Boska Marlene

Gwiazdą, której nazwisko do tej pory elektryzuje publiczność, jest z pewnością Marlene Dietrich. Początkowo nic nie zapowiadało jej spektakularnej kariery. Zagrała w kilku filmach w rodzinnym Berlinie, które jednak przeszły bez większego echa. Przełomem okazał się dopiero kultowy już film „Błękitny anioł” z 1930 roku w reżyserii Josepha von Sternberga. Rola artystki kabaretowej o znaczącym pseudonimie Lola Lola, która poprzez fatalny romans rujnuje życie nauczyciela pruskiego gimnazjum, to klasyka postaci femme fatale.


Marlene Dietrich w scenie z filmu "Szanghaj Ekspres". Fot. BE&W.

Film odniósł spektakularny sukces na całym świecie, więc nic dziwnego, że aktorką zainteresowało się Hollywood. Dietrich wyjechała do Los Angeles, ale nie sama. Zabrała ze sobą von Sterberga, z którym nakręciła kolejne udane filmy, w tym „Szanghaj Ekspres”, którego akcja toczy się w pociągu jadącym do Szanghaju, w czasie chińskiej wojny domowej, a wśród pasażerów jest kurtyzana i jej dawny kochanek. Inne słynne dzieło z udziałem artystki to „Blond Wenus” - historia Amerykanina, który w Europie poznaje niemiecką śpiewaczkę kabaretową i zabiera ją do USA. Na wspomnienie zasługuje także „Destry znowu w siodle”, czyli opowieść o tym, co może się zdarzyć, gdy zastępca szeryfa, który ma zaprowadzić porządek w małym miasteczku, spotka się z pewną Francuzką, która śpiewa w miejscowym barze.

Ostatnim wspólnie zrealizowanym filmem z tym reżyserem był obraz pod znamiennym tytułem „Diabeł jest kobietą”. To historia romansu Francuza z Hiszpanką o wątpliwej reputacji.

Gwiazda z północy

Marlena Dietrich w życiu prywatnym też była skandalistką i prowokatorką, prawdziwą femme fatale oraz pożeraczką nie tylko męskich, ale i damskich serc. Słynęła z licznych romansów, w tym z Gretą Garbo. Ta z kolei do Hollywood przyjechała ze Szwecji w latach 20. XX wieku. Zagrała główne role w ponad dwudziestu filmach, po czym jeszcze przed czterdziestką zniknęła z fabryki snów. Tym samym, choć żyła 85 lat, zyskała wieczną filmową młodość.


Greta Garbo i Robert Taylor w scenie z filmu "Dama kameliowa". Fot. BE&W.

Nie zapominajmy jednak, że była też utalentowana – dzięki temu trafiła na piąte miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów stworzonej przez Amerykański Instytut Filmowy (Dietrich była dziewiąta). Najsłynniejsze filmy Garbo to „Dama kameliowa” (historia dramatycznej miłości kurtyzany i młodego człowieka z dobrej rodziny), „Królowa Krystyna” (życie XVII-wiecznej królowej szwedzkiej Krystyny Wazy) i „Ludzie w hotelu” (obraz o grupie osób, których losy splatają się na chwilę w jednym z berlińskich hoteli, w tym filmie Greta wypowiedziała słynną kwestię: „Chcę być sama”).
 
Pierwsza dama Hollywood


Rita Hayworth w scenie z filmu "Gilda". Fot. BE&W

Mówiąc o Złotej Erze Hollywood, nie można zapomnieć o kultowej scenie filmowej, podczas której tytułowa Gilda, w tej roli rewelacyjna Rita Hayworth, powoli zdejmuje czarną rękawiczkę, wykonując piosenkę „Put the Blade on Mame”. Film opowiada historię hazardzisty, który z czasem zostaje prawą ręką dyrektora kasyna. Poznaje też żonę szefa, która okazuje się jego byłą kochanką… Kto nie obejrzał - pozycja obowiązkowa.

Mężczyźni wolą blondynkę

Pod koniec Złotej Ery Hollywood zaczęła się kariera legendarnej Marilyn Monroe. W latach 50. i 60. XX wieku uchodziła ona za symbol seksu i urody. Zasłynęła m.in. stwierdzeniem, że "diamenty to jedyni przyjaciele kobiety". Zagrała w wielu filmach, ale bodajże najsłynniejsze to „Pół żartem, pół serio” (komedia omyłek – dwaj muzycy przebrani za kobiety i Ona), „Mężczyźni wolą blondynki” (dwie przyjaciółki jadą do Paryża, a za nimi podąża prywatny detektyw), „Słomiany wdowiec” (opowieść o tym, co może się zdarzyć, kiedy żona wyjedzie, w domu obok mieszka atrakcyjna sąsiadka).


Marilyn Monroe, "Mężczyźni wolą blondynki". Fot. BE&W.

Monroe znana była z licznych romansów, m.in. z prezydentem USA Johnem F. Kennedym i jego bratem Robertem. Zmarła w dość tajemniczych okolicznościach, a do tej pory krążą różne hipotezy dotyczące okoliczności jej śmierci.

