Pamiętajmy, że sprzedający ma obowiązek dostarczyć zakupioną rzecz do kupującego w ciągu 14 dni roboczych od daty złożenia zamówienia, za które uważa się zakup przez opcję „kup teraz” lub zwycięstwo w licytacji. W praktyce jednak dostarczenie przedmiotu odbywa się dużo szybciej, z reguły rozpoczyna się zaraz po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie sprzedawcy lub wybraniu w opcji dostawy przesyłki za pobraniem.

Najszybciej: kurierem i za pobraniem

W zależności od opcji dostawy (przesyłka polecona ekonomiczna, polecona, polecona priorytetowa, wysyłka kurierska, odbiór w paczkomatach) czekamy maksymalnie do tygodnia, licząc od czasu wysłania przedmiotu przez sprzedawcę. Najdłużej będziemy czekać w przypadku przesyłki poleconej ekonomicznej lub zwykłego listu, co odradzamy, bo wtedy przesyłka nie jest monitorowana i może zaginąć. Na dostarczenie przesyłki poleconej ekonomicznej Poczta Polska ma 3 dni, w praktyce jednak zdarzają się opóźnienia i może to trwać do 5 dni roboczych, czyli do tygodnia, włączając weekendy. Przesyłka polecona priorytetowa powinna dojść w ciągu 1 dnia, jeżeli zostanie wysłana do godz. 15.00 dnia poprzedniego. Oczywiście w grę nie wchodzą tu soboty i niedziele, więc jeśli przykładowo sprzedający wysłał przesyłkę priorytetem w piątek o godz. 17, może ona dojść do nas dopiero we wtorek.

Nieco inaczej jest z przesyłką w InPost. Przesyłka polecona dojdzie do nas w 3 dni robocze – kosztuje to 3,94 zł brutto. W InPost nie ma, jak w przypadku Poczty Polskiej, opcji przesyłki ekonomicznej i priorytetowej. Pamiętajmy, że suma 3 boków przesyłki to maksimum 65 cm, gdzie najkrótszy z boków jest nie dłuższy niż 6 cm. Waga przedmiotu nie może przekraczać 1 kg.

Świetną opcją jest także odbiór przesyłki w paczkomacie (np. InPost). Dostaniemy ją następnego dnia, a jej koszt to 7,99 zł brutto (lub mniej). Pamiętajmy, że w przypadku InPost dzień roboczy liczy się wtedy, gdy paczka lub list polecony zostanie nadany do godz. 12. W przypadku późniejszego wysłania, może to opóźnić dostawę o jeden dzień roboczy.

Jeśli chodzi o przesyłkę kurierską, jeśli zostanie nadana rano, powinna dotrzeć do kupującego następnego dnia. Warto wziąć od sprzedającego numer nadania przesyłki, wtedy na stronie poczty lub firmy kurierskiej możemy śledzić, na jakim etapie jest realizacja zamówienia.

Podsumowując, najszybciej dostaniemy przesyłkę kurierską, a jeśli sprzedający chce, może umożliwić nam jej dostarczenie za pobraniem. Wtedy nie czekamy na zaksięgowanie pieniędzy na koncie sprzedającego i często otrzymujemy zakupiony towar w ciągu zaledwie doby. - Jest to jednak około 30-50 proc. droższe od przesyłki, za którą zapłacimy przelewem – mówi _magazynowi.Allegro Beata Skałecka, użytkowniczka serwisu Allegro, często korzystająca z opcji za pobraniem.

Gdy już dostaniemy przesyłkę...

Opcję zwrócenia przedmiotu mamy na Allegro wtedy, gdy kupimy towar od przedsiębiorcy. Ale nie w każdym przypadku.

Kiedy sprzedający może odmówić przyjęcia towaru?

Nie sposób wymienić w artykule wszystkich takich sytuacji. Powiedzmy o najważniejszych. Przede wszystkim: sprzedający nie ma obowiązku przyjmować towaru, jeżeli jest osobą prywatną. Nie ma też powyższego obowiązku także wtedy, gdy produkty ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności do spożycia. Jeżeli kupujemy program komputerowy czy grę, nie wolno nam otworzyć zabezpieczonego opakowania.

Ile czasu mamy na zwrot towaru?

Jeśli dokonaliśmy zakupu na Allegro u przedsiębiorcy, to w większości przypadków możemy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania przedmiotu. Warunkiem jest tu pisemne poinformowanie sprzedającego o odstąpieniu wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej lub pocztą elektroniczną. Mamy obowiązek odesłać towar w ciągu 14 dni od daty przesłania oświadczenia, a sprzedający powinien zwrócić wpłaconą kwotę w terminie 14 dni od otrzymania zwrotu. Sprzedający jest zobowiązany jedynie do zwrotu za towar, koszty przesyłki nie podlegają zwrotowi.

Wariant pesymistyczny

Kiedy najpóźniej trzeba kupić prezent na Allegro, aby mieć jeszcze czas na jego ewentualne odesłanie i zamówienie kolejnego? Trzeba liczyć dwa razy 14 dni roboczych – tyle bowiem czasu ma sprzedawca na dostarczenie przedmiotu kupującemu. A my musimy wziąć pod uwagę, że pierwszy prezent odeślemy. Załóżmy więc, że data graniczna dla nas, do której chcemy mieć idealny prezent, to 22 grudnia, wtorek. Potem poczta będzie przeciążona (większość z nas zostawia niestety kupno prezentów na ostatnią chwilę) i może dochodzić do gigantycznych opóźnień i niepotrzebnego stresu. Według tych pesymistycznych obliczeń najlepszy dzień na kupienie prezentu to... 12 listopada.

Wariant realny

Tu zakładamy dostarczenie przez sprzedawcę przedmiotu w ciągu tygodnia (bo tak to się zwykle odbywa). Wyznaczmy sobie datę graniczną 15 grudnia, tak, by nie wpaść w sam środek gorączki zakupowej. Wtedy ostatni, realny dzień na zakup prezentu, to 27 listopada. Bo: załóżmy, że sprzedawca dostarcza nam pierwszy prezent w tydzień, czyli w piątek 4 grudnia. My spokojnie zastanawiamy się nad nim do poniedziałku 7 grudnia, ale postanawiamy go jednak odesłać. 8 grudnia rano składamy kolejne zamówienie i nasz ostateczny dostawca wymarzonego prezentu dostarcza go nam w tydzień, czyli 15 grudnia.

Wariant optymistyczny

To taki, kiedy sprzedawca wysyła nam towar kurierem i za pobraniem jeszcze tego samego dnia, gdy go zamówimy. Wtedy cała procedura z odesłaniem pierwszego, niechcianego prezentu i otrzymaniem drugiego, lepszego, nie powinna przekroczyć tygodnia. Więc chcąc otrzymać prezent 15 grudnia, musimy jako niepoprawni optymiści założyć deadline na pierwszy prezent 8 grudnia. Gdy będą opóźnienia, do Wigilii pozostało jeszcze trochę czasu. Ale nie myślmy w ten sposób, bo jak wiadomo: przezorny zawsze ubezpieczony.

Korzystajmy z aplikacji mobilnej Allegro

Pamiętajmy również, że kupując prezenty, możemy korzystać z aplikacji mobilnej Allegro na smartfony czy tablety. Przyda nam się to zwłaszcza wtedy, kiedy sprawdzamy ceny w sklepie stacjonarnym. Możemy z łatwością porównać cenę z ofertą na Allegro i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję, którą w większości przypadków będą zakupy przez Internet.

I na koniec warto zapamiętać ten adres: pomoc.allegro.pl, pod którym można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z zakupami na Allegro oraz formularze kontaktu z serwisem.

fot. Flickr/photochem_PA/CC BY 2.0

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl
Linia akcesoriów fitness od Ewy Chodakowskiej dla klientów Allegro
Ewa Chodakowska, najbardziej znana trenerka fitness w Polsce, rozpoczęła współpracę z Allegro od zaprojektowania linii akcesoriów fitness do ćwiczeń. W ofercie znajdują się także kosmetyki i przekąski BeRaw. Wszystko z bezpłatną dostawą Allegro Smart!: kurierem lub do si...
Przedsprzedaż biletów na trasę koncertową Pezeta tylko z Allegro Smart!
Już 13 stycznia rusza przedsprzedaż biletów na ogólnopolską trasę koncertową Pezeta. To wyjątkowa okazja dla klientów Allegro Smart!, którzy jako pierwsi będą mogli zapewnić sobie miejsce na koncertach artysty.
Aukcje Allegro dla WOŚP na półmetku – przegląd najciekawszych ofert
Aukcje Allegro dla WOŚP grają już po raz 20. Od początku grudnia swoje przedmioty wystawiają znani i lubiani: sportowcy, muzycy, artyści, politycy, a także internauci. Dzięki temu na liczniku na stronie: aukcje.wosp.org.pl już teraz mamy prawie 2 miliony złotych. Zalicyt...
Czas na prawdziwe okazje w sieci – Polacy wyprzedają nietrafione prezenty
Allegro to nie tylko najlepsze miejsce na zakup świątecznych prezentów. Każdego roku klienci wykorzystują narzędzia, jakie oferuje im platforma, do łatwej i szybkiej sprzedaży nietrafionych podarunków – w ubiegłym roku na platformę trafiło ponad pół miliona tego typu ofe...