Saga "Zmierzch" sprzedała się w liczbie stu pięćdziesięciu milionów książek na całym świecie. Fani cały czas interesują się losami ulubionych bohaterów, co widać na Allegro, gdzie wciąż sprzedawane są nowe egzemplarze powieści składających się na cykl stworzony przez Stephenie Meyer. 

Największym zainteresowaniem allegrowiczów cieszy się pierwszy tom cyklu - „Zmierzch”. To z niego możemy dowiedzieć się, w jakich okolicznościach nieśmiała nastolatka Bella, a właściwie Isabella Swan poznała przystojnego i tajemniczego Edwarda Cullena, który okazał się wampirem, i o początkach ich miłości. Co ciekawe, na drugim miejscu pod względem zainteresowania na Allegro uplasował się ostatni tom sagi, czyli "Przed świtem". Bella, już po ślubie z Edwardem, odkrywa, że jest w ciąży, która zagraża jej życiu. Dziewczyna musi też podjąć decyzję: czy przeobrazić się w wampira czy pozostać człowiekiem? „Księżyc w nowiu” oraz "Zaćmienie" cieszą się mniejszym zainteresowaniem.Zagadka fenomenu

 – Z punktu widzenia socjologii „Zmierzch” ma wszystko, co gwarantuje mu sukces. Z jednej strony mamy konflikt tragiczny: Bella-człowiek, Edward-wampir, Jakob-wilkolak. Główną bohaterka wie, że generuje to zagrożenie, ale ulega emocjom. Mamy trudny wybór między dwoma świetnymi chłopakami. Mamy zagrożenia, które budują dramatyzm i „popychają” akcje w różnych kierunkach. Szeroka galeria postaci pozwala nam znaleźć kogoś, z kim się utożsamimy. Ulokowanie w małym miasteczku daje poczucie bliskości (archetyp dziewczyny z sąsiedztwa), ale mamy też wielki świat prosto z Włoch. Jednak najważniejsza jest miłość, która pokonuje wszystkie przeszkody: wrogów, zdrowie, niezrozumienie społeczne itd. Do tego jeszcze pojawia się element rodziny, dziecka, czystości do ślubu, a wszystko okraszone całkiem dobrym językiem - grafomańskim, ale „czytliwym”. No cóż, Meyer stworzyła bestseller – podsumowuje socjolożka Monika Czaplicka.

Poczytność jest właśnie kluczem do fenomenu "Zmierzchu". Krytycy często nie zostawiają suchej nitki na warsztacie pisarski autorki sagi, ale czytelnicy mają odmienne zdanie, o czym świadczą dane sprzedażowe. O sile cyklu świadczy też to, że został on z sukcesem zekranizowany - w główne role wcielili się Kristen Stewart, Robert Pattinson i Taylor Lautner, którzy po premierze pierwszego filmu praktycznie z dnia na dzień stali się hollywoodzkimi gwiazdami. Fani twórczości Meyer mogą też słuchać audiobooków - wszystkie części czyta Anna Dereszowska - a „Zmierzch” ukazał się w także formie komiksu.Na rynku pojawił się też „Przewodnik po sadze Zmierzch”. Składa się na niego sto ilustracji i fotografii, szczegółowa charakterystyka postaci, drzewa genologiczne, opisy miejsc i zdarzeń oraz wiele innych ciekawych dodatków. Na miłośników Belli i Edwarda czekają też cztery pamiętniki oparte na czterech częściach sagi. Autorka zachęca, aby w tych nietypowych dziennikach zapisywać swoje przemyślenia, plany, marzenia czy sekrety. Bonusem są cytaty z sagi oraz klasycznych dzieł literackich, które zainspirowały pisarkę. To prawdziwe must have fanów bestsellerowej sagi.
Dla tych, którym wampirów nigdy dość, Stephenie Meyer napisała również „Drugie życie Bree Tanner” na podstawie trzeciej części sagi. Jest to opowieść o tym, jak wygląda życie nowo narodzonych wampirów, zupełnie inne od tego przedstawionego w „Zaćmieniu”.Rocznicowa niespodzianka

Z okazji dziesięciolecia pojawienia się na rynku pierwszej części sagi „Zmierzch” Stephenie Meyer przygotowała sporą niespodziankę dla fanów serii. Napisała książkę „Życie i śmierć. Zmierzch wyobrażony od nowa”, w którym zmieniła płeć głównym bohaterom. Tym samym zamiast Belli mamy Beau, Edward to teraz Edythe, a Jacob – Julie.

Historia została przedstawiona z punktu widzenia chłopaka imieniem Beau (skrót od Beaufort), który zakochuje się w wampirzycy Edythe. O względy nastolatka walczy też Julie, czyli odpowiedniczka wilkołaka Jacoba. Jak zapowiedziała autorka – tym razem to Beau jest przeciętnym uczniem, a Edythe – szkolną gwiazdą. Na tym nie koniec płciowych zmian. Zamiast Carlisle'a pojawi się Carine, Esme to Earnest, Alice – Archie, Emmett – Eleonor, Jasper – Jessamine, a Rozalie – Rogal.

„Z okazji dziesiątej rocznicy chciałam zrobić coś zabawnego i pomyślałam, że zamiana płci może być interesująca. Ale w rzeczywistości to ta sama historia miłosna – nieważne, kto jest chłopakiem, a kto dziewczyną – powiedziała Stephenie Meyer w programie Good Morning America, w którym zaprezentowała swoją nową książkę”.Książka „Życie i śmierć. Zmierzch wyobrażony od nowa” ukazała się na początku października w Stanach Zjednoczonych. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy pojawi się na polskim rynku. Stephenie Meyer już kilka lat temu zaczęła pisać po raz kolejny pierwszy tom cyklu, ale z perspektywy Edwarda, zatytułowany „Midnight Sun”. Książka nie została jednak wydana, gdyż większość tekstu nielegalnie przedostała się do sieci, a pisarka stwierdziła, że nie chce kontynuować tego projektu. To, co już napisała, znalazło się na jej stronie internetowej. Co ciekawe w tym roku pojawił się „Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana”, który wykorzystuje taki właśnie schemat. Może pisarka zrobi fanom miłą niespodziankę na piętnastą rocznicę pierwszego wydania „Zmierzchu”?  

Kto za tym stoi?

O życiu prywatnym Meyer wiemy niewiele. Znana jest głównie ze swojej religijności przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Jego wyznawcy nazywani są potocznie mormonami i charakteryzują ich surowe zasady postępowania, m.in. zakaz spożywania alkoholu, palenia tytoniu czy uprawiania hazardu. Pisarka w sadze promowała zaś wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem i instytucję małżeństwa. Od 1994 roku jest mężatką i ma trzech synów. Jest wielką fanką zespołu Muse i w wywiadach podkreśla, że bohaterowie sagi również są miłośnikami tej grupy.fot. Flickr/Larkyn T/CC BY 2.0/Joe Seer/Shutterstock.com

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl