyki jego dziedziny go interesuje i w jakim kierunku chce podążać - tak w dużym uogólnieniu tygodnik „Polityka” charakteryzuje twórców nominowanych w tym roku do słynnych Paszportów. 

Mamy zatem do czynienia z artystami młodymi, lecz z uznanym dorobkiem. Aby poznać lepiej ich twórczość, prezentujemy wybór najciekawszych dzieł nominowanych w trzech najbardziej „masowych” kategoriach - film, literatura oraz muzyka popularna. Wszystkie z nich kupisz na Allegro.

Film

Karolina Bielawska

Reżyserka i scenarzystka specjalizująca się w filmach dokumentalnych. Została nominowana do Paszportu „Polityki”, ponieważ „łączy świetne opanowanie warsztatu dokumentalnego z głębokim zrozumieniem wymogów moralnych tego zawodu, poczuciem odpowiedzialności za bohatera dokumentu, czyli autentycznego człowieka”.Jej ostatni dokument, „Mów mi Marianna”, jest kontrowersyjny, lecz także zdobywa nagrody. Opowiada o życiu osoby transseksualnej w dzisiejszej Polsce. Bohaterka filmu Bielawskiej jest autorką książki „Dzikie gęsi”. 

Kuba Czekaj

Jury Paszportów „Polityki” doceniło najnowszy film Czekaja - „Baby Bump” - jednak ten reżyser już wcześniej zwrócił uwagę krytyków i widzów. Zrealizowany w ramach projektu „30 minut” film „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” zdobył m.in. Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu i „Talent Trójki”, nagrodę przyznawaną przez radiową Trójkę.Kuba Czekaj pracuje właśnie nad kolejnym filmem - „Królewicz Olch”. Jego premiera planowana jest w tym roku. Wracając jednak do „Baby Bump”, Tadeusz Sobolewski stwierdził, że film ten to „objawienie nowej indywidualności reżyserskiej, pełnej wigoru i inwencji – autora, który ma swój temat: wychodzenie z dzieciństwa, walka o siebie, jaką musi staczać dojrzewający chłopiec z rodziną, otoczeniem, z własnym ciałem”.

Magnus von Horn

To Szwed mieszkający w Warszawie i w Polsce realizujący swoje filmy. Absolwent łódzkiej „Filmówki”. Jego „Intruz” zdobył aż trzy nagrody w trakcie festiwalu filmowego w Gdyni - za reżyserię, scenariusz i montaż. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal - operator oscarowej „Idy”, ale także filmów zrealizowanych w ramach projektu „Legendy Polskie”, czyli „Smoka” i „Twardowskiego”.Magnus von Horn jest również scenarzystą. „Obietnica”, przy której współpracował z Anną Kazejak, to jeden z najciekawszych obrazów o współczesnych polskich nastolatkach.

Literatura

Weronika Murek

Trudno o większy sukces debiutanckiej książki. „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” jest jedną z najbardziej dyskutowanych książek w tej chwili. Jak zaznaczyło jury Paszportów „Polityki”, „zadebiutować tak jak Murek to jest sztuka. »Uprawa roślin…« to dojrzały popis umiejętności pisarskich i ćwiczenia z wyobraźni. Murek używa psychodelii do tworzenia mocno realistycznych przypowieści”.

Weronika Murek jest aplikantką adwokacką. Rocznik 1989. Mieszka w Katowicach.

Andrzej Muszyński

Kolejny debiutant, kolejna nominacja do Paszportu. Choć to nieco inny debiutant, ponieważ „Podkrzywdzie” nie jest pierwszą książką napisaną przez Muszyńskiego, aczkolwiek to jego pierwsza powieść. Do tej pory domeną tego autora były reportaże.

- Całkiem odpowiedzialnie można go nazwać odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki, juror Paszportów „Polityki”. – W swoim tegorocznym debiucie powieściowym »Podkrzywdzie« kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań »Miedza« (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco - dodaje.

Łukasz Orbitowski

Jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy młodego pokolenia. Wydano już 14 jego książek. To druga nominacja Orbitowskiego - w 2013 roku „Szczęśliwą ziemią” nie wygrał. Czy „Inna dusza” przyniesie Paszport?Łukasz Orbitowski dał się poznać jako jeden z polskich twórców, który umiejętnie na nowo opowiedział polskie legendy. Jest autorem, świetnego z resztą, opowiadania „Niewidzialne” (na podstawie legendy „Żywa woda”), które jest częścią ebooka „Legendy polskie”.

Muzyka popularna

Błażej Król

- To utalentowany kompozytor, który swobodnie porusza się między muzyką instrumentalną a elektroniczną. To również jeden z najlepszych tekściarzy młodego pokolenia: imponuje doborem słów, swobodą wyrazu i łatwością, z jaką buduje klimat swoich piosenek” – pisze Królu Agnieszka Szydłowska, jurorka Paszportów „Polityki”.Nominację do wyróżnienia artyście przyniósł album „Wij”. To druga solowa płyta tego kompozytora, autora tekstów, gitarzysty i wokalisty.

Raphael Rogiński

To gitarzysta, który nie boi się igrania z formą i muzyczną spuścizną. Nominację do Paszportu „Polityki” przyniosła mu płyta „Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes African Mystic Music”, w której, jak sama nazwa wskazuje, mierzy się z jazzową legendą.Wcześniej Rogiński spróbował swoich sił z Bachem - wydany w 2009 roku album „Bach Bleach” został uznany za „brawurowy”.

Kuba Ziołek

Jarek Szubrycht Ziołka charakteryzuje tak: „eksperymentator, wizjoner, pracoholik”. Zaangażowany w wiele różnych projektów i inicjatyw, jest jednym z najbardziej pracowitych i najwyżej cenionych polskich multiinstrumentalistów.Trudno wskazać na jedno przedsięwzięcie, które w tym roku przyniosło muzykowi nominację (to drugie tego typu wyróżnienie tego artysty przez redakcję „Polityki”), lecz z pewnością warto zwrócić uwagę na projekt „Stara Ziemia”, ponieważ w zeszłym roku Ziołek wydał ostatni album pod tym szyldem. Dla admiratorów artysty z pewnością ciekawostką jest winyl tego projektu wydany także w 2015 roku - „Cień chmury nad ukrytym polem”.

Pełna lista nominowanych do Paszportów "Polityki" dostępna jest TUTAJ.