Na co dzień Allegro lubi pomagać Polakom, ułatwiając poszukiwania w nieco łatwiejszych i bardziej przyziemnych obszarach niż sens życia. W ostatniej kampanii reklamowej zastanawiamy się jednak czego tak naprawdę szukamy?W celu odnalezienia odpowiedzi na to pytanie postanowiliśmy zlecić badanie oraz stworzenie na jego podstawie raportu. Przedstawiamy zatem obszerne opracowanie dostarczające wiedzy o tym, czego naprawdę Polacy poszukują w życiu. Raport został oparty na badaniu ponad 1,5 tysiąca respondentów, które zrealizowała firma Mobile Institute.

Czego szukamy?

Każdy z nas czegoś poszukuje, bo to naturalna potrzeba człowieka. Od rzeczy drobnych, poprzez potrzeby związane z pracą czy sprawianiem radości naszym bliskim, aż do poszukiwań najważniejszych, bo dotyczących sensu i wartości naszego życia.

Okazuje się, że wśród tych najważniejszych poszukiwań najczęściej Polacy wymieniają szczęście. Potwierdza to ponad 1/3 respondentów. Inne wartości to miłość i bliskość, zdrowie, spokój i stabilność finansowa. Stosunkowo rzadko zaś szukamy rozwoju osobistego, wiedzy, piękna, szacunku i uznania.- Trzeba by się zastanowić, czym jest w zasadzie jest to szczęście, jak je rozumiemy. Ja bardziej odczytuję te wyniki jako poszukiwanie dobrostanu, czyli takiego poczucia, że jest nam dobrze. To nie jest szczęście w kategoriach szaleństwa, euforii, czy upojenia, tylko właśnie raczej dobrego samopoczucia - dobrostanu. Wynika to bezpośrednio z hierarchii potrzeb, wskazanej już przez Maslowa. Zaspokojenie ich, takie codzienne szczęście, to baza konieczna do robienia różnych ciekawych i większych rzeczy w życiu - mówi Dorota Minta, psycholog i doradca rozwoju osobistego.

Co to jest szczęście?

Najczęściej pod pojęciem szczęścia rozumiemy dom i rodzinę, dobre relacje, bliską osobę, miłość czy osiąganie wyznaczonych celów i sukcesów. A co najbardziej wpływa na poczucie naszego szczęścia? To obecność, wsparcie i życzliwość bliskich osób. Jako szczęśliwe ocenia się aż 69 procent osób posiadających przyjaciół i tylko 35 procent osób ich nieposiadających. Podobnie przedstawiają się dane dotyczące posiadania lub nie towarzysza bądź towarzyszki życia.Swoje zrobił też powszechny dostęp do Internetu: ponad połowa z nas uważa, że znajomości wirtualne są tak samo wartościowe jak realne. - Znane mi są wyniki badań, które mówią, że przyjaźnie wirtualne są bardzo ważne dla człowieka, pomimo, że często mówi się, że jest to zagrożenie relacji i, że takie związki na odległość, pozbawią nas tej niezbędnej dla przyjaźni bliskości. Tymczasem, badania pokazują, że przyjaźnie wirtualne maja znaczenie dla człowieka. Po prostu lepiej przyjaciół mieć niż nie mieć, nawet w rzeczywistości wirtualnej - tłumaczy Agnieszka Szwejkowska, psycholog, coach i trekker.

Spora część Polaków przyznaje, że dla szczęścia ważna jest zasada złotego środka. Najczęściej wskazują, że równowaga powinna utrzymywać się pomiędzy rodziną, pracą a zdrowiem. Rodzina i zdrowie to także najważniejsze wartości dla Polaków – 45 i 42 procent wskazań.Kolejne istotne obszary życia są już daleko w tyle. To finanse (26 procent) oraz praca i kariera (24 procent). Te dane są jednak różne w zależności od płci. Rodzina i zdrowie to rzeczy wyraźnie najważniejsze dla kobiet. U mężczyzn co prawda również znajdują się na czele hierarchii ważności, ale finanse, praca czy rozwój osobisty niewiele im ustępują.

W potocznych sądach o Polakach dominuje myślenie, że to pesymiści i ponuracy, co łatwo zauważyć na ulicach – rzadko kiedy ktoś nieznajomy obdarzy nas uśmiechem. Tymczasem Polacy w większości (69 procent wskazań) uważają, że to, co nas spotyka, jest „przeważnie pozytywne”. 60 procent Polaków uważa też, że do tej pory spełniło się ich wielkie marzenie lub coś, czego bardzo pragnęli.- Szczęście jest wreszcie modne. Nie jest już trendy być narzekającym i nieszczęśliwym i to jest bardzo przełomowy wynik. Każdy, kto uchodzi za osobę marudną, musi się teraz liczyć z tym, że nikt nie będzie chciał z nim przebywać. Ciągnie nas do osób zadowolonych i szczęśliwych i to dobrze, bo te emocje się udzielają - zauważa Julia Izmałkowa, psycholog, badaczka i CEO jedynej agencji badawczej w Europie specjalizującej się w biznesowych badaniach etnograficznych.

Jakich cech szukają Polacy?

Obok tego, czego szukamy w życiu, ważne dla nas jest to, czego szukamy w sobie. Te poszukiwane cechy pokrywają się z tym, jacy – naszym zdaniem – nie jesteśmy. Najczęściej pożądane cechy to odwaga, przebojowość czy przedsiębiorczość. Przebojowość jest najbardziej poszukiwaną cechą wśród mężczyzn, natomiast odwaga – wśród kobiet. To jednocześnie odbicie najbardziej gloryfikowanych cech w naszej kulturze, niezbędnych do tego, by poradzić sobie w życiu i „wybić się”. Co ciekawe, do najmniej pożądanych cech zalicza się inteligencja – to jednocześnie najczęściej wskazywana przez Polaków cecha opisująca ich samych.Wśród najczęstszych zasad, którymi kierujemy się w życiu, są te, które wskazują na wartości społeczne: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” - 36 proc. wskazań i „dobre uczynki wracają do ciebie” - 30 proc. Przy tym – 63 proc. z nas uważa, że egoizm to „raczej zła cecha”. Jednocześnie aż 88 proc. z nas wskazuje, że bliscy wspierają nas w osiągnięciu celów.

To tylko niewielka część ciekawych danych opisujących najważniejsze potrzeby i wartości, którymi kierujemy się w życiu. A czego ty naprawdę poszukujesz? Zachęcamy do lektury całego raportu „Czego naprawdę szukają Polacy”, który być może stanie się cenną inspiracją.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl