Wakacyjnego lenistwa nic nie przebije, ale czy jest szansa, żeby polska szkoła przestała kojarzyć się z nudną i szarą rzeczywistością? Poznaliśmy kilka osób, które twierdzą, że tak.

Mińska 65 – ogromny hangar po zamkniętej drukarni na warszawskiej Pradze. Z jednej strony stare kamienice. Nieliczne, które w Warszawie przetrwały wojenne zniszczenia. Niedaleko stacja metra, nowe osiedla ze stylowymi loftami i modne knajpki. Właśnie w tym miejscu 20 czerwca 2018 r. byliśmy na uroczystej gali wieńczącej tegoroczną edycję Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, którego partnerem było Allegro. I tutaj również zderzyły się dwa przeciwieństwa. Nieco skostniały system polskiej edukacji oraz nowoczesny świat, który coraz bardziej odstaje od szkolnej rzeczywistości ze swoją dynamiką, innowacyjnością i oczywiście ciągłym rozwojem technologii. Ponury budynek oświetliły kolorowe światła dużej sceny, ale to nie one najjaśniej błyszczały tego dnia. To setki młodych ludzi, którzy spędzili tu cały dzień, słuchając inspirujących wystąpień czy spotykając się z ekspertami rynku pracy. Jako partner wydarzenia również my mieliśmy okazję podzielić się z nimi naszym doświadczeniem.

Kompetencje przyszłości: komunikacja i współpraca

Pierwszą okazją do spotkania z uczestnikami był panel z Olgą Granoszewską, która odpowiada w Allegro za rozwój pracowników i szkolenia. Podczas konferencji podzieliła się swoją opinią na temat kompetencji przyszłości. Jej partnerami w debacie byli przedstawicielami innych nowoczesnych firm oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jesteśmy firmą opartą na nowoczesnych technologiach, ale Olga nie mówiła wcale o sztucznej inteligencji czy automatyzacji procesów. Mówiła o ludziach i o tym, jak ważna jest efektywna komunikacja. To właśnie relacje międzyludzkie, praca w zespole, umiejętność wspólnego wypracowywania innowacyjnych rozwiązań są czynnikami, które nadal będą ważne w każdej organizacji. I takie kompetencje powinny kształcić w sobie młode osoby, jeżeli chcą w przyszłości rozwijać swoją karierę w takiej firmie jak Allegro.

Pierwszą okazją do spotkania z uczestnikami był panel z Olgą Granoszewską (druga od lewej), która odpowiada w Allegro za rozwój pracowników i szkolenia.

Pierwszą okazją do spotkania z uczestnikami był panel z Olgą Granoszewską (druga od lewej), która odpowiada w Allegro za rozwój pracowników i szkolenia.

W Allegro, ale też w innych firmach, w których pracowałam, zaobserwowałam, że kompetencje analityczne, znajomość technologii czy języków programowania są oczywiście ważne, ale trzonem pozostaje komunikacja – powiedziała Olga Granoszewska. – Bez niej nie ma mowy o dobrej i efektywnej współpracy w zespołach. Wystarczy zobaczyć, ile organizuje się konferencji o zarządzaniu różnicami pokoleniowymi. Pracownicy młodzi i bardziej doświadczeni często przestają się rozumieć. Oczywiście w grę wchodzą różnice w potrzebach i podejściu do różnych spraw, ale tak naprawdę problem nieraz tkwi w komunikacji, która jest też antidotum na ten problem. Potwierdzają to wyniki badania zaangażowania, które prowadzimy co roku w Allegro. Napędza nas technologia, ale u podłoża wszystkiego jest niezmiennie komunikacja, elastyczność, szybkość uczenia się. To kompetencje przyszłości, chociaż brzmią znajomo – dodała.

Ważną wypowiedzią w dyskusji były również słowa założycielki Social Wolves Pauli Bruszewskiej, która zauważyła, że prawdziwą kompetencją przyszłości jest dla niej również empatia i wrażliwość społeczna. Te cechy pozwalają nie tylko czynić dobro w rozumieniu charytatywności, ale również odnosić sukces w biznesie. Dzięki empatii możemy dostrzec interesy wszystkich grup, na które wpływamy swoją działalnością. To słowa, które zdecydowanie są bliskie temu, jak prowadzimy biznes w Allegro.

Na koniec panelu wszyscy uczestnicy zgodzili się, że warto podejmować starania, żeby polski system edukacji bardziej wspierał kształcenie tych kompetencji. Jednocześnie, jak zauważyła Olga Granoszewska, to działanie w interesie nauczycieli, którzy mogą bardziej partnersko spojrzeć na swoich uczniów i przestać bać się, że ich podopieczni „wyprzedzą” ich w niektórych obszarach, np. w korzystaniu z najnowszych technologii. Oczywiście, można byłoby w tym miejscu postawić kropkę i jak to często bywa, zakończyć smutną konkluzją, jak wiele nam jeszcze brakuje do tego idealnego stanu. Ale tuż obok, na mniejszej scenie, odbywało się wydarzenie, które było doskonałym dowodem na to, że u młodych ludzi z tymi kompetencjami przyszłości wcale nie jest tak źle. A nawet jest bardzo dobrze! Pitch Contest to pełne emocji spotkanie, w którym zaproszone zespoły prezentują zrealizowane przez siebie projekty społeczne. Zadanie nie jest łatwe, bo mają na to tylko 2 minuty. Ich wystąpień z uwagą wysłuchali jurorzy, w tym również przedstawiciele Allegro, którzy decydowali o tym, kto znajdzie się w kolejnym etapie. Uczestnicy z niezwykłą pasją, a czasem nieco łamiącym się z nerwów głosem opowiadali o tym, jak organizowali koncerty dla seniorów, pytali o marzenia bezdomnych albo prowadzili imprezy dla swoich rówieśników. Najmłodsi uczestnicy mieli dopiero 14 lat, ale ich prezentacje mogły zachwycić nawet doświadczonego praktyka biznesu!

Przyszłość zaczyna się od… stażu?

Wieczorem światła reflektorów zwrócone były w stronę drugiej strony szkolnych zmagań, czyli nauczycieli i dyrektorów szkół. To zwycięzcy Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Ranking tworzony jest na podstawie wyników uczniów w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W sumie w całej Polsce uzyskało go 140 szkół ponadgimnazjalnych. Przedstawiciele szkół z czołówki listy odebrali wyróżnienia z rąk Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Na scenie gratulował im również dyrektor komunikacji Allegro Paweł Klimiuk.

Każdy taki moment, jak dzisiejsza gala Zwolnionych z Teorii, to okazja, żeby przypomnieć sobie, o czym marzyliśmy, będąc w liceum i co z tych marzeń udało się zrealizować – powiedział po gali Paweł Klimiuk. – Gdy widzę takie projekty jak ten i tysiące młodych zaangażowanych w niego mądrych młodych ludzi, to myślę sobie, że nie jest z nami tak źle! Niedługo sami będziemy gościć ich u siebie. Jak co roku, w lipcu, rusza nasz program stażowy Summer e-Xperience, w którym weźmie udział 30 utalentowanych osób, które na pewno wniosą do Allegro świeże spojrzenie i masę pozytywnej energii – powiedział. 

Stażyści dołączą do swoich zespołów w Allegro już w najbliższy piątek, 29 czerwca, i przez 2 miesiące będą poznawać nasz biznes od podszewki. Wielu z nich dołączy do obszaru technologii, ale zasilą również inne zespoły: relacji z klientami, komercyjny, reklamy oraz finansowy. Jesteśmy pewni, że połączenie ich kompetencji z naszym biznesem zdecydowanie ma przyszłość.

Agnieszka Czarnecka

magazyn@allegro.pl