Zaparkuj rower w designerskim stojaku

Brak wystarczającej liczby wygodnych miejsc parkingowych to bolączka rowerzystów i ogromny problem polskich metropolii. Jest jednak na to rada! W wyniku kampanii Kręć Kilometry, organizowanej przez Fundację Allegro All For Planet, powstają setki designerskich stojaków rowerowych w polskich miastach. Jest ich już w całym kraju ponad 900 (stan na początek października 2015 r.).

W 2015 roku odbyła się już czwarta edycja kampanii. Dzięki wykręconym kilometrom powstają coraz to nowe miejsca parkingowe dla naszych jednośladów, a rowerzyści wygrywają atrakcyjne nagrody, np. smartfony. To właśnie za pomocą telefonu można korzystać z aplikacji. Dzięki niej można stale monitorować wyniki treningów i je optymalizować. Sprawdź, gdzie możesz zaparkować rower: mapa stojaków w polskich miastach.

Opony: kolce na lód

Amatorzy zimowej jazdy na rowerze powinni pamiętać o zmianie opon. Na pewno powinny być one nieco grubsze od letnich. I nieco słabiej napompowane. Na lodzie oraz przy twardym śniegu najlepiej sprawdzą się opony z kolcami, które wgryzają się w nawierzchnię. Nie są one jednak polecane na miękki śnieg.

I tak w serwisie Allegro możemy kupić opony do jazdy zimowej renomowanej marki Schwalbe. Zapewniają dobrą kontrolę na oblodzonej nawierzchni. Kolce w tych oponach znakomicie spisują się też na oblodzonych drogach asfaltowych, nawet przy ostrych zakrętach. Pamiętajmy jednak, by nie używać opon z kolcami podczas jazdy po gołym asfalcie. Kolce bowiem mogą przebić oponę.

Przy jeździe w ekstremalnych zimowych warunkach świetnie sprawdzą się też opony Nokian Hakka. Po zakupie tych opon dobrze jest jednak przejechać około 50 kilometrów po drodze asfaltowej. Zapewni to prawidłowe ułożenie kolców w oponie.

Pamiętajmy, że duża część z nas jeździ rowerem po mieście. Śnieżna i lodowa zima ma miejsce w polskich warunkach stosunkowo rzadko. Jeśli warunki atmosferyczne są trudne, ścieżki rowerowe i ulice są szybko odśnieżane. Tak więc stosowanie zimowych opon przez zdecydowaną większość zimy nie ma sensu, gdyż znacznie spowalnia naszą jazdę i zmniejsza jej komfort.

Lepsze trzy koszulki niż gruby sweter

Warto kupić ubrania oddychające. Przy mrozie bawełniane materiały będą szybko mokre od potu. Lepiej wybrać nawet kilka oddychających koszulek naraz niż założyć jeden gruby sweter. To lepiej ochroni nas przed zimnem, bo kluczowe są warstwy powietrza pomiędzy poszczególnymi materiałami.

W serwisie Allegro kupimy kompletne stroje rowerowe na niskie temperatury. Wykonane są z wysokiej jakości tkanin oddychających, ocieplane od wewnątrz dobrym polarem, który zatrzymuje ciepło ciała. Spodnie z szelkami są wygodne i zapewniają komfortową jazdę nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Silikonowe wkładki zapobiegają podciąganiu się stroju. Stroje dostępne są w wielu kolorach, wzorach oraz rozmiarach.
Konieczna jest bielizna termoaktywna. Firma Brubeck sprzedaje komplety (przydatne na rower i narty), na które składa się bluza z długim rękawem oraz spodnie. Wykonano je przy użyciu technologii bezszwowej. Dzianina ma dwie warstwy. Wewnętrzna odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra będzie zawsze sucha. Zewnętrzna warstwa chroni nas przed przenikaniem chłodnego powietrza i utratą ciepła ciała. Dzianina zapobiega też powstawaniu brzydkich zapachów.

Podczas jesiennej szarugi warto zaopatrzyć się w przeciwdeszczową kurtkę rowerową. Te renomowane mają właściwości wodo- i wiatroodporne. Powinny być lekkie, oddychające (paraprzepuszczalne) i szybkoschnące. A także mieć ergonomiczny krój, pamiętajmy bowiem, że ma on duży wpływ na komfort i szybkość jazdy. Przy wyborze pamiętajmy też o odblaskowych elementach. Dni jesienią i zimą są krótkie, a ekstremalne warunki pogodowe dodatkowo utrudniają widoczność.

Zimowe smary

Zimą łańcuch czy piasta wymaga znacznie częstszej konserwacji, czyli smarowania gęstymi smarami. Idealne do łożysk oraz osi suportu, posiadają właściwości redukujące ich zużycie, zapobiegają utlenianiu i korozji. Co ważne, smary sprawdzają się również w niskich temperaturach. Pamiętajmy, że jeśli jeździmy po posypywanych solą chodnikach, ścieżkach rowerowych czy ulicach, dobrze jest dokładnie opłukać rower ciepłą wodą, by nie dopuścić do zniszczeń podzespołów.

Odblaski, światełka na długie wieczory

Obowiązkowe jest odpowiednie oświetlenie, co ma szczególne znaczenie przy trudnych warunkach pogodowych i krótkich dniach. Rower musi mieć z przodu co najmniej jedno światło barwy białej lub jasnożółtej oraz z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. 

Nie zapominajmy o elementach odblaskowych w naszej odzieży. Muszą być widoczne na drodze. W celu dodatkowego wzmocnienia widoczności warto stosować różne odblaskowe dodatki, takie jak opaski, kamizelki czy naklejki.

Ekstremalna jazda rowerowa nie jest dla każdego. Powinniśmy najpierw upewnić się, że jesteśmy zdrowi, mamy dobrą odporność organizmu i nie jesteśmy szczególnie podatni na zapalenia dróg oddechowych. Z tych bowiem trudno się wyleczyć zwłaszcza zimą. Ponadto przy jeździe do pracy upewnijmy się, że mamy odzież na zmianę oraz że w biurze funkcjonuje prysznic, z którego możemy skorzystać.

fot. Flickr/Dustin Gaffke/CC BY 2.0

Rafał Badowski

magazyn@allegro.pl