Ci, którzy zdecydują się przeczytać egzemplarz, sami będą mogli zdecydować, czy pisarzowi udało się skopiować sposób pisania Larrsona, czy po prostu napisać niebanalny kryminał we własnym stylu. Nowa część sagi z dnia na dzień jest coraz bardziej popularna, również na Allegro.

Ale od początku. Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy na szwedzkim rynku opublikowana została pierwsza część sagi „Millennium” autorstwa Stiega Larssona – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. W ciągu kilku lat dosłownie cały świat oszalał na punkcie pary Szwedów - hakerki Lisbeth Salander i cenionego dziennikarza Mikaela Blomkvista. Ona to młoda, intrygująca outsiderka, która skrywa wiele tajemnic, jego poznajemy w chwili, gdy stoi na zawodowym zakręcie i rezygnuje z pracy.

Razem tworzą niezwykłą drużynę, która w pierwszym tomie rozwiązuje kryminalną zagadkę sprzed czterdziestu lat, kiedy to pewna szesnastolatka z dobrze sytuowanej szwedzkiej rodziny zniknęła bez śladu. Bardzo szybko wpadają na trop nie tylko mrocznej, ale i bardzo krwawej historii rodzinnej. Kiedy życiu Blomkvista zagraża niebezpieczeństwo, Salander bez wahania rusza mu na pomoc. Reszta to historia i zdaniem milionów ludzi na całym świecie - lektura obowiązkowa.Pozycja dostępna także jako e-book.W drugim tomie sagi Millennium – „Dziewczyna, która igrała z ogniem” – główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Dowiadujemy się więcej o wyjątkowo dramatycznej przeszłości tej młodej kobiety. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, kiedy kolega Mikaela Blomkvista z redakcji Millennium pracuje nad tekstem o grupie przestępczej, która przemyca z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi i zmusza ich do świadczenia usług seksualnych. Dziennikarz i jego narzeczona zostają brutalnie zamordowani, a w wyniku nieporozumienia za winną tej zbrodni zostaje uznana Salander. Blomkvist jako jeden z niewielu wierzy w jej niewinność i postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Zaczyna się wyścig z czasem, bo za naszą bohaterką zostaje wysłany list gończy. To zresztą nie jest jedyne jej zmartwienie – na horyzoncie pojawia się bowiem jej ojciec, który chce ją unicestwić.Dostępna także jako e-book.


Trzeci tom sagi – „Zamek z piasku, który runął” – rozpoczyna się tam, gdzie kończy się drugi. Lisbeth, po starciu ze swoim ojcem, jej największym wrogiem, jest poważnie ranna i jej życiu znowu zagraża niebezpieczeństwo. Kiedy przebywa w szpitalu, Mikael powoli odkrywa prawdę o jej mrocznej przeszłości. Korzystając z hakerskich umiejętności naszej bohaterki, pisze tekst, dzięki któremu nie tylko chce oczyścić swoją przyjaciółkę ze stawianych jej zarzutów, ale także odkryć rządowe manipulacje. Salander ma szansę rozprawić się ze swoją mroczną przeszłością. Tyle w skrócie o fabule, aby nie niszczyć nikomu przyjemności z czytania.Także w wersji e-book.Na całym świecie sprzedano około 80 milionów egzemplarzy trylogii Milennium. Miłośnikom tego fascynującego kryminału zaimponowała rozległa wiedza Larssona i jego umiejętność konstruowania skomplikowanej, wielowątkowej fabuły, w której wszystko idealnie się ze sobą łączy. Spodobał się też barwny język i nietuzinkowa para głównych bohaterów. To kryminały, które zdaniem wielu czyta się dosłownie jednym tchem.

- Popularność trylogii Millenium jest wypadkową kilku czynników związanych z narracyjną warstwą książki. Po pierwsze, Stieg Larrson stworzył bardzo ciekawe postacie. Pociągający dla czytelnika jest głównie zabieg zestawiania ze sobą skrajnie różnych osobowości głównych bohaterów: Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista. Pierwsza jest nieprzystosowanym społecznie wyrzutkiem, żyjącym gdzieś na marginesie społeczeństwa i podejmującym nie do końca legalne działania. Drugi to dziennikarz-podrywacz. Przy całej swojej różnorodności obie postacie uznać można za podobne w tym sensie, że tak naprawdę obydwie wyłączają się z codziennego wyścigu szczurów, zatracając w prowadzonych przez siebie śledztwach i wykorzystując dane im talenty (na przykład Salander jest dobrym hakerem). Atrakcyjna jest również lokacja wydarzeń dziejących się w książce. Szwecja to kraj, o którym zwykle zbyt wiele nie wiemy. Lektura trylogii pozwala nam dowiedzieć się o szwedzkiej kulturze i obyczajach mieszkańców tego kraju. Poza tym wszystkim powieści podnoszą też uniwersalne i trudne tematy. Chociaż trylogia nie jest literaturą wysokich lotów, to jednak znaleźć tam można refleksje na temat sposobu funkcjonowania sądownictwa, zaniku państwa opiekuńczego, podwójnych standardów seksualnych wobec kobiet i mężczyzn, seksizmu, prostytucji, korupcji sfer rządzących, mediów czy organów ścigania – podkreśla Piotr Siuda, adiunkt w Katedrze Socjologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Niestety, Stieg Larrson nie doczekał spektakularnego sukcesu swoich powieści. Zmarł nagle na atak serca w 2004 roku, jeszcze przed ukazaniem się pierwszej części sagi. Nieoczekiwana śmierć przerwała mu pracę nad czwartą odsłoną „Millennium”. Początkowo miłośnicy sagi myśleli, że to koniec, ale wkrótce okazało się, że kolejne książki powstaną. W Polsce taka sytuacja dotyczyła chociażby słynnej serii o Panu Samochodziku. Po śmierci autora Zbigniewa Nienackiego powstało jeszcze ponad pięćdziesiąt tomów – wszystko za zgodą wdowy po pisarzu. W przypadku spadkobierców Larrsona sytuacja była jednak bardziej skomplikowana. Partnerka Larssona Eva Gabrielsson, z którą był związany ponad trzydzieści lat, nie dostała spadku, gdyż nie byli małżeństwem. Milionowe zyski ze sprzedaży bestsellerowych książek przypadły zaś jego ojcu i bratu, którzy zdaniem konkubiny nie mają prawa zarządzać spuścizną po nim, gdyż od lat praktycznie nie utrzymywali żadnego kontaktu. Ponadto Gabrielsson podkreślała, że posiada notatki Larssona, który przed śmiercią napisał dwieście stron czwartej części oraz konspekt całości. Docelowo miało bowiem powstać dziesięć części Millennium. Ona sama opisała to wszystko w książce „Millennium, Stieg i ja”.Spadkobiercy postanowili jednak, że czwarta część Millennium powstanie. W oficjalnym oświadczeniu, które ukazało się jeszcze przed pojawieniem się książki na rynku, napisali, że zrzekają się dochodu z książki (przekazali je magazynowi „EXPO”, którego Larsson był współwłaścicielem) i podkreślili, że zrobili to dla miłośników sagi. Nie mogli jednak porozumieć się z Gabrielsson w sprawie przekazania notatek. Napisanie kontynuacji „od nowa” zlecono więc Danielowi Lagercrantzowi, który jest cenionym dziennikarzem śledczym i pracuje w szwedzkim dzienniku Expressen. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co bardzo przydało mu się podczas pisania książki.

- Najtrudniejsza była konstrukcja fabuły, Stieg Larsson był mistrzem w tworzeniu złożonych wielowątkowych opowieści i chciałem dotrzymać mu kroku. Z drugiej strony jednak to również było najprzyjemniejsze. Budowanie tej historii i patrzenie, jak poszczególne elementy trafiają na swoje miejsca sprawiło mi mnóstwo frajdy – powiedział Daniel Lagercrantz o swojej pracy nad książką, która w Polsce wydało Wydawnictwo Czarna Owca.Dostępna również jako e-book.Opowieść zaczyna, kiedy Mikael Blomkvist, podobnie jak w części pierwszej, przeżywa twórczy kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Z kolei Lisbeth Salander pokazuje pełnię swoich hakerskich możliwości, a dzięki niej Mikael zaczyna zbierać materiały do sensacyjnego tekstu, który może uratować jego karierę. Na jaw wychodzą też kolejne mroczne sekrety naszej bohaterki. Książkę można w zasadzie przeczytać, nie znając nawet poprzednich części. Autor krótko przypomina najważniejsze historie z trylogii, uzupełnia fragmenty biografii bohaterów i na koniec bardzo wyraźnie sygnalizuje, że jest jeszcze kilka spraw do wyjaśnienia i to jeszcze nie jest koniec serii…

- Zainteresowanie czwartą częścią „Millenium” Davida Lagercrantza jest duże. W kilka dni po premierze na Allegro pojawiło się ponad sto dwadzieścia ofert, a sprzedanych zostało prawie tysiąc egzemplarzy. Widać również wzmożone zainteresowanie pozostałymi tytułami serii – podsumowuje Jacek Weichert, Product Manager działu Kultura i rozrywka w Allegro.

Wydawnictwo Norstedts ze Sztokholmu zapowiedziało, że z uwagi na bardzo dobre przyjęcie w Szwecji i w innych krajach książki „Co nas nie zabije”, powstaną kolejne części sagi „Millennium”.
David Lagercrantz w oficjalnym komunikacie oznajmił, że ma do opowiedzenia naprawdę dobrą historię. Premiery piątego i szóstego tomu zapowiadane są na 2017 i 2019 rok.

Anna Krzesińska

magazyn@allegro.pl
Przed Allegro kolejny rok inwestycji
18 mln Polaków, którzy co miesiąc odwiedzają Allegro w celu zrobienia zakupów, docenia szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny i coraz większą wygodę, szczególnie dzięki usłudze Allegro Smart! Wprowadzenie Allegro Smart! zmieniło nawyki zakupowe Polaków, którzy coraz ch...
Allegro uruchamia serwis społecznościowy dla swoich klientów i sprzedawców – Allegro Gadane
Allegro Gadane to serwis społecznościowy, w którym kupujący i sprzedający poszukujący porad czy opinii będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia innych. To także wspólna przestrzeń do wymiany spostrzeżeń związanych z ofertą czy produktami dostępnymi na platformie.
Dziękujemy za kolejny udany rok! 
Chcemy, żeby zakupy na naszej platformie były proste, wygodne i przyjemne. To głównie zasługa ciężkiej pracy i zaangażowania naszych sprzedawców. Dzięki ich wysiłkom Allegro doceniane jest jako firma z najlepszą obsługą klienta w Polsce. Nasze zespoły obsługi klientów i ...
Allegro wspiera polską gospodarkę cyfrową i co tydzień pomaga 500 nowym firmom rozpocząć sprzedaż w sieci
Od 20 lat Allegro odgrywa kluczową rolę w budowaniu polskiej gospodarki. Określane jako unikatowy w skali europejskiej polski „jednorożec” pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność.