W tej chwili na platformie charytatywnej Allegro działa 109 organizacji, które łącznie zgłosiły 424 cele zbiórek. Od lipca 2014 roku, kiedy uruchomiono serwis, wystawiono w nim już ponad 651 tysięcy aukcji i ofert, a dla potrzebujących pomocy zebrano 4 223 970 zł.

- Głównym polem naszego działania i zachęcania innych do włączenia się w akcję ”Razem dla Kajtka” był od samego początku Internet, więc aukcja charytatywna w Internecie wydawała się naturalnym, dodatkowym sposobem na uzbieranie tak dużej kwoty – mówi Bartek Król, tata Kajtka, rocznego chłopca z wodzoną wadą serca. Zabieg ratujący jego życie ma się odbyć jeszcze tej jesieni w niemieckiej klinice. Dlatego, że troskliwym i zaradnym rodzicom udało się zgromadzić dość pieniędzy, by koszt takiego zabiegu kosztownego pokryć. Przyczyniły się też do tego aukcje rozmaitych przedmiotów wystawianych na Allegro. Dostarczają je przyjaciele lub całkiem obcy ludzie, którzy w ten sposób chcą bezinteresownie pomóc.

Łańcuch życzliwości

- Na pomysł z aukcjami wpadł Marcin Sitko, producent płyty „Odnalezione piosenki” śp. Bogdana Łyszkiewicza, lidera „Chłopców z placu broni”. Zaproponował wystawienie kilku pamiątek związanych właśnie z tą płytą na rzecz Kajtka. Wśród nich od tak znanych zespołów jak Big Cyc i Golden Life. Zadzwonił do mnie w tej sprawie w sierpniu, kiedy dopiero zaczynaliśmy zbiórkę "Razem dla serca Kajtka". Trzeba było czekać na zdjęcia i opisy przedmiotów, a w międzyczasie musieliśmy poprosić Fundację Serce Dziecka, która utworzyła na rzecz naszej akcji subkonto, żeby ustawiła cel na portalu Allegro Charytatywni. Kiedy już wszystko było gotowe i miałem opisy pamiątek, wystawiłem je ze swojego konta – opowiada Bartek Król.

Wiedział, co ma robić, gdyż od lat jest użytkownikiem Allegro. - Kiedy zobaczyłem, że jest wersja charytatywna, gdzie można zrobić aukcje na rzecz Kajtka, od razu zacząłem drążyć sprawę – mówi. Przekonał się, że kiedy człowiek jest w potrzebie, na ludzi dobrej woli można liczyć, o czym świadczą aukcje z gadżetami sportowymi. - Piłkę PZPN z podpisami piłkarzy z kadry narodowej oraz rękawicę z podpisem Artura Boruca otrzymaliśmy od Tomasza Iwana, dyrektora reprezentacji PZPN przy okazji koncertu charytatywnego dla serca Kajtka. W trakcie tego samego wydarzenia dostaliśmy od Reprezentacji Artystów Polskich koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego. Natomiast koszulkę skoczka narciarskiego Martina Szmitta dał mi podczas „Biegu dla Kajtka”, który odbył się w Lesie Kabackim, Piotr Welcel, basista Sexbomby – relacjonuje muzyk.

Efekt kuli śniegowej

Napływają kolejne propozycje wystawienia na aukcję od znajomych, m.in. witraża, bransoletek lub jakiś ozdób, książek z autografami cenionych i znanych pisarzy. Pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać, przydadzą się nie tylko na planowany teraz zabieg, ale też rehabilitację Kajtka, a potem na kolejną operację, która musi się odbyć za kilka lat. Już w tej chwili rodzicom chorego dziecka udało się zebrać prawie całą kwotę potrzebną na pierwszą operację, czyli równowartość 36,5 tys. euro.

Wprawdzie charytatywni.allegro.pl pozwala wystawiać rzeczy bezpośrednio przez darczyńców (wystarczy wskazać cel, który uprzednio został zdefiniowany w systemie), Bartosz Król woli robić to osobiście. - Najwięcej zaufania wzbudza aukcja, jeśli wystawia je jedna osoba lub organizacja – uważa Bartosz Król.

Jednak Krzysztof Śpiewek, menedżer CSR w Allegro, zapewnia, że możliwość wystawiania aukcji na Charytatywnych przez osoby trzecie to funkcja wręcz stworzona do akcji prowadzonych na bardzo szeroką skalę, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Allegro gra z Jurkiem Owsiakiem od samego początku. Zaczęło się od licytacji złotych serduszek, ale liczba rozmaitych aukcji wystawianych przez WOŚP rosła bardzo szybko i doszliśmy do wniosku, że konieczna jest „decentralizacja” – tak by każdy użytkownik Allegro mógł wesprzeć orkiestrę, wystawiając na aukcję jakiś przedmiot, a pieniądze z jego sprzedaż trafiały bezpośrednio na jej konto – mówi Śpiewek. I co pokazuje doświadczenie, było warto. Dzięki wsparciu Allegro do kasy WOŚP podczas ostatniego grana orkiestry trafiło aż 3 mln zł. U genezy powstania powołanego w czerwcu 2014 charytatywni.allegro.pl leżały też względy wiarygodności i uczciwości. 

Każdego dnia na Allegro dokonywane są setki tysięcy transakcji i operator systemu nie był w stanie zagwarantować, iż sprzedawca informujący w opisie przedmiotu, że dochód z jego sprzedaży przeznaczony jest na jakiś szlachetny cel, w istocie ma takie intencje. By nie dawać pola do nadużyć – znalazł się w regulaminie Allegro zapis zakazujący organizowania aukcji o charakterze charytatywnym w „zwykłym” Allegro. Ktokolwiek nosi się z takim zamiarem, może i powinien to zrobić, korzystając z charytatywni.allegro.pl.

Bufor bezpieczeństwa

- By ograniczyć ryzyko nadużyć do minimum, przyjęliśmy zasadę, że wszelkie wpływy z charytatywnych aukcji na charytatywni.allegro.pl mają być przelewane jedynie na konta organizacji pożytku publicznego, będących organizatorem zbiórek jeśli zachodzi taka konieczność, ze wskazaniem przez konkretnego beneficjenta, którym się opiekuje – tłumaczy Śpiewek. Rzecz w tym, że organizacje mające taki status, by go otrzymać i utrzymać, muszą co roku publikować swoje bilanse, co do pewnego stopnia stanowi rękojmię ich uczciwych intencji. Bufor w postaci organizacji pozarządowej nie stanowi dla ludzi poszukujących pomocy problemu, gdyż w Polsce działa ponad 2500 OPP, z czego te najważniejsze są już partnerami charytatywni.allegro.pl

Osoby, które chcą komuś pomóc, wystawiając przedmiot na aukcję, a mają konto w Allegro, nawet nie muszą się charytatywnie rejestrować, wystarczy się zalogować, używając swojego standardowego loginu i hasła. Wystawianie przedmiotu wygląda identycznie – i co najważniejsze – aukcja pokaże się w listingu komercyjnego Allegro.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

fot. Flickr/mira66/CC BY-SA 2.0

Paweł Wrabec

magazyn@allegro.pl