Jedno jest pewne – produkty sygnowane jej wizerunkiem cieszą się niesłabnącą popularnością. 
 
Zagraj to jeszcze raz, Sam

Nie tylko kobiety rozpalały wyobraźnie milionów ludzi na całym świecie. Jedną z kolejnych legend tamtej epoki, obwołany bożyszczem kobiet, był Humphrey Bogart, którego amerykański Film Institute umieścił na pierwszym miejscu na liście „Największych aktorów wszech czasów”. Wyrobił sobie wizerunek nieco zblazowanego twardziela z kapeluszem na głowie, ubranego w prochowiec i z nieodłącznym papierosem.


Humphrey Bogart i Ingrid Bergman w scenie z filmu "Casablanca". Fot. BE&W.

Kochały się w nim zarówno stateczne matrony, jak i podlotki. Bo jak nie kochać Ricka Blaine’a, który mówi: „Zawsze będziemy mieli Paryż”. A więc „Zagraj to jeszcze raz, Sam, przez wzgląd na dawne czasy”.
 
Twardziele przychodzą w samo południe i przemijają z wiatrem

Kolejną legendą Hollywood jest John Wayne, który popularność zdobył, grając w westernach i kreując wizerunek twardego i sprawiedliwego patrioty, który musi walczyć o swoje ideały. Aktor zagrał w ponad stu pięćdziesięciu produkcjach, a na Allegro można znaleźć różne pakiety z jego filmami.


John Wayne w scenie z filmu "The Searchers". Fot. BE&W.
 
Kultowy film „Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku na podstawie opowieści Margaret Mitchell bardzo dobrze oddaje charakter produkcji filmowych z tamtych lat. Przez wielu uznawany jest za najsłynniejsze amerykańskie love story. Skomplikowane dzieje miłości Scaret O’Hary (w tej roli Vivien Leigh) i Rhetta Butlera (Clark Gable) na tle toczącej się wojny secesyjnej zachwyciły i do tej pory urzekają miliony ludzi na całym świecie. I choć słynna maksyma Scarlett brzmi: „Pomyślę o tym jutro”, to można już dziś nabyć płytę na Allegro.


Kadr z filmu "Przeminęło z wiatrem". Na zdjęciu Clark Gable i Vivien Leigh. Fot. BE&W.
 
Lektura obowiązkowa

Trudno wymienić wszystkie gwiazdy, które zrobiły furorę w Hollywood i zamieszały w sercach i umysłach ludzi na całym świecie i do tej pory mają swoich oddanych wielbicieli. I choć nam tamta era kojarzy się z wielkimi gwiazdami – damami bez skazy i równie nieskazitelnymi dżentelmenami, a także wszechobecnym glamourem, to warto wiedzieć, że wcale nie było tak różowo. Ówcześnie największym powodzeniem cieszyły się plotki o romansach, rozwodach i zmiennych losach Fortuny. Aktorzy byli więźniami własnego wizerunku, a za legendą Złotej Ery Hollywood często kryją się dramaty nawet tych największych gwiazd.

O tym wszystkim można przeczytać w książce „Skandale Złotej Ery Hollywood” autorstwa Anne Helen Petersom.

Fot. Konstantin Sutyagin/Shutterstock.com/DBFactory

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl
Jak przez 7 lat kampania „Kręć Kilometry” połączyła jazdę na rowerze z nowoczesną technologią
Allegro poprzez kampanię „Kręć Kilometry” dzieli się z każdym tym, co ma najlepsze, czyli technologią i zachęca jednocześnie do zdrowego stylu życia. Tu są sami wygrani. Jak przez ten czas zmieniło się postrzeganie technologii dzięki tej kampanii społecznej?
Jak Xiaomi podbiło serca Polaków
Prawie półtora roku temu Xiaomi zadebiutowało z oficjalnym sklepem na Allegro. Był to pierwszy kanał sprzedaży autoryzowanego dystrybutora. Jakie produkty z logo MI Polacy kupują najchętniej?
Walentynki – Polacy romantyczni, ale praktyczni
Walentynki na dobre zadomowiły się w Polsce. Jak wynika z badania TNS Kantar, przeprowadzonego na zlecenie Allegro, zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 proc., planuje podarować swojej drugiej połowie prezent z okazji Święta Zakochanych. Prawie połowa kupi czekoladki, 33 proc. kwiaty, a co siódma osoba zdecyduje się na upominek z kategorii erotyka. Na zakupy nie wydamy więcej niż 100 zł.
Zajrzeliśmy do domów klientów remontujących łazienki 
Jak zwykle wakacje – także w 2017 roku – to szczyt remontowy w polskich domach. Wiele osób ten czas poświęca na unowocześnianie łazienek. W tym roku był to jeden z głównych remontów, jakie robili Polacy. Sprawdziliśmy więc, co najczęściej wymieniamy w łazienkach i w jaki sposób je urządzamy.