Psychologowie czy lekarze weterynarii są zgodni – zwierzę to nie rzecz i nie może być traktowane jak prezent. Prezenty bowiem szybko się nudzą, zwłaszcza dzieciom. Nie można więc przekazywać dziecku, nawet podświadomie, informacji, że to tylko kolejny przedmiot, który za jakiś czas wymienimy na lepszy model.  


Na zdjęciu: Dorota Sumińska

Dorota Sumińska jest znaną lekarką weterynarii, publicystką i pisarką. W swoim podwarszawskim domu ma 10 psów i 10 kotów. Tak charakteryzuje swoje uczucia do zwierząt w rozmowie z _magazynem.Allegro. - Przede wszystkim je szanuję. Nadużywamy słowa „kocham”. Kocha się pierogi ruskie, lody czy dobre wino. Tak naprawdę kocha się wtedy, gdy wybierzemy jakąś istotę, a ona wybierze nas. Bardzo spłyciliśmy znaczenie tego słowa. Bardzo szanuję cudze życie. I swoje też. Dla mnie nie ma różnicy, czy to jest życie ludzkie, psie, kocie, końskie. Niektóre swoje zwierzęta kocham tak bardzo, że czasem myślę, że... aż za bardzo. Te najstarsze, chore najbardziej tego potrzebują. Taka bliskość z kimś, kto jest słaby, rodzi w człowieku, a szczególnie w kobietach, coś w rodzaju macierzyńskiej miłości. Mam dziecko, które jest już całkiem dorosłe, i psy, które potrzebują ciągłej adoracji z racji kalectwa czy wieku i siłą rzeczy są bliżej mnie aniżeli te, które radzą sobie dobrze same - tłumaczy.

Zwierzę nie może być prezentem

Zdaniem Sumińskiej nie można sprezentować komuś żywej istoty, a tego rodzaju postawy są niestety przyczyną masowej bezdomności zwierząt w Polsce. - To absolutnie niedopuszczalne i dopóki nie odejdziemy od takiego traktowania zwierząt, dopóty ich los będzie zły. To w ogóle powinno wyjść ze zwyczaju. Można dać perfumy, czekoladę, pluszową zabawkę, natomiast nie można dać bijącego serca. To dla mnie nie do pomyślenia. Bo uczymy w ten sposób dzieci, że zwierzę jest rzeczą, którą można komuś dać w prezencie, kupić, sprzedać. To jest bardzo niepedagogiczne. Jeżeli ktoś chce psa, to go znajdzie. Psów jest dostatek. Schroniska pękają w szwach. To właśnie tam najczęściej trafiają zwierzęta, które są prezentami - podkreśla.Według Sumińskiej, również rozmnażanie zwierząt w czasach, gdy ich miliony są pozbawione domów, jest nieodpowiedzialne i niemoralne. - Nie kupujmy zwierząt, nie sprzedawajmy ich – bierzmy je ze schroniska. Psów i kotów, które zostały pozbawione domu, jest milion, może dwa. Polaków jest 40 milionów. Wystarczyłby jeden dzień, by ludzie dobrej woli po prostu je stamtąd zabrali. Jeśli każdy wziąłby tylko po jednym, to i tak zrobiłby to tylko co czterdziesty. To takie proste – apeluje Sumińska.

Spostrzeżenia Doroty Sumińskiej podziela Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie. - Zwierzę jako prezent pod choinką to zdecydowanie zły pomysł. Nie zaskakuje mnie i cieszy to, że jest obecnie tak dużo kampanii społecznych na ten temat. Zwierzę to nie jest rzecz. Przecież to żywa istota. Trzeba się nim opiekować, wyprowadzać je na spacer. Rodzice, planując prezent gwiazdkowy, często nie myślą o dobru zwierzęcia, a tylko o tym, by prezent sprawił radość dziecku. W wychowaniu dziecka najważniejsza jest budowa odpowiedzialności, w przypadku prezentu jest to niemożliwe. Zwierzę to zobowiązanie na lata, a jak wiadomo, prezenty szybko się nudzą. Z badań wynika, że dzieci nudzą się o wiele szybciej niż dorośli. Jeśli chcemy adoptować zwierzę, ale nie jako prezent, rozeznajmy się najpierw, jakie są prawdziwe potrzeby dziecka. Możemy też przeprowadzić test. Jeśli dziecko przez tydzień będzie się odpowiednio zajmować roślinką, dopiero wtedy dajmy mu zwierzę - mówi Osowiecka _magazynowi.Allegro.

Artykuły dla zwierząt kupujemy przez Internet

Gdy przemyślimy naszą decyzję i weźmiemy zwierzaka ze schroniska, trzeba go odpowiednio wyposażyć i zadbać o podstawowe potrzeby: jedzenie, posłanie czy zabawki. Dorota Sumińska radzi, jakie artykuły kupować w sieci i jak robić to mądrze. - Wszelkie akcesoria dotyczące bytu zwierzęcia w domu: posłania czy zabawki. Zabawki trzeba kupować w sprawdzonych firmach – tak jak dzieciom. Powinny mieć prawdziwy atest. Inaczej mogą być szkodliwe – wystarczy, że zwierzę kawałek odgryzie i połknie. Posłania również powinny być sprawdzone. Możemy też kupować smycze, obrożeO najchętniej kupowane artykuły dla zwierząt w Allegro zapytaliśmy Agnieszkę Lewartowską, menedżera kategorii Dom i Zdrowie w Allegro. - W listopadzie i grudniu największą popularnością cieszą się suche karmy dla psów i kotów, żwirki i legowiska. Oprócz powyższych artykułów można zaobserwować zwiększone zainteresowanie klatkami dla chomików, karmą dla ptaków, drapakami i kuwetami dla kotów. Warto kupować na Allegro wszelkie artykuły pielęgnacyjne czy karmę dla naszych pupili - ze względu na szeroki wybór, sprawdzonych sprzedających oraz atrakcyjne ceny - informuje. 

- Kupując wiele przedmiotów od jednego sprzedającego, oszczędzamy także na przesyłce - koszt ponosimy wówczas za jedną przesyłkę. Sucha karma dla zwierząt to produkt, który kupujemy często, cyklicznie, raczej nie zmieniamy jego rodzaju. Kierujemy się sprawdzoną marką i preferencjami naszego zwierzaka, czy np. jego dolegliwościami, gdyż karma kupowana na Allegro jest często karmą dla psów czy kotów po sterylizacji czy mających problemy z układem moczowym. Warto pomyśleć o tym, że ulubioną karmę można kupić na Allegro z dostawą do domu - często gratis. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy właścicielami dużego psa czy kilku zwierząt i tej karmy zużywamy naprawdę dużo, wówczas warto zamawiać duże opakowania suchej karmy 10- czy 15-kilogramowe, których nie musimy samodzielnie transportować. Zostaną nam one dostarczone przez kuriera – radzi Agnieszka Lewartowska.

Jedno jest pewne – nawet najlepsze artykuły dla zwierząt nie zastąpią naszym pupilom troski i opieki, które im jesteśmy winni. Poświęcajmy im czas, gdy czujemy, że tego potrzebują, zajmujmy się nimi właściwie i traktujmy jak innych drogich naszemu sercu domowników.

Fot. archiwum Doroty Sumińskiej/Flickr/Brian Kelly/Mark Peters/CC BY 2.0

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl