Siła współdziałania i życzliwości

Dobrym przykładem tak pojmowanego biznesu jest uruchomiona latem 2014 roku platforma charytatywni.allegro.pl. W tej chwili działa na niej 109 organizacji pozytku publicznego, które łącznie zgłosiły 424 cele zbiórek. Nie sposób wymienić wszystkich. Dość powiedzieć, że tej pory w serwisie odbyło się ponad 651 tysięcy licytacji ofert. Łącznie na rzecz potrzebujących pomocy na platformie charytatywni.allergo zebrano 4 223 970 zł. 

Krzysztof Śpiewek, menedżer CSR w Allegro, zapewnia, że możliwość wystawiania aukcji na charytatywnych.allegro to funkcja wręcz stworzona do akcji prowadzonych na bardzo szeroką skalę. - Nie wystarczy pozyskać przedmioty podarowane przez znane osoby. Sztuką i receptą na udaną akcję, jest zaangażowanie całej społeczności skupionej wokół danego celu charytatywnego do pozyskiwania przedmiotów, sprzedaży, promowania i przyciągania kolejnych osób. Media społecznościowe i media lokalne są do tego idealne. Sztandarowym przykładem takiego wielowymiarowego działania są aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podkreśla Śpiewek.- Allegro gra z Jurkiem Owsiakiem od samego początku – mówi Śpiewek. - Zaczęło się od licytacji złotych serduszek, ale liczba rozmaitych aukcji wystawianych przez WOŚP rosła bardzo szybko i doszliśmy do wniosku, że konieczna jest „decentralizacja” – tak, by każdy użytkownik Allegro mógł wesprzeć orkiestrę, wystawiając na aukcję jakiś przedmiot, a pieniądze z jej sprzedaży trafiały bezpośrednio na jej konto. Jak pokazuje doświadczenie, było warto. Dzięki wsparciu Allegro do kasy WOŚP podczas ostatniego grania orkiestry trafiło aż 3 mln zł - dodaje.

Każdy przedmiot, który trafia na aukcje na rzecz WOŚP, ma swoją historię. Jest na swój sposób wyjątkowy. Czasami samym opisem słownym trudno jest oddać sentyment i uczucia związane z przedmiotem przeznaczonym na cele charytatywne. Dlatego uruchomiono platformę rzeczyodserca.pl, gdzie każdy - osoby znane i prywatne - mogą przekazać swoją rzecz dla WOŚP i wyjaśnić w krótkim filmiku, dlaczego jest tak wyjątkowa.Wiarygodność to klucz

Sednem internetowej charytatywności jest wiarygodność i uczciwość prowadzonych akcji.

- By ograniczyć ryzyko nadużyć do minimum, przyjęliśmy zasadę, że wszelkie wpływy z aukcji na charytatywni.allegro.pl mogą być przelewane jedynie na konta organizacji pożytku publicznego, będących organizatorem zbiórek – tłumaczy Śpiewek. Rzecz w tym, że organizacje mające taki status, by go otrzymać i utrzymać, muszą co roku publikować swoje bilanse, co do pewnego stopnia stanowi rękojmię ich uczciwych intencji.

Odpowiedzialność na wiele sposobów 

Przykłady odpowiedzialnych społecznie działań Allegro można mnożyć. W tym roku już po raz drugi Allegro zaangażowało się wraz z firmą Danone akcję „Podziel się posiłkiem”, ale za to po raz pierwszy z dodatkowym hasłem: „Dzielisz się wirtualnie, podziel się realnie”. Efekt - 15 416 posiłków. 

Z kolei Bitspiration for Charity to pierwsza charytatywna inicjatywa środowiska polskich przedsiębiorców technologicznych. Kupujący na aukcji wejściówki na startupowe wydarzenia, wspierali lokalne centra onkologiczne. 

Miłośnicy motoryzacji i militariów mogli zaś wylicytować jeden z najlepszych motocykl II wojny światowej - DKW NZ-250 podarowany przez stację Discovery. Maszyna była bohaterem programu „Retroreanimacja”. Producenci programu zdecydowali, by pojazd trafił na aukcję, a dochód ze sprzedaży wsparł Fundację Polskiego Państwa PodziemnegoNie brakowało także aukcji interesujących dla kibiców sportowych. Środki uzyskane ze sprzedaży strojów narciarskich Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen przekazanych przez Poznańskie Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji zasiliły Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach

Wielu sportowców wystawiło też swoje przedmioty, by pomóc Darcy’emu Wardzie - znanemu żużlowcowi, który w wypadku uszkodził rdzeń kręgowy. Na aukcje trafiły między innymi: koszulka siatkarskiej reprezentacji Polski od Mariusza Wlazłego, srebrny medal PGE Ekstraligii od Maciej Janowskiego czy buty piłkarza Jacka Krzynówka. 

Z kolei „Kolacja marzeń” z Anną Dymną, Ewa Drzazgą, Magdą Gessler, Marcinem Prokopem, Joanną Brodzik, Robertem Korzeniowskim czy Małgorzatą Kożuchowską, to znów aukcje przygotowane przez Fundację Mam Marzenie. Jeśli zaś ktoś chciał poznać osobiście Agnieszkę Maciąg, mógł wziąć udział w aukcji na rzecz dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w PiszkowicachZ pewnością wyróżniała się także aukcja rogali świętomarcińskich. Ten poznański przysmak w tym roku wysyłany był nawet do Wietnamu i Dubaju! Na aukcjach charytatywnych sprzedanych zostało ponad 600 rogali, a dochód - blisko 9,5 tysiąca zł zasilił konto Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Pieniądze będą przeznaczone na Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie

Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem prowadzona jest akcja Świątecznej Zbiórki Żywności. Wystarczy kupić paczkę żywnościową, by pomóc rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, chorym i bezdomnym. Z kolei w nadchodzącym karnawale może się przydać wyjątkowa sukienka podarowana na aukcję przez światowej sławy modelkę Kasię Struss. Dochód z jej sprzedaży zasili konto Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Równolegle trwa akcja Fundacji TVN i Allegro „Kup Misia”.Co oprócz licytacji?

CSR w Allegro to nie tylko charytatywne licytacje, ale także takie inicjatywy jak… pracownicze imprezy integracyjne. Oczywiście nie chodzi o klasyczną zabawę, ale o zespołowe czynienie czegoś pożytecznego dla innych. Niemal 100 pracowników działu IT Allegro, w ramach integracji, zjawiło się w poznańskim zoo, by pomalować kilometry ogrodzeń okalających wybiegi dla zwierząt. Jak podsumował jeden z uczestników: „Nie pamiętam lepszej integracji”. Czynienie dobra zapewnia ogromną satysfakcję!Na tym nie koniec. W Allegro działa także proekologiczna Fundacja All For Planet, która od 2008 roku dba o to, aby coraz więcej Polek i Polaków żyło zdrowiej, aktywniej i bardziej ekologicznie. Jednym z najważniejszych działań fundacji jest zagospodarowanie infrastruktury miejskiej designerskimi, projektowanymi specjalnie dla danego miejsca stojakami rowerowymi. Stojaki takie są już zainstalowane w 31 miastach, tworząc łącznie 1824 miejsca parkingowe dla rowerów, a nade wszystko stanowią element piękna w przestrzeni publicznej. 

Akcji nazwanej „Kręć kilometry” od kilku już lat towarzyszą konkursy promujące zdrowy styl życia poprzez jazdę na rowerze, a także - dzięki specjalnej aplikacji – możliwość wygrania kultowych rowerowych stojaków dla własnego miasta. W mijającym roku uczestnicy akcji ogółem przejechali na rowerach 3,7 miliona kilometrów - niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, dzięki czemu nie tylko wzbogacili swoje miasta o nowe parkingi rowerowe, ale także budowali serdeczność i wzajemną życzliwość na drodze, zgodnie z podstawowym przesłaniem CSR – by świat stawał się lepszym. Zmieniają go razem wszyscy – ci, którzy chcą komuś pomóc, wystawiając przedmiot na aukcję, ci, którzy w niej uczestniczą, organizacje, które zagospodarowują uzyskane fundusze.

Bartosz Świderski

magazyn@allegro.pl