Pan Zenon Fabiś od dwóch lat choruje na nowotwór. Od kilku miesięcy na rynku Jeżyckim wyprzedaje kolekcję swoich książek, by mieć za co opłacić leczenie. Allegro razem z „Głosem Wielkopolskim” postanowiło mu pomóc, organizując licytacje jego zbiorów. Każdy może dołączyć do akcji przez platformę charytatywni.allegro.pl. Na stronie ksiazkipanazenona.pl możliwe jest również zakupienie wirtualnych cegiełek lub zrobienie bezpośredniej wpłaty na konto akcji.

Pan Zenon pojawia się na rynku Jeżyckim od kilku miesięcy, gdzie wyprzedaje książki, które zbierał całe życie. Można tu znaleźć klasyczne powieści, ale też przewodniki czy książki kucharskie. Do ich sprzedaży zmusiła go choroba. Brakuje mu pieniędzy, by kupować drogie leki niezbędne w leczeniu choroby. Złośliwy nowotwór został zdiagnozowany u niego dwa lata temu. Ostatnio pan Zenon skorzystał z nowoczesnej metody leczenia - noża cybernetycznego. Lekarze twierdzą, że wygrał bitwę, jednak do wygrania wojny niezbędne jest systematyczne branie kosztownych leków.

Jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby życie pana Zenona nie było łatwe. Musiał odejść na wcześniejszą emeryturę. Jego żona zachorowała i wymagała opieki. To dodatkowo uszczupliło ich domowy budżet. 81-letni poznaniak stara się być na rynku Jeżyckim trzy razy w tygodniu, jednak nie zawsze czuje się wystarczająco dobrze, by z ciężkimi książkami przemierzać pół Poznania. Szczególnie w trakcie upałów.

Każdy może pomóc

Mężczyzna początkowo nie chciał zbiórek, dlatego wspólnie z „Głosem Wielkopolskim” postanowiliśmy mu pomóc inaczej. Zorganizowaliśmy licytacje jego książek na platformie charytatywnej Allegro. Teraz w akcji można wziąć udział na kilka sposobów:
● licytować wystawione już przedmioty. Podczas płatności za wygraną aukcję można zapłacić kwotę, z jaką zakończyła się licytacja, lub zrobić dodatkową wpłatę,
● wystawić własną książkę,
● kupić wirtualną książkę za 5, 10, 20, 50 i 100 złotych,
● wpłacić bezpośrednią kwotę na konto inicjatywy.

Ta inicjatywa jest wyjątkowa od samego początku. Kiedy „Głos Wielkopolski” skontaktował się z Allegro z propozycją pomocy dla chorego mężczyzny, nie mogliśmy odmówić. Nagłośniliśmy sprawę wśród pracowników Allegro, którzy niemal od razu zaczęli się zgłaszać do pomocy. I stało się! Pracownicy odebrali książki od pana Zenona, a następnie zaczęliśmy je opisywać, fotografować i wystawiać na aukcje. Do naszego biura spływają dziesiątki książek przekazanych przez osoby, które usłyszały o naszej akcji. Zaangażowanie jest wręcz nie do opisania! Wielu naszych pracowników włączyło się w akcję jako wolontariusze, żeby pomóc w wystawieniu ich na platformie – mówi Małgorzata Patan, koordynator projektów CSR w Allegro.

Pracownicy Allegro postanowili pomóc tym, którzy nie do końca pewnie czują się w świecie nowych technologii. Wszyscy, którzy chcieliby przekazać swoje przedmioty na licytacje dla pana Zenona, mogą kierować je bezpośrednio do nas na adres: Allegro.pl ul. Grunwaldzka 182, 60-166 Poznań z dopiskiem „Książki dla p. Zenona” do poniedziałku, 20 sierpnia. Natomiast cała akcja potrwa do 31 sierpnia.

IMG_0246.jpg

Allegro zaangażowało się w inicjatywę, ponieważ od początku swojej działalności inwestuje w społeczności i udowadnia, że technologia może rozwiązywać ludzkie problemy. Organizowanie akcji tego typu jest dla nas czymś naturalnym. Na platformie charytatywni.allegro.pl pomagamy już od 4 lat, ponieważ postanowiliśmy połączyć zakupy online z dobroczynnością. Tu organizacje pożytku publicznego mogą organizować zbiórki na wybrany przez siebie cel. Każdy klient Allegro może wystawić swoje przedmioty na aukcje, wybrać cel i pomóc. Procedura wystawiania przedmiotów jest podobna do tej na Allegro. Nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji, całkowity dochód ze wszystkich aukcji jest przekazywany na konto ich organizatora. Do tej pory łącznie zebraliśmy już ponad 28 mln zł i pomogliśmy ok. 300 organizacjom.

formy pomocy.png

Elżbieta Nowacka

magazyn@allegro.pl