Ruszył właśnie portal www.rowerowapolska.pl pokazujący aktywności rowerowe Polaków. To z jednej strony cenne narzędzie, które pozwoli samorządom i organizacjom rowerowym lepiej projektować i analizować infrastrukturę rowerową w kraju, z drugiej – jest źródłem informacji o ciekawych wydarzeniach czy inicjatywach dla miłośników dwóch kółek. To prezent od Fundacji Allegro All For Planet, organizatora największej rowerowej rywalizacji w Polsce, czyli kampanii „Kręć Kilometry po technologię”.

Którą ulicą, w jaki dzień i o której godzinie jeżdżą najczęściej mieszkańcy twojego miasta? Gdzie jest parking czy sklep rowerowy lub stacja naprawcza? Na te pytania odpowie nowy serwis www.rowerowapolska.pl przygotowany przez Fundację Allegro All For Planet, który zbiera i prezentuje dane o aktywnościach rowerowych Polaków.

Przez 6 lat trwania kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię uczestnicy przejechali 38 981 816 kilometrów. Korzystając z naszych danych, a także z innych, dostępnych w sieci w ramach danych open source, stworzyliśmy unikatowe narzędzie dla samorządów, organizacji rowerowych i samych rowerzystów. Wszystko prezentujemy za darmo w serwisie www, by każdy mógł skorzystać z tego, co już wiemy o naszych rowerowych przejazdach – mówi Krzysztof Śpiewek, członek zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Rowerowa Polska 5.jpg

Z kilku lat kampanii Kręć Kilometry po technologię oraz prawie dwóch i pół miliona aktywności rowerowych udało się stworzyć mapy cieplne wielu miejsc w Polsce. Pokazują one graficznie, gdzie i kiedy rowerzyści korzystają ze swoich dwóch kółek. Teraz im więcej pojawia się nowych aktywności w kampanii, tym bardziej szczegółowe stają się wizualizacje rowerowych przejazdów, nawet w ujęciu lokalnym. – Serwis pomoże znaleźć  informacje o aktywnościach rowerowych dla osób podchodzących do tego w naukowy sposób, ale przyda się również przy projektowaniu nowej lub polepszaniu obecnej infrastruktury rowerowej. To nasz wkład w budowanie przyjaznej cyklistom rowerowej Polski – podkreśla Justyna Łukasiewicz, koordynator kampanii Kręć Kilometry po technologię, Fundacja Allegro All For Planet.

Serwis będzie rozwijany o kolejne funkcje. Kilka z nich zaprojektowali młodzi programiści w czasie dwóch 24-godzinnych hackathonów, które odbyły się w Poznaniu i Warszawie. Kolejny, trzeci już wkrótce w Lublinie.

 Nasz serwis i potrzebę jego powstania przedyskutowaliśmy również z rowerowymi urzędnikami, aktywistami i blogerami na dialogach społecznych w Poznaniu i Warszawie. Teraz to od aktywności miłośników dwóch kółek zależy, jak szczegółowe będą mapy przejazdów po polskich ścieżkach rowerowych – dodaje Krzysztof Śpiewek.

Serwis rowerowapolska.pl jest darmowy i oparty na danych z kampanii Kręć Kilometry po technologię oraz innych źródłach open source dostępnych w Polsce.

To pierwszy w Polsce serwis oparty o tak dużą liczbę udostępnionych za darmo danych z różnych źródeł. Doskonale pokazuje ideę open source oraz open data, dając analityczne narzędzie przydatne w lokalnych rowerowych politykach publicznych. Liczba raportów, jakie można stworzyć na podstawie tych analiz, jest ogromna i będzie się zwiększać wraz z dodawaniem nowych danych – podsumowuje Wojciech Sańko z Koduj dla Polski, partnera społecznego portalu Rowerowa Polska.

Przypomnijmy, że do 30 września trwa tegoroczna edycja kampanii „Kręć Kilometry po technologię”, w której rowerzyści rywalizują o nagrody dla siebie i swoich miast. Do tej pory uczestnicy przejechali już ponad 34 milionów kilometrów, a to dopiero półmetek akcji. Wszystkie dane statystyczne o ich przejazdach trafią na serwis Rowerowa Polska.

Redakcja

Magazyn Allegro

magazyn@allegro.pl