Tata, dziadek i „plecaczek”

– Miłością do motocykli zaraził mnie tata i dziadek. Będąc małą dziewczynką, jeździłam jako tzw. plecaczek, czyli pasażer. „Plecakowałam” przez wiele lat, aż do pamiętnego zlotu w Bydgoszczy, gdzie poznałam Kingę, która wciągnęła mnie w kobiecy świat motocykli. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie – zrobiłam prawo jazdy, kupiłam motocykl kawasaki ninja 250 i wszystkie potrzebne akcesoria – wyjaśnia w rozmowie z _magazynem.Allegro Magda Orłowska.Przyznaje, że na początku nie było jej łatwo, ale dziś ma już wiele sezonów za sobą. Większość tego czasu spędziła z innymi członkiniami kobiecego portalu motoryzacyjnego Speed Ladies. Choć z roku na rok przybywa pań na motocyklach, to i tak ciągle budzą zainteresowanie.  

– Przypomina mi się pewna historia, która wydarzyła się kilka lat temu. Wracając znad morza, na obwodnicy minęłam auto, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Chyba za punkt honoru postawili sobie jechanie za mną. I tak przemierzyliśmy kilkanaście kilometrów. Kiedy zjechałam na stację benzynową, zerknęłam w lusterko i zauważyłam, że podążają za mną. Do tej pory pamiętam ich zdziwienie i słowa „O kurde, laska”, kiedy zdjęłam kask. Ucięliśmy miłą pogawędkę na temat motocykli. Wspominam to zawsze z uśmiechem na twarzy – stwierdza motocyklistka.Jej obecnym motocyklem jest kawasaki Er6F. To już jej druga „Kawa” i podkreśla, że kolejny motocykl to również będzie kawasaki. Okazuje się, że często słyszy pytanie, gdzie można kupić motocykl, kombinezon i inne akcesoria.

– Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli powiem, że odsyłam na Allegro. Wybór jest ogromny, można znaleźć zarówno nowe, jak i stare motocykle, tak samo z kaskami czy kombinezonami – podsumowuje Magda Orłowska.

Jeżdżenie to rodzinna tradycja 
 
– Można powiedzieć, że moje jeżdżenie to rodzinna tradycja i pasja, którą zaszczepił mój tata zarówno w moim bracie, swoim wnuku, jak i we mnie. Już jako mała dziewczynka jeździłam z tyłu motocykla swojego taty na mniejsze i większe przejażdżki. Jako nastolatka poruszałam się skuterem 50 cm3. Odkąd zdałam prawo jazdy A i B, jeżdżę swoim motocyklem. Uczyłam się na takich maszynach jak yamaha drag star 1100 oraz harley davidson dyna 1450. Moim pierwszym, własnym motocyklem był chooper kawasaki eliminator 600, którym jeździłam przez pięć sezonów – wspomina w rozmowie z _magazynem.Allegro motocyklistka Kornelia Jasieniecka.Później zmieniła go na hondę deauville 650, którą ma do dziś. Z sentymentem wspomina jednak swój pierwszy motocykl. Zamierza do niego wrócić na początku sezonu. Jeździ głównie po Polsce, odwiedzając znajomych i rodzinę.

– Czasami udaję się na przejażdżki po okolicy, totalnie bez celu, tylko dla samej przyjemności jazdy. Ponadto w tym roku pojechałam na wycieczkę nad niemieckie morze, a stamtąd przepłynęłam przeprawą promową do Świnoujścia i wróciłam do domu do Torunia – tłumaczy Kornelia Jasieniecka. 

– Nie lubię jeździć w grupie motocyklistów, bo martwię się o innych, kiedy są niebezpieczne i stresujące sytuacje. Lepiej czuję się, jadąc sama lub w parze z kimś, kogo jazdę dobrze znam. Generalnie preferuję jazdę komfortową, czyli taką, na jaką pozwala droga i maszyna. Nie przepadam za szybką jazdą, najlepsza prędkość na trasie to maksymalnie 120–130 km/h. Ponadto nie lubię jeździć autostradami, ale drogi miejskie też nie są zbyt ciekawe. Jazda – gaz, hamulec, gaz, hamulec – nie jest przyjemna – stwierdza.Jadąc zazwyczaj spotyka się z pozytywnymi reakcjami. Czasami ktoś bywa zdziwiony widząc kobietę na motocyklu, ale większość napotkanych osób i to bez względu na płeć ją podziwia i zachęca, aby jeździła dalej.

