Również polskie firmy mają już w dziedzinie druku 3D międzynarodowe sukcesy. Jeszcze kilka lat temu powstawały pierwsze modele drukarek 3D w Polsce, dziś nasze rodzime start-upy takie jak Omni3D czy Zortrax podbijają świat. Od tej ostatniej firmy światowy potentat Dell zakupił niedawno kilka tysięcy drukarek.

Niektórzy traktują drukarki 3D jako gadżety czy zabawki dla większych lub mniejszych dzieciaków. Dostrzegają jedynie ich potencjał jako produktu dla konsumentów. Istnieje też skrajnie inna narracja - druk przestrzenny sprawdza się jedynie w przemyśle jako narzędzie do prototypowania. Jednakże, jak mówił Chris Anderson na konferencji e-nnovation, którą w 2013 roku zorganizowało Allegro, druk 3D to szansa na nową falę industrializacji, nową rewolucję przemysłową.


– Najbardziej zauważalnym trendem na rynku druku 3D w Polsce jest profesjonalizacja. Z rynku znikają amatorzy, którzy budowali urządzenia hobbystycznie. Rozwijają się firmy, które drukiem 3D zajęły się na poważnie, nie zapominając o biznesowej stronie przedsięwzięcia. Najnowsze produkty nie tylko świetnie wyglądają i dobrze drukują, ale mają również wszystkie wymagane certyfikaty i spełniają procedury wymagane przy współpracy z dużymi klientami z całego świata. Coraz większe znaczenie ma również jakość obsługi klienta. - mówi _magazynowi.Allegro Andrzej Szlapa z firmy 3DKreator. - Wielkie znaczenie mają działy R&D, w których trwają intensywne prace nad rozwojem technologii druku 3D i dostosowaniem jej do potrzeb klientów. Z jednej strony branża pracuje nad możliwością implementacji technologii druku 3D do kolejnych dziedzin, a z drugiej nad zwiększeniem ilości materiałów, które można wykorzystać w procesie druku. Dobrym przykładem może być drukarka Kreator Motion, która pozytywnie przeszła testy wydruków z filamentu z dodatkiem metalu - dodaje.– Druk 3D to prawdziwa rewolucja przemysłowa! Jeszcze nie tak dawno podziwialiśmy pierwsze drukarki 3D, a teraz, niemal każdego tygodnia świat obiega kolejna informacja o niesamowitym wykorzystaniu tej technologii. Już teraz powstają drukowane domy, a lekarze pracują nad wydrukami ludzkich organów. W dalszym ciągu drukarki 3D najlepiej sprawdzają się w procesie prototypowania, jednak bardzo szybko z powodzeniem wykorzystuje się je w nowych dziedzinach. W architekturze, medycynie czy inżynierii druk 3D stał się codziennością. Z uwagą należy spoglądać na rozwój technologii w produkcji jedzenia i biotechnologii. Cieszy fakt, że Polska ma swój duży udział w rozwoju druku 3D na świecie. Mamy doskonałych inżynierów, odpowiednie zaplecze merytoryczne, pojawiają się również inwestorzy, którzy w rozwój druku 3D lokują coraz większe środki. Pozwala nam to z optymizmem patrzeć na rozwój technologii w przyszłości – dodaje Michał Frączek, założyciel Materialination, jednej z największych społeczności skupiającej miłośników druku 3D w Polsce.

Czy to bezpieczne dla dzieci?

Technologia coraz częściej jest wykorzystywana w szkolnej edukacji dzieci. Drukarki 3D trafiają też do naszych domów. Korzystając z prostego i darmowego oprogramowania do modelowania, dzieci mogą stworzyć dowolną rzecz, którą sobie wymarzą: gadżety czy przedmioty codziennego użytku takie jak kubki czy pojemniki. W Internecie można znaleźć gotowe do druku gry i zabawki składające się z kilku części. Dzieciaki mają ogromną, frajdę, drukując je i składając. Mogą również przenieść do świata rzeczywistego np. postaci z kultowej gry Minecraft. Czy drukowanie przez dzieci jest bezpieczne? A może powinny robić to wyłącznie pod opieką dorosłych?– Ponieważ drukarkom towarzyszy wysoka temperatura – ekstruder – ponad 200 stopni Celsjusza i stół roboczy – około 100 stopni Celsjusza, proces drukowania przez dzieci powinien być kontrolowany przez dorosłych. Na rynku coraz częściej pojawiają się drukarki 3D o zamkniętych komorach, przez co korzystanie z nich jest dużo bardziej bezpieczne, jednak obecność dorosłego jest mimo wszystko wskazana – wyjaśnia Michał Frączek.

Drukarki 3D na Allegro

W serwisie Allegro najtańszą opcją – za 899 zł – jest zestaw do samodzielnego złożenia drukarki 3D. Zawiera komplet potrzebnych elementów do złożenia i uruchomienia popularnej drukarki Prusa i2 DIY. Instrukcja obsługi w wersji wideo i formacie PDF ułatwi montaż. Na Allegro jest wiele innych modeli drukarek 3D do samodzielnego złożenia.

Małą i poręczną – wymiary 33 x 33 x 33 cm – drukarką do użytku domowego jest 3d German Reprap NEO. Bez problemu zmieści się na biurku. Wystarczy podłączyć kabel USB i przesłać plik z modelem do wydruku. NEO drukuje z prędkością 15 mm sześciennych na sekundę. Posiada możliwość drukowania obiektu z tworzywa sztucznego.Ciekawą opcją dla dzieci i początkujących w dobrej cenie – 1790 zł - jest 3d Da Vinci Junior. Jest bezpieczna, bo całkowicie zamknięta. Filament odwija się wewnątrz obudowy, a stół roboczy nie jest podgrzewany. Można tworzyć projekty samodzielnie lub pobierać je ze strony Artist Collection. Drukarka nie wymaga kalibracji – posiada system automatycznego ładowania filamentu.

Z kolei model da Vinci 1.0 AiO to drukarka i skaner w jednym. Technologia dwóch głowic skanera umożliwia szybkie skanowania. Możliwe jest zapisanie obrazu obiektu o rozmiarze 15x15x15 cm w ciągu 5 minut. Również tu zamknięta przestrzeń drukowania zabezpiecza użytkowników przed wysokimi temperaturami. Na zewnątrz nie ma ruchomych elementów. Drukarka uzyskała certyfikat bezpieczeństwa Unii Europejskiej. W chmurze XYZworld dostępne są setki bezpłatnych modeli 3D. Można tworzyć i udostępniać własne projekty. 

fot. Flickr/Creative Tools/CC BY 2.0

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl
Licytuj kreacje polskich projektantów i wesprzyj Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Moda może iść w parze z dobroczynnością - udowadniają to akcje takie jak ta, organizowana przez Plejadę. W trakcie gali Pożegnanie Lata z Plejadą/Białe noce Monaco we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie zaprezentowano pięć wieczorowych kreacji przygotowanych przez najważniejszych polskich projektantów: Joannę Przetakiewicz (La Mania), Tomasza Olejniczaka (Tomaotomo), duet Paprocki & Brzozowski, Dawida Wolińskiego oraz Natashę Pavluchenko. Każdą suknie można wylicytować na platformie charytatywni.allegro.pl. Całkowity dochód z akcji zasili konto Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czy młodych Polaków trzeba uczyć zakupów w Internecie?
Kilka kliknięć, płatność online i oczekiwanie na wybrany produkt. Do tych prostych działań ograniczają się obecnie zakupy przez Internet. Czy jednak dla każdego użytkownika Internetu zadanie to jest tak samo proste? Według Izby Gospodarki Elektronicznej niekoniecznie. Z tego względu we współpracy z Allegro wydała mikroporadnik „Kupuję w sieci”, który jest elementem cyklicznej akcji edukacyjnej o takiej samej nazwie. W 2017 roku w jej ramach zorganizowano „Cyfrowy Tydzień w Rybniku”, gdzie w dniach 18–22.09.2017 r. odbywają się prelekcje oraz warsztaty na temat e-commerce m.in. dla młodzieży.
Coś się kończy, coś zaczyna, czyli finał programu stażowego Summer e-Xperience 2017
Kolejna edycja programu stażowego, organizowanego przez Allegro, właśnie przeszła do historii. Przez dwa miesiące 38 osób, pod okiem mentorów, zdobywało doświadczenie w różnych obszarach: od technologii, poprzez finanse, operacje aż po marketing. Nie można uczestniczyć w lepszych zajęciach z e-commerce w Polsce!
Ty też możesz pomóc budować Świetlikowo
Allegro po raz kolejny udowadnia, że technologia może pomóc w rozwiązywaniu ludzkich problemów. Tym razem naszym wspólnym celem jest zbudowanie Świetlikowa, czyli bezpłatnego Centrum Opieki Dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy, biorąc udział w akcji na charytatywni.allegro.pl.