O Wiedźminie znów zrobiło się głośno za sprawą informacji od firmy Platige Image - Tomasz Bagiński wespół z producentami z Hollywood bierze się do pracy nad filmową serią poświęconą przygodom Geralta z Rivii. A zaledwie kilka tygodni temu wyszedł specjalny dodatek do ostatniej części trylogii Wiedźmin 3: Dziki Gon – Serca z kamienia.

- Wiedźmin 3 jest jednym z największych hitów w historii Allegro, a o tym jak dużą uwagę przywiązujemy do tej marki, niech świadczy fakt, że na premierę otworzyliśmy oficjalny sklep Wiedźmina w strefie marek Allegro. Tegoroczna premiera była jednym z największych wydarzeń medialnych na Allegro, a tysiąc pierwszych Kupujących obdarowaliśmy wiedźmińskimi medalionami z głową wilka. Sprzedaż Wiedźmina 3 na Allegro przekroczy w tym roku 20 tys. egzemplarzy, a są to liczby zarezerwowane dotychczas dla serii takich jak Fifa czy Grand Theft Auto. Jest to wielki sukces CD Projekt RED i całej branży gier w Polsce - mówi w rozmowie z _magazynem.Allegro Maciej Kurowiak, product manager Strefy Marek Allegro.

Jak to się stało, że gra osadzona bardzo silnie w realiach kultury słowiańskiej zdobywa taką popularność nie tylko w Polsce? Złożyło się na to kilka istotnych czynników.

Świat Sapkowskiego

Pierwszym z nich jest niewątpliwie wspaniałe i niezwykle chłonne uniwersum wykreowane przez Sapkowskiego. Znajdziemy tu płatnych zabójców, potwory, zajęte intrygami politycznymi czarodziejki, rubasznych krasnoludów, zbuntowane elfy, driady, rody królewskie oraz wiele innych indywiduów. Na szczególne wyróżnienie zasługują najróżniejsze monstra, które główny bohater spotyka na swojej drodze z racji pełnionego fachu. Okazuje się, że część z nich nie jest wcale tym, czym wydaje się być na pierwszy rzut oka…

Sapkowski przeprowadza nas przez świat zaklęć, czarów, klątw, uroków i przede wszystkim przeznaczenia, od którego nie da się uciec. Czyny popełnione w dobrej wierze nieraz niosą za sobą tragiczne skutki. Żadna decyzja nie jest oczywista. Bardzo często jest to jedynie wybór mniejszego zła.Światem tym rządzą ponadto intrygi polityczne, w które wiedźmin jest wplątywany wbrew swej woli. Zachwyca sposób, w jaki pokazano los nieludzi. Nietolerancję wobec nich można często odnieść do współczesnych zjawisk jak rasizm czy antysemityzm. 

Nie brak jednak wątków humorystycznych czy rubasznych. Ogromną dozę humoru wnosi do książki przede wszystkim postać najlepszego przyjaciela Geralta – trubadur Jaskier, którego ciągle trzeba wyciągać z kolejnych kłopotów. Nutę rubaszności dodają zwłaszcza świetnie napisane dialogi krasnoludów. 

Intertekstualność Wiedźmina

Wiedźmin Sapkowskiego to także opowieść o miłości. Miłości skomplikowanej, toksycznej, uzależniającej i w pewien sposób destrukcyjnej. Związku dwóch osób, które nie potrafią żyć ani ze sobą, ani bez siebie i cały czas wzajemnie się przyciągają i odpychają. Geralt i Yennefer – osławiona czarodziejka z Vengerbergu – to przy tym dwie prawdziwe osobowości. Sapkowski zadbał o pogłębienie psychiki bohaterów. Pozostawia jednak przy tym wiele niedomówień, nie tłumaczy wszystkich motywów ich postępowania, wiele z nich pozostawia domysłom czytelnika. Nie stroni przy tym od erotyki.

Największą siłą książek Sapkowskiego, zwłaszcza dwóch pierwszych tomów opowiadań, jest jednak przetworzenie motywów powszechnie znanych np. z bajek. Pod piórem Sapkowskiego baśń o Pięknej i Bestii zmienia się w historię zaklętego szlachcica, któremu kupcy za opłatą „wypożyczają” swoje córki, a on dzięki nim zaspokaja swoje potrzeby seksualne. Z kolei opowieść o małej syrence staje się historią zabawnych i pełnych nieporozumień pertraktacji między syreną a księciem, kto ma poświęcić swoje dotychczasowe życie i dołączyć do świata wybrańca. 