Rok temu z przyjaciółką Żanetą, która założyła wspomniany wyżej portal Speed Ladies, organizuje integracyjne wyjazdy i imprezy motocyklowe tylko dla kobiet. Jak podkreśla, ze spotkania na spotkanie liczba kobiet zmotoryzowanych wzrasta. Panie, które tam spotyka, są naprawdę różne – mają różnorodne preferencje, jeśli chodzi o wybór maszyn, którymi jeżdżą na co dzień i pracują w różnych zawodach. Najmłodsze mają 18–19 lat, najstarsze to 50–60-latki. Łączy je jednak pasja. Wiele osób, które poznałyśmy łączą się w mniejsze lub większe grupki przyjaciół.

Przyznaje, że Allegro często okazuje się przydatne, a to ze względu na konkurencyjne ceny. Swojemu tacie kupiła na Allegro prezent w postaci maski motocyklowej, a sama dostała stylowe rękawiczki.

– Wprawdzie trudno byłoby kupić bez przymierzenia kombinezon, buty, rękawice czy kask, ale przecież można znaleźć upatrzony model i rozmiar i odszukać go online, właśnie na Allegro – podkreśla. Nadmienia, że gdyby dysponowała 22 tysiącami złotych, to by kupiła sobie takie cudo.Policjanci chcą porozmawiać

Na Allegro kupiła swoją maszynę kolejna motocyklista – Dominika Bujak. Jest to sportowo-turystyczny kawasaki er6 n.

– Szukałam tego modelu i znalazłam go właśnie na Allegro. Wprawdzie chciałam kupić czarny motocykl, a ten był w nietypowym kolorze, bo żółtym. Stwierdziłam jednak, że nie będzie mi to specjalnie przeszkadzać. Okazało się, że należał do chłopaka, który nie miał czasu nim jeździć. Wprawdzie maszyna jest z 2005 roku, ale jest sprawna i świetnie mi się nią jeździ – podkreśla w rozmowie z _magazynem.Allegro Dominika.Podkreśla, że zawsze marzyła o motocyklu, ale dopiero po przeprowadzce dwa lata temu do Torunia miała czas, aby spełnić swoje marzenie. Zrobiła kurs na prawo jazdy A i kupiła wspomniany motocykl.

– Nikt u mnie w rodzinie nie jeździł, więc dopiero na kursie zetknęłam się z tą maszyną. Nie miałam problemów z poruszaniem się w ruchu drogowym, bo wcześniej jeździłam autem. Sam motocykl też „oswoiłam”. Wiem jednak, że wiele kobiet zraża się do jazdy, bo na początek kupuje za duży motocykl – tłumaczy Dominika Bujak.– Reakcje ludzi na mój widok są różne, ale większość odnosi się do mnie sympatycznie. Ostatnio jechałam z rodzinnego Wejherowa i kiedy wjechałam na autostradę, to pani na bramce bardzo się rozentuzjazmowała na mój widok. Często policjanci nas zatrzymują do rutynowej kontroli tylko po to, aby z nami porozmawiać. Rzadko zdarza się, że niektórzy mężczyźni zajeżdżają mi drogę, ale myślę, że wynika to z zazdrości, że ja jadę na motocyklu, a oni by chcieli – uśmiecha się motocyklistka.

Przyznaje, że choć niektóre panie wolą pędzić na złamanie karku, to ona sama preferuje spokojną, wolniejszą jazdę. Nadmienia, że dzięki Allegro skompletowała większą część wyposażenie w tym kurtkę i spodnie.

Fot. archiwum bohaterek artykułu

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl