DressCode to nauka kodowania online. Dzięki programowi dziewczyny, w wieku od 11 do 19 lat, niezależnie od poziomu (lub braku) umiejętności programistycznych, będą mogły przekonać się, że są w stanie wykonać nawet trudne i wymagające sporego wysiłku umysłowego zadania. Dzięki temu poczują się pewniej.

Zadania do rozwiązania przeznaczone dla nich będą pojawiać się na stronie co 2-4 tygodnie. Cechować je będzie zróżnicowanie – od prostych, dzięki którym będzie można opanować podstawy, po bardziej złożone, często wymagające więcej wysiłku, ale dające też dużo więcej satysfakcji. Treści zadań będą publikowane TU.

– Przygotowaliśmy dla dziewcząt serię zadań, które pomogą postawić pierwsze kroki w programowaniu. Mamy nadzieję, że nauczą się z nami budować własne aplikacje, które będą trafiać w ich gust i pokażą, jak bardzo przydatna jest umiejętność programowania. Ponadto dysponujemy pulą nagród, które będziemy przyznawać uczestniczkom za rozwiązywanie zadań – wyjaśnia Anna Borowiec w imieniu zespołu DressCode, który tworzą Google (pomysłodawca), OcadoTechnology, Allegro.Tech, Spring i WebMuses (partnerzy).  

Przyczynkiem do realizacji tego programu był inny program – Mind the Gap – realizowany przez Google.

– Okazuje się, że dziewczyny, które są mocne w przedmiotach ścisłych, około dwunastego roku życia „rezygnują” z kariery technicznej i zaczynają się zwracać w kierunku przedmiotów humanistycznych. To zdecydowanie zmniejsza odsetek kobiet na uczelniach technicznych. Chcieliśmy coś z tym problemem zrobić i tak powstał wspomniany wyżej program. Zaprosiliśmy do niego uczennice z profili humanistycznych z ostatnich klas gimnazjów i pierwszych klas liceów. Chcieliśmy pokazać im, na czym polega praca inżyniera oraz uświadomić, że nie są gorsze niż chłopcy i mogą być tak samo dobrymi programistkami jak ich koledzy – podkreśla w rozmowie z _magazynem.Allegro Paulina Mazurek z allegro.tech .

Mind the Gap odniósł spory sukces. Przed jego rozpoczęciem pytano uczestniczki, czy rozważają podjęcie studiów technicznych – twierdząco odpowiedziało kilkanaście procent, po akcji zainteresowanie studiowaniem przedmiotów ścisłych wzrosło do 80 procent.

Aby dziewczyny nie zmieniły zdania i nie straciły zainteresowania tą dziedziną w ciągu tych kilku lat, które pozostały im do ukończenia szkoły, powstał wspomniany wyżej program DressCode. Zarówno osoby, które wzięły udział w Mind the Gap, jak i te, które nie miały takiej możliwości mogą teraz poznać podstawy kodowania i przekonać się, że to programowanie nie jest ani trudne, ani nudne.

Na wszystkie wątpliwości i pytania dziewczyny uzyskają odpowiedź na forum internetowym. Finał akcji zaplanowany jest na koniec maja 2016 r. Co ważne, można do niej dołączyć w każdym momencie, bowiem zadania będą dostępne przez cały czas. Do tej pory w DressCode zarejestrowało się prawie pięćset osób.
 
Ważne jest to, aby w programie wzięła udział jak największa liczba dziewczyn z całej Polski. Zachęcamy więc do przekazywania informacji o tej akcji dalej. Wszelkie szczegóły znajdują się TU.

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl