Kwestia zasad?

Blogerzy oraz specjaliści modowi aczkolwiek nadal zalecają umiar i rozsądek w tej dość drażliwej biżuteryjnej kwestii. – Jestem zwolennikiem ascetyzmu w tym zakresie. Uważam, że jedynie dopuszczalne męskie elementy biżuteryjne to zegarek, spinki do mankietów i ewentualnie obrączka ślubna i/lub sygnet rodowy – podkreśla w rozmowie z _magazynem.Allegro Jan Adamski, autor bloga janadamski.eu.

– Zasady są po to, by je łamać... Pod warunkiem jednak, że je znamy! Różne chwilowe mody przemijają. Jedne na szczęście, jak spinki do krawatów dziś wręcz uważane za oznakę złego smaku, inne wspominam z żalem, na przykład szpilki do krawata były urokliwe i bardzo w stylu dandys. Od kilku lat biżuteria dla facetów wraca do mody, łask, a nawet i na salony. Możemy na spotkaniach biznesowych zobaczyć poważnych, dobrze ubranych panów z nonszalancją prezentujących świetną biżuterię – dodaje w rozmowie z _magazynem.allegro.pl Marcin Konarski, specjalista mody męskiej oraz bloger.Wybierz mądrze

Projektanci i wielkie domy mody od jakiegoś czasu promują biżuterię, wskazując ją jako prawie obowiązkowy dodatek męskiej garderoby, który podkreśli indywidualizm każdego mężczyzny. Jeśli ktoś zdecyduje się im ulec, to może na dobry początek zainteresuje się popularnymi i obecnie bardzo modnymi eleganckimi bransoletkami.

– Najczęściej są to oszlifowane kamienie półszlachetne nawleczone na sznurek, ale mogą to też być różne plecionki m.in. ze sznurka, skóry lub ozdoby z metalu – wyjaśnia Jan Adamski, który specjalnie dla _magazynu.Allegro wskazuje kilka przykładów modnych męskich bransoletek, m.in. taką, która jest wykonana ze skóry naturalnej i srebra oraz ma srebrną zawieszkę, na której można wykonać osobisty grawer.


Zdaniem blogera ciekawie prezentują się też bransoletki z naturalnych kamieni: onyksu, agatu czy naturalnej prasowanej lawy w kolorze matowej czerni.Jan Adamski proponuje również bransoletkę wykonaną ze stali nierdzewnej, odporną na zarysowania, na której również można wykonać spersonifikowany grawer.

  

Od przybytku głowa zaboli

Obecnie na topie jest noszenie kilku bransoletek jednocześnie, ale trzeba z tym uważać. – Dużo, ale nie przesadnie. Nie powinno być pstrokato! Jeśli nie jesteśmy pewni swojego gustu, powinniśmy dobierać je na zasadzie kilka z kamyków, np. czerń, szarość, kolory ziemi lub kilka skórzano-rzemiennych. Łączenie bransoletek z różnych materiałów jest bardzo atrakcyjne, i w moim guście, ale to już wyższa szkoła modowej jazdy – tłumaczy Marcin Konarski.

Miłośnicy męskiej biżuterii powinni starannie dobierać ozdoby i wiedzieć, czego z pewnością nie nosić. Zdaniem specjalistów ds. mody zdecydowanie niemodne są kolczyki, pierścienie i łańcuchy, zarówno te noszone na szyi, jak i zawieszone między paskiem a kieszenią.Biżuterię znajdziesz za rok pod choinką

Największe zainteresowanie biżuterią męską odnotowuje się na przełomie listopada i grudnia, w gorącym okresie przedświątecznym, kiedy kupujemy prezenty pod choinkę. Sprzedaż rośnie dwucyfrowo również w maju. W grudniu najczęściej kupowane produkty to łańcuszki, naszyjniki, bransoletki i spinki do mankietów. Od marca do maja najbardziej popularne są z kolei łańcuszki i bransoletki. Co ciekawe, Allegro odnotowuje spore zainteresowanie damską i męską biżuterią (łańcuszki, naszyjniki, bransoletki i spinki do mankietów) przez większą część roku. Spowodowane jest to trendami rynkowymi.

 – Uwarunkowania takiej sytuacji są dwa. Pierwszy trend dotyczy popularyzacji biżuterii „lekkiej”, czyli pochodzącej ze sklepów sieciowych lub od jubilerów, ale w ramach tańszych kolekcji wykonanych m.in. z mosiądzu czy stali szlachetnej, której cena jest niższa niż szlachetnych kruszców. „Fast fashion” nie dotyczy już tylko kolekcji odzieżowych, ale również biżuterii, która staje się bardziej „modowa” i wrażliwsza na sezonowe trendy. Częściej kupujemy biżuterię tańszą niż „szlachetną”, ponieważ chcemy ją wkładać częściej niż raz do roku oraz mieć większy wybór w zależności od stylizacji. Drugi trend dotyczy właśnie rosnącej popularności biżuterii męskiej. Na Allegro podkategoria Biżuteria Męska znajduje się w top 3, jeżeli chodzi o sprzedaż produktów z kategorii Biżuteria i Zegarki, jednak pozostałe kategorie z podium, czyli biżuteria damska i zegarki, na ten moment znacznie ją dystansują. Widzimy rosnącą popularność oferty męskiej, a także rokroczny wzrost w liczbie wystawionych produktów, sprzedanych produktów oraz w średniej cenie transakcji – stwierdza w rozmowie z _magazynem.Allegro Celestyna Zachariasz, manager kategorii Moda i Uroda Allegro.Zupełnie oddzielnym tematem są zegarki, które również na Allegro są wydzielone w podkategorii biżuterii męskiej. To, jak podkreślają modowi eksperci, temat rzeka - od klasycznych, przez sportowe, designerskie, aż po szczególnie modne dziś smartwatche. O tym, jaki zegarek wybrać, można dowiedzieć się, czytając _magazyn.Allegro.

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl