W naszym kraju najliczniejszymi oficjalnymi mniejszościami narodowymi są Niemcy, Ukraińcy i Białorusini. Oprócz nich możemy także często spotkać Brytyjczyków, Rosjan czy obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzają Polskę w celach turystycznych. Dość pokaźną grupę obcokrajowców stanowią także studenci. Wśród nich prym wiodą, oprócz Ukraińców i Białorusinów, Norwegowie, Szwedzi i Hiszpanie. Przyjrzyjmy się więc, jak wyglądają u nich wizyty Świętego Mikołaja lub innych postaci.

Goście zza wschodniej granicy

Ukraina jest krajem, w którym spotkać można nie tylko Świętego Mikołaja, ale także Dziadka Mroza. Odwiedzają oni domy w różnych terminach, w zależności od wyznania gospodarzy. Jako pierwszy pojawia się Święty Mikołaj z okazji Mikołajek - 6 grudnia u katolików, a 19 grudnia u wyznawców prawosławia. Przynosi on przede wszystkim słodycze, a czasem również drobne upominki. Osoby kultywujące obrządek łaciński odwiedza ponownie w Wigilię, 24 grudnia.Później przychodzi czas na odwiedziny Dziadka Mroza, postaci kojarzonej mylnie przede wszystkim z czasami Związku Radzieckiego. Wywodzi się on ze wschodniosłowiańskiego folkloru, a prezenty, podobnie jak Święty Mikołaj, przynosi dwukrotnie. Po raz pierwszy odwiedza wszystkich w Noc Sylwestrową. Ponownie pojawia się już tylko u osób prawosławnych i grekokatolików 6 stycznia. Wtedy to bowiem obchodzą oni Wigilię Bożego Narodzenia, którego świętowanie trwa do 8 stycznia. Jeżeli, więc mamy wśród naszych bliskich osobę narodowości ukraińskiej, to czeka nas nie lada wyzwanie. Prościej jest w przypadku Rosjan i Białorusinów. Ich odwiedza jedynie Dziadek Mróz.  

Tradycje zachodnie

Oglądając telewizję w okresie świątecznym, wydawałoby się, że najhuczniej i najintensywniej okres Bożego Narodzenia celebrują Amerykanie. Otóż nie. Okres świątecznej radości dłużej trwa w Niemczech. Wraz z początkiem Adwentu na ulicach pojawiają się kiermasze bożonarodzeniowe pełne świątecznych specjałów. Podobnie jak w polskiej tradycji, Święty Mikołaj pojawia się dwukrotnie. Po raz pierwszy przychodzi on w noc z 5 na 6 grudnia i w przygotowane specjalnie w okolicach drzwi buty wkłada słodycze, pierniki i owoce. W odróżnieniu od naszej rodzimej tradycji w trakcie Bożego Narodzenia upominki w Niemczech otwiera się w pierwszy dzień świąt, czyli 25 grudnia. W tradycji anglosaskiej z kolei w ogóle nie funkcjonuje zjawisko Mikołajek. Sympatyczny, ubrany w czerwony strój, starszy pan z długą siwą brodą odwiedza domy tylko w nocy z 24 na 25 grudnia. Prezenty umieszcza w specjalnie przygotowanych skarpetach wiszących przy kominku (Wielka Brytania) lub pod choinką (USA). Ponieważ Święty Mikołaj ma tej nocy mnóstwo domów do odwiedzenia, to specjalnie dla niego w pobliżu choinki domownicy umieszczają drobną przekąskę w postaci mleka i ciastek.

Jak świętują w Skandynawii?

W północnej części Europy podobnie jak w Stanach nie ma zwyczaju obdarowywania się drobnymi upominkami i słodyczami na początku grudnia. Kulminacyjnym momentem jest Wigilia. Wtedy to zgromadzeni bliscy przekazują sobie życzenia i prezenty. Norwegów odwiedza Święty Mikołaj zwany Julenissen, a Szwedów Jultomten, czyli świąteczny krasnoludek. Jest to stworzenie wywodzące się z nordyckiej mitologii, które opiekuje się domem i jego mieszkańcami. 

Obyczaje rodem z południa

W oryginalny, i jak na południowców przystało radosny sposób do okresu bożonarodzeniowego podchodzą Hiszpanie. Świętowanie rozpoczyna się 22 grudnia. W tym dniu odbywa się Loteria Bożonarodzeniowa, w której udział biorą prawie wszyscy obywatele. Potem przychodzą dni spędzane w gronie rodziny i najbliższych - 24 i 25 grudnia. Wyjątkowy jest także 28 grudnia, czyli Dzień Świętych Niewiniątek. Nie zdziwmy się, jeżeli nasi znajomi będą się wtedy prześcigać w robieniu nam psikusów, jest to bowiem hiszpański odpowiednik Prima Aprilis. Czas na wręczanie prezentów przychodzi wraz ze świętem Trzech Króli. W jego przeddzień organizowane są parady z udziałem głównych postaci Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybywają, aby grzecznym dzieciom zostawić prezenty, a tym bardziej niesfornym kawałek węgla. Upominki są otwierane 6 stycznia.

Wybór upominku

Dobrym pomysłem na podarek dla naszych zagranicznych bliskich i przyjaciół może być „polski prezent”. Najmłodszych z pewnością ucieszy pluszak obrazujący postać z jednej z klasycznych polskich bajek telewizyjnych, jak Reksio bądź Miś Uszatek. Niedźwiadek z klapniętym uszkiem jest postacią niezwykle popularną na całym świecie, na nowozelandzkiej wyspie Niue jego wizerunek został nawet umieszczony na monecie.

Nieco starszym można z kolei sprezentować torbę, poduszkę lub filiżankę przyozdobioną jednym z naszych pięknych folkowych wzorów. Skoro przy ceramice jesteśmy, to warto też bliżej przyjrzeć się urokliwym produktom tworzonym w Bolesławcu. Jeżeli z kolei chcemy czymś niezwykłym obdarować przedstawicielkę płci pięknej, to wybór powinien paść na biżuterię przyozdobioną „złotem Bałtyku”. Szukającym uniwersalnego prezentu polecamy z kolei album fotograficzny pokazujący piękno Polski.

fot. domena publiczna/Flickr/Nikos Koutoulas/trombone65/CC BY 2.0
TOP 5 – jak kupować ubrania online, radzą Confassion i Pocahontas
Razem z blogerkami modowymi, które uwielbiają zakupy online, Confassion, czyli Wiktorią Celmer, i Pocahontas, czyli Martą Janus, przygotowaliśmy pięć porad, na co najlepiej zwrócić uwagę podczas zakupów ubrań i obuwia w Internecie.
Punisher – samozwańczy mściciel Marvela powraca
Nie ma supermocy, ale umie posłużyć się każdą bronią wymyśloną przez człowieka. Do działania popycha go niekończąca się żądza zemsty i nienawiść do przestępców. Punisher od ponad 40 lat pozostaje jednym z najpopularniejszych komiksowych bohaterów uniwersum Marvela. Właśnie ukazał się pierwszy tom jego najlepszych komiksowych przygód. 
Blogerki polecają najlepsze książki dla dzieci 2016 roku
W Polsce wydawanych jest coraz więcej ciekawych książek dla najmłodszych. Jak spośród mnogości tytułów wybrać pozycje, które będą dobrze zaprojektowane, mądrze napisane oraz pięknie zilustrowane? Warto posiłkować się branżowymi rankingami oraz opiniami ekspertów i innych rodziców. Sprawdziliśmy, które tytuły literatury dziecięcej wydane w 2016 roku poleciłyby Wam mamy blogerki. 
Obrać, wycisnąć i zjeść – idealne narzędzia do rozprawienia się z czosnkiem
Kuchnia bez czosnku byłaby nudna, jednak jego obranie to utrapienie. Z okazji przypadającego 19 kwietnia Międzynarodowego Dnia Czosnku prezentujemy produkty, które pomogą wydobyć z niego to, co najcenniejsze.