Do tego dochodzą wierzenia prasłowiańskie, z których Sapkowski czerpie pełnymi garściami. W połączeniu ze słowiańskimi legendami i przetworzonymi wątkami z dawnej historii Polski powstaje z tego niesamowity i fascynujący świat. 


Polski hit eksportowy

Do światowej popularności Wiedźmina przyczyniła się jednak przede wszystkim fenomenalna (choć nieoficjalna) kontynuacja fabuły powieści Sapkowskiego w postaci zrealizowanej przez CD Projekt RED trzyczęściowej gry. Gdy w 2007 roku na rynek weszła jej pierwsza część, książka nie była jeszcze nawet przetłumaczona na język angielski. To właśnie CD Projekt w głównej mierze otworzył dla Wiedźmina rynki zagraniczne. 

Gry po mistrzowsku nawiązują do stworzonego przez Sapkowskiego uniwersum. Gracz spotyka w nich całą gamę postaci, które zna z książek. Zostały one przy tym odwzorowane z dbałością o najmniejsze detale. Zachwycają stworzone przez studio historie, zwłaszcza niezwykły ładunek emocjonalny wielu z nich. Wystarczy wspomnieć opowieść o Krwawym Baronie – władcy Wrońców z ostatniej, trzeciej części gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na przełomie lat gry ewoluowały pod kątem grafiki i rozwiązań technicznych. Od samego początku CD Projekt wykazał się jednak dużą dbałością o szczegóły: piękne ekrany ładowania, wspaniała muzyka. Nie obyło się bez kilku wpadek, zwłaszcza na początku, np. czas ładowania, jakość tłumaczenia itp. 


CD Projekt zaskarbił sobie jednak sympatię graczy, ponieważ nie był głuchy na ich uwagi. W 2008 roku studio wydało edycję rozszerzoną posiadającą wiele dodatków i usprawnień. Wszyscy gracze, którzy nabyli już grę, otrzymali edycję rozszerzoną za darmo. Takich sytuacji na przestrzeni lat było więcej – choćby problemy z zabezpieczeniami antypirackimi w drugiej części gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, z których studio zrezygnowało po negatywnych reakcjach graczy, tym samym narażając się na poważne konsekwencje ze strony wydawcy. CD Projekt ujął fanów także darmowym dlc [poprawki do gier - przyp. red.] do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, podczas gdy inne studia traktowały tego typu dodatki jako okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy. 

Świetny produkt, jeszcze lepsza promocja

Do sukcesu gier przyczyniła się także przemyślana promocja. Wystarczy wspomnieć, że do stworzenia dwóch filmów do pierwszej części Wiedźmina zaproszono słynnego Tomasza Bagińskiego. CD Projekt poprosił także death metalowy zespół Vader do nagrania utworu "Sword of the Witcher", a cesarzowi Emhyrowi w angielskojęzycznej wersji Wiedźmina 3: Dziki Gon udzielił głosu aktor grający w "Grze o Tron" Tywina Lannistera – Charles Dance.

Na szczególną uwagę zasługują także filmy promocyjne gier:


Już dwa lata temu w sieci zagościło wideo zapowiadające Wiedźmina 3: Dziki Gon, skutecznie podsycając ciekawość i apetyt fanów:


Później było już tylko lepiej:


Nic dziwnego, że przed premierą ostatniej części gry cały Internet był przepełniony informacjami o Wiedźminie. W preorderze sprzedano 1,5 miliona kopii gry. A CD Projekt RED z nikomu nieznanego studia stał się potęgą.

Wspaniałe uniwersum stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego, doskonała realizacja gry dokonana przez CD Projekt, dbałość o detale, przemyślana promocja, wysokiej jakości materiały promocyjne oraz uwzględnianie opinii graczy – wszystko to sprawiło, że Wiedźmin podbił i wciąż podbija serca milionów osób na całym świecie.

CD Projekt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W październiku ukazał się dodatek do trzeciej części gry (Serca z kamienia), a w pierwszej połowie przyszłego roku wyjdzie kolejny – Krew i wino. Fani już zacierają ręce. Wśród nich i ja. 

Marta Jabłońska

magazyn@allegro.pl