Mogę wszystko, nie muszę niczego

Krytycy walentynek podają różne powody, dla których nie powinniśmy tego importowanego święta obchodzić. Mówią, że to komercjalizacja bliskich relacji międzyludzkich. Padają też argumenty o przymusie świętowania, no bo jak tu nie obdarować ukochanej osoby, skoro wszyscy tak robią? A tradycjonaliści dodają, że słowiańskie święto miłości to Noc Kupały, czyli 24 czerwca, gdy buzują rozbudzone kwitnącą przyrodą zmysły.


- Wszystko MOŻNA robić bez okazji i wszystkie gesty życzliwości powinno się robić bez okazji. Narastająca niechęć do różnego rodzaju świąt, takich jak Halloween czy walentynki, bierze się przede wszystkim z poczucia, że znowu jest jakiś OBOWIĄZEK. A tych i tak mamy ich na co dzień bardzo dużo. Obowiązek bawienia się, cieszenia się, bycia romantycznym itd. Żaden obowiązek nie jest przyjemny, więc stąd opór wobec świąt dodatkowo potęgowany gigantyczną ich komercjalizacją - tłumaczy w rozmowie z _magazynem.Allegro Julia Izmałkowa, psycholog, badaczka i ewangelistka etnografii w Polsce, CEO Izmałkowa Consulting.Ale jak podkreśla, są również tacy, którzy kochają tego rodzaju obowiązki, bo one ich mobilizują, żeby przynajmniej tego dnia wyjść na miasto, pójść na romantyczną kolację itd. - Sposobem na zaspokojenie jednych i drugich jest przyswojenie sobie ważnej zasady: Mogę wszystko, nie muszę niczego - radzi Julia Izmałkowa. 

Walentynki trafiają pod strzechy
 
Od wielu lat w badaniach opinii Polaków widać coraz większą akceptację walentynek. Już trzy lata temu "Rzeczpospolita" przytaczała badania World Dating Company, z których wynikało, że co trzeci Polak nie ma nic przeciwko obecnej formie obchodzenia tego święta i chciałby tego dnia umówić się na randkę. Zainteresowani to przede wszystkim samotni rodzice, którzy tego dnia chcieliby poczuć się wyjątkowo. Z kolei według raportu PAYBACK Opinion Poll (POP) 77% Polaków uważa walentynki za miły zwyczaj. Aż 85% przygotuje na ten dzień prezenty dla przynajmniej jednej osoby. Z badania tego wynika, że panie chciałyby dostać kwiaty, biżuterię, perfumy, książki, bilety do kina i teatru oraz bieliznę. Panowie zaś chcieliby akcesoria elektroniczne, prezenty przygotowane własnoręcznie, perfumy, książki, gadżety do samochodu i płyty z muzyką.

Walentynkowe zakupy

Co roku zakupy w kilku specyficznych kategoriach wzrastają nagle w ciągu kilku tygodni przed walentynkami nawet o kilkanaście procent. Tak było w 2015 roku i tak zapewne będzie również w tym roku. Co więc kupują Polacy na Allegro na walentynki?Najpopularniejszą kategorią prezentową dla kobiet jest biżuteria. Rekordy w lutym biją bransoletki i… pierścionki oraz obrączki. Zapewne panowie łączą romantyczne prezenty z oświadczynami. Nieco dalej są kolczyki i naszyjnikiNastępne pod względem popularności są perfumy dla kobiet, a zaraz po nich bielizna: koszulki nocne, gorsety, halki.

– To nie znaczy, że gorsety i inne bardzo intymne części garderoby kupujemy tylko na prezenty – uważa Celestyna Zachariasz, szefowa kategorii moda w Allegro. – Obserwujemy też, że przed walentynkami zakupy ubrań, dodatków i akcesoriów modowych robią panie dla siebie, bo na przykład przewidują romantyczne spotkanie, na którym chcą ładnie wyglądać. Bywa przecież tak, że nie dajemy sobie prezentów, a umawiamy się na przyjemną kolację, wyjście do kina czy teatru albo inne specjalne spotkanie, gdy lubimy dobrze czuć się w nowych ubraniach kupionych specjalnie na tę okazję – dodaje.

Wśród prezentów dla mężczyzn najpopularniejsze są elementy biżuterii, a szczególnie bransoletki i spinki do mankietów. Także w tym przypadku mogą to być zarówno prezenty, jak i zakupy w ramach przygotowań do specjalnych spotkań. W tym czasie zwiększa się też sprzedaż perfum dla mężczyznPopularne prezenty z kategorii galanterii męskiej to także portfele i breloki. To zapewne przejaw praktyczności, bo portfel to przecież przedmiot używany codziennie. Dzięki temu obdarowany ma szansę pamiętać o miłej osobie za każdym razem, gdy sięga po pieniądze.Romantyczni i praktyczni

Z danych Allegro wynika więc, że jesteśmy zarówno romantyczni i praktyczni. Romantyczni, bo staramy się, by ktoś pamiętał o naszym zainteresowaniu, a praktyczni, bo kupujemy albo piękne przedmioty, które nie tracą wartości, jak biżuterię, albo coś praktycznego, co przyda się także poza tym miłosnym festiwalem. Czy takie prezenty na pewno sprawią przyjemność?

- Prezenty, które sprawiają największą przyjemność, to prezenty UWAŻNE. Sam fakt, że partnerka lubi biżuterię, nie oznacza, że kupienie jej czegoś z tej kategorii sprawi radość. Oczywiście bransoletka to prezent zdecydowanie lepszy niż odkurzacz do samochodu, ale to, co jest prezentem, darem, a nie spełnieniem obowiązku to wiedza na temat tego, co partner chciałby mieć, o czym marzy, ale z różnych powodów jeszcze sobie tego nie kupił: bo za drogie, bo ma już coś podobnego, więc nie wypada, bo nie wie, gdzie to się kupuje, a widział u kolegi itd - podkreśla Julia Izmałkowa.

Najważniejsza wartość prezentu, to czas włożony w jego przygotowanie: od momentu, kiedy zaczynamy myśleć, jak sprawić przyjemność, poprzez czas, który spędzamy na poszukiwaniu, zakupie i pakowaniu. To jest prawdziwy prezent. Uważnie dobrany, przestaje być rzeczą, a staje się emocją. I dzięki temu będziemy go pamiętać niezależnie od tego, czy są to walentynki, czy po prostu piękny wieczór w środę - podsumowuje Izmałkowa. Najwyższy czas na zakupy

Tym, którzy szukają inspiracji na prezenty walentynkowe, polecamy nasze poradniki. Można tu znaleźć pomysły na prezenty dla niej: Prezent na walentynki dla niej oraz 5 hitów na walentynki dla niej, a także prezenty dla niego: Prezent na walentynki dla niego oraz 7 walentynkowych prezentów dla niego, a nawet inspiracje na udekorowanie na tę okazję mieszkania.

Gdy mamy już wybrany prezent, wystarczy go kupić :)

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl