Kupując tradycyjne ramki dla siebie, rodziny lub znajomych, warto kierować się kilkoma zasadami.

– Ważne jest, aby odpowiednio dobrać kolor ramki do fotografii, tzn. najpierw trzeba zrobić zdjęcie, a dopiero później kupić oprawkę. Na przykład do letniego zdjęcia znad morza pasuje jasna, drewniana albo w niebieskim kolorze, zaś do górskich krajobrazów zimą najlepsza jest biała albo dla kontrastu – czarna. Równie ważny jest też wystrój pomieszczenia, w którym znajdzie się dana ramka – inne pasują do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego czy przedpokoju. Kiedy klient prosi mnie o pomoc w jej wyborze, zawsze pytam też o meble, które ma w mieszkaniu, a następnie patrzę na kolorystykę zdjęcia i dopiero wtedy wybieram. Wybór jest jednak ogromny, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia fotograf Sylwia Wiercioch, pracująca w zakładzie fotograficznym.

W ofertach można przebierać: są nie tylko tradycyjne, pojedyncze ramki, zarówno czarne, białe, jak i we wszystkich kolorach tęczy oraz antyramy, ale także ramki XXL w różnych kształtach, czyli połączone ze sobą oprawki, w których można umieścić nawet kilkanaście zdjęć. Wśród nich znajdziemy również takie z wplecionymi słowami, takimi, jak: family, love czy friends. Kto chce, może też samemu stworzyć własny zestaw ramek. Wybór zdjęć w takich ramkach nie jest przypadkowy – przeważnie są to zdjęcia z jakiejś okazji albo prezentujące wszystkich członków naszej rodziny.

Ciekawą propozycją jest też zegar z ramkami na zdjęcia. Gdy powiesimy go na naszej ścianie, spoglądanie, która jest godzina, zmieni się w miły rytuał. Na Allegro można też znaleźć ramki w dość nietypowych kształtach: dla miłośników kotów, stylu retro, piłki nożnej, gitary, a nawet motocykli

Obecnie na absolutnym topie są tzw. ramki dziecięce z odciskiem, w którym z jednej strony umieszczamy zdjęcie maluszka, a z drugiej strony odlew jego stópki albo rączki. Jak zachwalają sprzedawcy, taki trójwymiarowy odlew to idealny prezent z okazji narodzin dziecka, który możemy podarować dziadkom, rodzicom chrzestnym czy innym bliskim osobom. Można go też zachować i podarować latorośli w dniu osiemnastych urodzin.

Co ciekawe kolory ramek na zdjęcia również podlegają modowym regułom. Obecnie trendy są białe ramki do ciemnych mebli i odwrotnie – czarne ramki do białych mebli oraz takie w kolorze innych dodatków znajdujących się w danym pokoju.

– Jedna klientka ma w kuchni ciemne meble, szare płytki, kremowe ściany i „przełamała” to zielonymi dodatkami, w tym również ramkami. Inna ma jasne meble, szare ściany i narożnik w tym kolorze, a wszystkie dodatki w tym także oprawki do zdjęć w czerwonym kolorze. A co w takich wypadkach z zasadą doboru koloru ramki tak, aby pasowała do fotografii? No cóż, trzeba wyszukać odpowiednie zdjęcie – uśmiecha się Sylwia Wiercioch.

Popularne są zarówno ramki stojące na szafkach, jak i wiszące na ścianie. Dla osób, które nie potrafią zdecydować, jaki wariant wybrać, mamy dobrą wiadomość – większość oprawek jest uniwersalna, tzn. że można je postawić, ale mają też haczyk do zawieszenia. Dla tych, którzy nie chcą mieć dziury w ścianie, są ramki samoprzylepne.

Choć większość z nas ceni tradycyjne oprawki, to coraz więcej zwolenników zdobywają cyfrowe ramki na zdjęcia, przydatne zwłaszcza dla miłośników fotografii cyfrowej, którym nie chce się wywoływać zdjęć u fotografa. Mając takie urządzenie nie trzeba chować zdjęć w czeluściach komputera ani zastanawiać, które fotografie umieścić w ramce. Można ich bowiem wybrać naprawdę wiele, bo wszystko zależy od pojemności karty pamięci. Ceny wynoszą od około stu do kilkuset złotych – wszystko zależy od typu ekranu, rozdzielczości, kontrastu czy natężenia światła, a więc parametrów, które wpływają na jakość wyświetlanych zdjęć. Istotna jest też wielkość – te większe pasują do salonu, mniejsze na stolik nocny w sypialni. Większość ramek działa po podłączeniu ich do gniazdka, są jednak takie, które działają bezprzewodowo – po naładowaniu baterii lub akumulatora. 

Interesującym rozwiązaniem jest też zoom.me, czyli ramka, która wyświetla fotografie wysłane ze smartfona. Firmuje ją swoim nazwiskiem żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Gdy tylko pojawiły się w sprzedaży, cieszyły się dużą popularnością na Allegro i były chętnie kupowane, choć z czasem stały się nieco mniej chodliwym towarem.

Zamiast wysyłać chociażby MMS-y, można skorzystać właśnie z zoom.me. Jej obsługa jest niezmiernie prosta, wystarczy mieć dostęp do sieci. Za pomocą Wi-Fi lub sieci 3G można przesłać zdjęcie do ramki. Jak podkreślają twórcy, to dobry prezent chociażby dla dziadków, dla których zdjęcia wnucząt są zawsze miłą niespodzianką, a którzy nie posługują się aż tak biegle smartfonami.

Dzięki zoom.me można bowiem przesłać fotki do bliskich, którzy nie posiadają konta w serwisie społecznościowym, adresu e-mail czy nie korzystają z innych mniej lub bardziej skomplikowanych systemów przesyłania danych. W tym przypadku nie muszą nic robić, aby zobaczyć zdjęcie na ekranie urządzenia. Wszystkie zebrane tam fotografie tworzą niezwykły album. Wbudowana pamięć 2,8 GB pozwala zaś na przechowywanie do około czterech tysięcy zdjęć.  

Ramki to nie jedyne miejsce, gdzie możemy znaleźć zdjęcia bliskich nam osób. Popularne są też różne gadżety, na których możemy umieścić dowolne zdjęcie. To dobry pomysł na niebanalny prezent.

– Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza koszulki z własnym nadrukiem. Popularność danego gadżetu zależy niekiedy od pory roku. Na przykład kubki popularne są na Dzień Babci i Dziadka, na święta Bożego Narodzenia wybierane są poduszki i bombki. Popularnością cieszą się też podkładki pod mysz, puzzle, breloczki ze zdjęciami przyjaciół albo dziecka – wylicza fotograf Sylwia Wiercioch.

To nie jedyne dostępne gadżety, na których może się znaleźć wybrana przez nas fotografia. Zdjęcia mogą też znaleźć się na takich przedmiotach, jak: magnes, wizytownik, foto obraz, pendrive, fartuch kuchenny, ręcznik, lusterko, maskotka czy torba.

fot. Flickr/Qalinx/CC BY 2.0

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl