Masz od 20 do 35 lat? Masz pomysł na biznes, ale jeszcze go nie realizujesz? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju zapraszamy do Szkoły Pionierów PFR na intensywne szkolenie zakończone wyjazdem do University of Cambridge.

Polski Fundusz Rozwoju niedawno przebadał polskich młodych przedsiębiorców i okazało się, że choć wielu z nich ma świetne pomysły i potrafi je zmienić w funkcjonujące prototypy czy nawet produkty, to jednak wciąż brakuje im kompetencji w zakresie budowania strategii biznesowej, marketingu czy ekspansji międzynarodowej. To umiejętności, które można nabyć, ucząc się od praktyków. Dlatego Fundusz, wspólnie z Allegro (partnerem strategicznym projektu) powołał program Szkoła Pionierów PFR - nowatorski program edukacyjny Polskiego Funduszu Rozwoju dla młodych, przyszłych przedsiębiorców w branżach nowych technologii - który ma pomóc nabywać te brakujące kompetencje. Nauczycielami - mentorami w tym programie będą polscy przedsiębiorcy i menedżerowie, którzy odnieśli sukces i mają doświadczenie wyniesione z dużych firm technologicznych, start-upów z odnotowanymi sukcesami, a także eksperci innowacyjnych sektorów. Podczas trzech tygodni intensywnych warsztatów w Polsce oraz tygodniowego pobytu na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii 50 uczestników będzie rozwijać teoretyczne i praktyczne umiejętności biznesowe pod okiem wybitnych szkoleniowców.

Kto może zostać uczestnikiem programu?

W pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR na jedno z 50 miejsc aplikować mogą osoby z całej Polski w wieku od 20 do 35 lat, które:
- pracują nad swoją ścieżką kariery zawodowej
- interesują się nowymi technologiami oraz doskonaleniem umiejętności technicznych
- chcą rozwijać przy pomocy praktyków swoje kompetencje biznesowe.

Efektem programu ma być wzmocnienie kluczowych kompetencji biznesowych wśród młodych osób, potrzebnych dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, które mogą odnieść sukces międzynarodowy. Temu służyć będą trzytygodniowe warsztaty w Warszawie oraz tygodniowy wyjazd na szkolenie na University of Cambridge.

Pod okiem praktyków

Nadzór nad warstwą merytoryczną programu objęła Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in.: Eliza Kruczkowska - dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, autorka pomysłu Szkoły Pionierów PFR, Damian Zapłata - Chief Commercial Officer w Allegro, które jest partnerem strategicznym, oraz Oliwia Kwiatkowska - partner zarządzająca TDJ Foundation, która jest partnerem głównym programu. Wśród członków Rady znajdują się również uznani na świecie polscy przedstawiciele świata nauki, nowoczesnych trendów i start-upów: Bartosz Michałek, współzałożyciel Comperia.pl i szef startupu iniJOB.com; Alexander Nawrocki, prezes Airspeed Equity, funduszu inwestującego w firmy technologiczne; Aleksandra Przegalińska, badaczka MIT/Akademii Leona Koźmińskiego; Olaf Żylicz, profesor Uniwersytetu SWPS; Natalia Hatalska, założycielka i szefowa infuture hatalska foresight institute; Filip Granek, szef XTPL. Szczegółowe informacje o członkach Rady oraz pełny opis programu można znaleźć na stronie www.startup.pfr.pl/pl/szkola-pionierow.

Nasze uczestnictwo w tym programie jest dosyć naturalne, bo kiedyś też byliśmy pionierem, a teraz jesteśmy liderem. Jest to dla nas projekt strategiczny. Uważamy, że tego typu inicjatywy pozwalają wzmocnić biznes lokalny – mówi Damian Zapłata, członek zarządu Allegro. – Sami współpracujemy ze 100 tys. polskich firm, które sprzedają na Allegro i pozwalają nam prowadzić efektywnie biznes, na przykład integrując Allegro w wielu mniejszych platformach e-commerce’owych. Ten projekt to okazja do podzielenia się wiedzą w kilku obszarach i naszym doświadczeniem. To też okazja do pokazania kilku obszarów, gdzie widzimy potencjał dużego rozwoju: big data, logistyka czy SaaS (Software as a Service; oprogramowanie jako usługa) – dodaje Damian Zapłata. Z kolei Paweł Borys, prezes zarządu PFR, uważa, że edukacja oparta na praktyce i kontakcie z odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami jest jednym z najlepszych sposobów kształcenia. Dzięki temu młodzi innowatorzy rozwiną firmy i technologie, które będą konkurować na międzynarodowych rynkach. Wyjazd innowatorów do Uniwersytetu Cambridge ma natomiast umożliwić transfer zagranicznej wiedzy do Polski.

Co trzeba zrobić?

Obecnie trwa etap pierwszy – rekrutacja. Jest otwarta dla osób indywidualnych (nie startupów czy firm) z całej Polski. Do 26 czerwca należy wypełnić formularz aplikacyjny na stronie PFR. Do formularza należy załączyć swoje CV i indywidualny plan rozwoju personalnego. Ten plan będzie miał większe znaczenie przy ocenie kandydatów niż CV. Plan powinien mieć formę prezentacji i na maksymalnie 12 slajdach zawierać opis pomysłu lub inicjatywy, którą kandydat chce podjąć. W drugim etapie rekrutacji z wybranymi osobami w Warszawie spotka się komisja, która następnie wybierze 50 uczestników pierwszej edycji Szkoły Pionierów. Program rozpocznie się na początku września 2018 i potrwa 4 tygodnie. Uczestnictwo dla zakwalifikowanych kandydatów jest bezpłatne, zarówno w części odbywającej się w Warszawie, jak i w części zagranicznej, czyli na University of Cambridge. Uczestnicy będą musieli samodzielnie pokryć koszty zakwaterowania w Warszawie podczas trwania warsztatów. Koszty pobytu w Cambridge pokryte będą z funduszu projektu.

Michał Bonarowski

magazyn@allegro.pl