Tomasz Bagiński pod egidą Allegro zrobił coś, czego jeszcze nikt w Polsce się nie podjął - w nowoczesnej formule, łączącej rozrywkę głównego nurtu z zaawansowaną techniką filmową, na nowo opowiedział najpopularniejsze polskie legendy. „Smok” to rewizyta złożona legendzie o Smoku Wawelskim, a „Twardowsky” swą fabułę oparł na opowieści o Janie Twardowskim, który na kurczaku dotarł na Księżyc. Pierwszy z tych filmów już możecie oglądać na stronie legendy.allegro.pl oraz na kanale Allegro na YouTubie.

- Udało nam się po stronie Allegro znaleźć ludzi, którzy postanowili nie robić kolejnej reklamy, tylko prawdziwy, szczery prezent dla widzów, dla klientów, dla każdego, kto będzie chciał to oglądać. To jest meganowatorska sprawa - mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Tomasz Bagiński. - Różne marki, różne firmy sponsorują różne rzeczy, a my sponsorujemy urywki kultury - zauważa natomiast Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro.- [Polskie legendy - red.] to bardzo żyzny grunt, na którym można coś na nowo zbudować i coś na nowo opowiedzieć. Nie zmieniając treści, ale opakowując to w zupełnie inną formę, formę z 2015 roku - podkreśla Dyczak. - Opowiadamy o przedsiębiorczości, odwadze, kreatywności, sile Polaków. To wszystko tkwi w starych baśniach, ale to także wybrzmiewa dziś, jednakże jest podane w sposób bardziej zrozumiały dla dzisiejszego odbiorcy - tłumaczy dyrektor marketingu Allegro.

Na cały projekt Legendy Polskie składają się dwa filmy w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz zbiór opowiadań znakomitych polskich autorów. Tacy twórcy jak Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Rafał Kosik czy Radosław Rak na swój sposób opowiadają dobrze znane historie i ich ponadczasowość podkreślają, obudowując je współczesnym kontekstem. Ebook z opowiadaniami jest dostępny na stronie legendy.allegro.pl.- Kultura anglosaska wypiera nam naszą własną kulturę, więc taka forma opowiedzenia tych legend, uwspółcześnienia ich, jest dobrą metodą obrony naszego dziedzictwa - zauważa w rozmowie z _magazynem.Allegro Rafał Kosik, pisarz SF oraz autor opowiadania „Śnięci rycerze”. - Popularność współczesnych seriali jest dowodem na to, że cały czas łakniemy opowieści. W naszej wyobraźni wciąż chcemy się mierzyć z takimi tematami jak istnienie dobra czy zła lub z dylematami moralnymi - zauważa natomiast Jakub Małecki, autor powieści „Dygot” i opowiadania „Zwyczajny Gigant”.

Projekt „Legendy Polskie” jest niezwykły, ponieważ łączy w sobie różne formy i różnych autorów, lecz całość przekazu ma jeden motyw przewodni - z pozoru dawne opowieści są tak naprawdę uniwersalne i wiele mówią także o nas, współczesnych Polakach.- Szukamy gdzieś daleko, a u siebie mamy pod ręką bardzo piękne historie o nas, z bardzo polskimi bohaterami. Uważam, że bardzo ważne jest to, że z tymi opowieściami docieramy do młodych ludzi nie przez stare środki przekazu, lecz przez Internet. To ważne, że film „Smok” i inne utwory będą powszechnie dostępne. Wierzę, że da to takiego pozytywnego kopa, nadzieję, że potrafimy robić ciekawe rzeczy oraz że ten polski bohater to sprytny, fajny facet - mówi _magazynowi.Allegro Łukasz Żal, autor zdjęć do filmu "Smok”, nominowany do Oscara za zdjęcia do „Idy” Pawła Pawlikowskiego.

„Legendy Polskie” są efektem działań kilkunastu artystów. Więcej o kulisach powstawania tego projektu dowiedziecie się z materiału wideo, który dla was przygotowaliśmy: