Mgła, płyn czy piana

Używanie tego rodzaju urządzeń w warunkach domowych dla wielu osób jednak wciąż nie jest oczywiste. Gaśnica bardziej kojarzy się z zakładem pracy, urzędem, jest także obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Prawo nie nakłada na właściciela nieruchomości czy wynajmującego obowiązku posiadania takiego urządzenia. Powinno ono jednak znajdować się w domu czy mieszkaniu, szczególnie gdy nieruchomość ma źródło otwartego ognia (na przykład kominek, kuchenkę, piecyk).

W Internecie można nabyć rozmaite typy gaśnic przydatnych w warunkach domowych. Urządzenie jednak powinno, jak przekonują specjaliści, spełniać kryteria kwalifikujące do takiego użytku. – Najważniejszym jest uniwersalność, nie wszystkie bowiem tego rodzaju produkty nadają się do walki z każdym rodzajem pożaru – wskazuje Szczepan Kolasa, strażak z dwudziestoletnim stażem. – W przypadku gaśnicy domowej urządzenie musi być przystosowane do gaszenia ognia na delikatnych i cennych przedmiotach, takich jak dokumenty, książki, meble, sprzęt radiowo-telewizyjny, wyposażenie kuchni, obrazy, PC. Do takich zastosowań najlepiej używać gaśnic proszkowych lub płynowych, rozpylających środek gaśniczy do postaci gęstej mgły - radzi.Gaśnica powinna także mieć moc gaszenia ognia na zaolejonych i tłustych powierzchniach, jak również, a w zasadzie przede wszystkim ognia trawiącego ubranie człowieka lub ciało. W takich zastosowaniach z kolei dobrze sprawdza się gaśnica pianowa, która porządnie gasi także pożary na tworzywach sztucznych i urządzeniach pod napięciem.Drugim istotnym kryterium jest łatwa, intuicyjna obsługa. Gaśnica musi być pod stałym, wysokim ciśnieniem. Najlepiej, gdy produkt posiada wskaźnik sygnalizujący poziom mocy. Urządzenia gaśnicze z czasem tracą bowiem swoją funkcjonalność, nawet gdy nie są używane, podobnie jak leżące w szufladzie przez rok czy dwa lata, baterie. Gdy indykator wskazuje stan krytyczny, gaśnica powinna być usunięta.Trzecim kryterium jest ograniczenie skutków użycia. – Do największych strat materialnych w wyniku pożaru dochodzi nie podczas działania ognia, ale w trakcie procesu gaszenia, gdy nieruchomość i jej wyposażenie zalewane są setkami litrów wody czy pokrywane pianą – zauważa Szczepan Kolasa. – Chodzi więc o to, by po pierwsze ugasić pożar w zarobku, gdy jeszcze pomoc strażaków nie jest niezbędna, a po wtóre – zrobić to tak, aby związane z tym zniszczenia były minimalne - podkreśla.

Wybierając gaśnicę, należy także pamiętać, że spośród różnic konstrukcyjnych najważniejsze jest umiejscowienie tzw. czynnika napędowego, który wpływa na obsługę: gaśnice pod stałym ciśnieniem (X) można używać natychmiast, a o zmiennym ciśnieniu (Z), czyli z nabojem gazowym, dopiero po naciśnięciu dźwigni lub zbijaka. Zastosowanie do określonego rodzaju pożaru niewłaściwej pod względem środka gaśniczego i wielkości gaśnicy może nie przynieść efektu.

Gaśnica Warhola

Podczas natomiast instalowania wybranej już gaśnicy w domu istotne jest umieszczenie urządzenia w intuicyjnym miejscu. Trzeba brać pod uwagę, że urządzenie nie tylko może być używane podczas niewielkiego niebezpieczeństwa, ale także w przypadku większego pożaru, gdy do głosu dochodzą emocje, nawet panika. – Nie można pozwolić, by niezwykle cenny wtedy czas tracony był na przypominanie sobie, gdzie takie urządzenie zostało umieszczone: w szafce, na półce czy może w łazience – tłumaczy Kolasa. – Sięgnięcie po gaśnicę podczas pożaru musi być tak naturalne jak odkręcenie kranu w kuchni czy łazience - dodaje. 

Trzeba także pamiętać, aby urządzenia do domowego użytku nie przytwierdzać do ściany. Jej zdejmowanie może okazać się kłopotliwe.
Bardzo przydatne są rozmaite sygnały świetlne (tzw. pierścień fotoluminescencyjny), które mogą być elementem samego urządzenia lub zostać do niego przytwierdzane później. Pozwolą na łatwiejsze zlokalizowanie gaśnicy w trakcie pożaru, ale najbardziej przydatne są nocą, gdy dochodzi do największej liczby tego rodzaju tragicznych wydarzeń.

Oprócz wartości użytkowych w każdym domu liczy się także wygląd przedmiotu. Gaśnica nie musi być wcale, jak wydawać by się mogło, pozbawionym wartości estetycznej artykułem z kategorii przemysłowych. W Internecie można kupić produkty designerskie, kolorowe, ozdobione ciekawą grafiką czy obrazkiem nawiązującym na przykład do charakteru pomieszczenia, w którym urządzenie ma się znajdować (na przykład w salonie, pokoju dziecka czy garażu). Zdarzają się urządzenia ozdobione fragmentami komiksów, czy nawet reprodukcjami grafik mistrzów tzw. pop-artu Andy'ego Warhola czy Roya Lichtensteina.Przed szkodą

Najskuteczniejszą formą ochrony przed pożarem, jak wskazują wszyscy strażacy, jest profilaktyka. Jak wynika z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Ekonomii Ubezpieczeń (International Association for the Study of Insurance Economics, w skrócie IASIE), aż 51 proc. zgonów spowodowanych jest wyłącznie toksycznym oddziaływaniem produktów rozkładu i spalania, 23 proc. osób umiera w wyniku poparzeń i zatrucia dymem, a tylko jedna czwarta z powodu poparzeń.

Dlatego w każdym mieszkaniu, a szczególnie zaopatrzonym w produkty korzystające z otwartego ognia (piecyk, kominek), przydadzą się więc urządzenia analizujące strukturę powietrza i w porę ostrzegające przed zagrożeniem. Dym zmniejsza widoczność i utrudnia oddychanie, a zawarte w nim toksyczne gazy mogą działać usypiającą bądź drażniąco na organizm, stanowią bowiem produkty rozkładu i spalania i są wydzielane z materiałów również we wstępnej fazie pożaru. Wiele takich produktów można znaleźć w sieci, od najprostszych, wykrywających dym w sposób optyczny, do bardziej skomplikowanych, analizujących strukturę powietrza, przesyłających dane do specjalnej aplikacji na smartfonie w ramach systemu inteligentnego domu.Co powinieneś wiedzieć o gaśnicach:

Oznaczenia na gaśnicach:
GP - proszkowa;
GW - pianowa;
GWG - gastronomiczna;
GS - śniegowa;
GWM - wodna mgłowa;
AP - przewoźna proszkowa (agregat);
AS - przewoźna śniegowa (agregat);
cyfra np. 3 - oznacza ilość (kg lub dm3) środka gaśniczego;
X - zbiornik (gaśnica) jest pod stałym ciśnieniem, co znaczy, że gaz znajduje się w tym samym zbiorniku co środek gaśniczy;
Z - środek i czynnik zasilający umiejscowione są w osobnych zbiornikach;

Litery (piktogramy) to oznaczenia literowe środków gaśniczych:
A - produkt do gaszenia pożarów ciał stałych, które paląc się nie tylko powodują płomień ale także ulegają rozżarzeniu np. drewna, papieru, gumy;
B - produkt do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które paląc się ulegają stopieniu takich jak benzyna, polietylen, smoła itp.
C - do gazów palnych np. metanu, acetylenu, propanu;
D - do metali palnych np. magnezu, sodu, uranu;
F - gaśnica do gaszenia pożarów łatwopalnych środków gotujących (oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce).

Czasem można spotkać oznaczenie ABC/E, gdzie E oznacza, że gaśnica przystosowana jest do gaszenia urządzeń pod napięciem powyżej 1 kV (zazwyczaj jest to 123 lub 245 kV).

fot. Flickr/Brent Ozar/CC BY-SA 2.0

Przemysław Puch

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...