Nie zastanawiając się, czy naprawdę warto, wydajemy na kolejną parę butów albo ciuch, bez których całkiem spokojnie da się żyć. Nasze podejście do soldów zdecydowanie zmienia się, gdy dobiegają one końca. Emocje stygną, gdy nasycimy się modą sezonu, a na wystawach sklepów powoli zauważymy zmianę pór roku. Tyle w skrócie o namiętności do przecen mówi psychologia społeczna. Inaczej patrzą na to znawcy mody i styliści. Polecają ostatnie wyprzedaże jako najlepszy sposób na zdobycie ubrań i dodatków w atrakcyjnych cenach, takich, które przydadzą się w następnych sezonach.

Ponieważ na Allegro http://wyprzedaz.allegro.pl/ ciekawych ofert nie brakuje, zapytaliśmy Tomka Jacykowa, znanego trendsettera i doradcę do spraw wizerunku, czy on także uznaje ten sposób na budowanie swojej szafy za dobry.„Kupowanie po mocno obniżonych cenach pod koniec sezonu to świetny pomysł na zdobycie rzeczy w dobrym gatunku, bez nadwyrężania budżetu. Internet jest idealnym miejscem do tego typu zakupów, ponieważ całkowicie uwalnia od stresu obcowania ze sprzedawcą. Możemy spokojnie zastanowić się w domu, przed własną szafą, czego nam brakuje i dokonać dobrego wyboru. I co ważne towar kupiony w sieci, nawet po przecenie, można zwrócić. W sklepie stacjonarnym często nie jest to możliwe”.

W modzie, mimo że jest zmienna i chimeryczna, pewne elementy są stałe i ponadczasowe. Czerń, czerwień i biel zawsze są na topie i warto w nie inwestować na dłużej. Zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania i dodatki w duchu elegancji. Tomek Jacyków doradza także szarość: „Ten kolor jest bazą dla wszystkiego, łatwo go nosić i prawie każdy wygląda w nim dobrze. Szarość to kolor wytworny, ale także sportowy. To kolor na wiele okoliczności. Przydatny na każdą pogodę. Trudno popełnić błąd”. 

Wyprzedaże to najlepszy czas, by uzupełnić swoją garderobę w klasykę, która każdemu od czasu do czasu jest potrzebna. Czarne proste spodnie, wąska spódnica do kolan, dobra sukienka w klasycznym kroju do talii, kardigan albo T-shirt w lepszym gatunku sprawdzą się zawsze.„Odradzam kupowanie nawet najpiękniejszych rzeczy w sezonowych trendach” - mówi Jacyków. - Jeśli tego lata modne były duże grochy, ale nie znalazły się jeszcze w twojej szafie, to lepiej się z tym pogodzić i już ich nie kupować. Jesienią i zimą nie przydadzą się, a wiosną staną się całkiem niemodne. Jeśli jednak kochasz ten wzór, poszukaj czegoś w drobne kropki. Taki kompromis będzie racjonalny i korzystny dla portfela.”

Szperając na wyprzedażach, warto zastanowić się nad kolorystyką dominującą w kolekcjach jesień–zima i wiosna–lato następnego roku. My podpowiadamy, że na pewno modne będą: szafir i wojskowa zieleń.Zresztą Tomek Jacyków jest przekonany, że to niespokojna sytuacja na świecie przywraca ten ostatni do łask: „Bez obaw można wciąż kupować wojskowe bluzy i marynarki w formie munduru. Wzór moro nie wychodzi z mody, a zieleń khaki stanie się wyraźnie zauważalna w wielu jesiennych i zimowych kolekcjach oraz wiosennych w 2016 roku”.Dobrym pomysłem jest poszukanie jeszcze w letnich kolekcjach wszystkiego, co się błyszczy. Nie tylko ze względu na przyszły karnawał, ale także dlatego, że wciąż będą to przydatne elementy garderoby. Dobrze ożywią każdą stylizację, gdy za oknami pojawi się bura jesień. „Każde przeceny są świetną okazją do tego, by kupować rzeczy w najlepszym gatunku, z materiałów, które nigdy nie wychodzą z mody: kaszmiru, jedwabiu i wysokogatunkowej bawełny. Takie, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić” - podpowiada stylista.Jeśli chodzi o dodatki, to teraz jest najlepszy czas na zakupy. Ani dobra skórzana torba w prostym kroju, ani klasyczne szpilki, ani męskie półbuty nie wybierają się na emeryturę. W pełni sezonu te dodatki będą dużo droższe, a lekko zmienione detale i tak będą widoczne jedynie dla bardzo wytrawnych znawców mody.
Barbara Mietkowska

magazyn@allegro.pl