Różaniec, łańcuszek z krzyżykiem, Biblia czy najnowszy model smartfona? Sprawdzamy, jak na przestrzeni ostatnich 5 lat zmieniały się trendy w prezentach z okazji Komunii.

Biblia to najstarszy i najpopularniejszy prezent z tej okazji. W tym roku w ciągu tylko miesiąca poprzedzającego okres komunijny na Allegro kupiono około 10 tysięcy egzemplarzy Pisma Świętego. W roku ubiegłym w okresie od marca do czerwca w ręce przyjmujących pierwszą Komunię trafiło 18 tysięcy egzemplarzy Biblii. To blisko połowa całorocznej sprzedaży. Każdego roku przed majem sprzedaż Pisma Świętego na Allegro wzrasta aż o 88% w porównaniu z resztą miesięcy.

Biblia to tradycyjna pamiątka Pierwszej Komunii Świętej, ale dzieci cieszą się także z innych prezentów. Sezon Komunii to widoczny wzrost sprzedaży na Allegro w takich kategoriach jak elektronika, sport oraz moda. Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się konsole, tablety, smartfony, laptopy oraz rowery. Polacy chętnie kupują też biżuterię ze złota – głównie są to łańcuszki i zawieszki.

W kwietniu i maju wyraźnie wzrasta ruch w biżuterii – sprzedają się zwłaszcza złote medaliki i łańcuszki oraz zegarki, w tym także smartwatche. Komunia to też dobra okazja do zakupu nowej torebki, sukienki, butów, eleganckiej koszuli czy marynarki, co potwierdzają decyzje zakupowe naszych klientów – wymienia Celestyna Zachariasz, menedżer kategorii Moda i Uroda w Allegro.

Polacy z okazji Komunii chętnie kupują biżuterię ze złota – głównie łańcuszki i zawieszki. Fot. Shutterstock.com

Polacy z okazji Komunii chętnie kupują biżuterię ze złota – głównie łańcuszki i zawieszki. Fot. Shutterstock.com

Zwiększone zainteresowanie produktami w ramach tych kategorii zaczyna się tuż po Świętach Wielkanocnych, ale największy boom zakupowy przypada na koniec maja. Dlaczego? Często w ramach prezentu dzieci otrzymują gotówkę, za którą dopiero kupują wymarzony prezent.

Smartfony i tablety

Rodzicom, rodzinie i dziecku zależy na tym, aby dzień Pierwszej Komunii był wyjątkowy. Prezent z tej okazji to efekt połączenia najnowszych w danym momencie osiągnięć technologicznych i zainteresowań młodego człowieka. Jeszcze pięć lat temu (2013 r.) swoje triumfy święciły tablety i w tamtym okresie to był, zaraz po smartfonach, jeden z najbardziej pożądanych prezentów na Komunię. Wtedy królował Nexus 7 Asusa oraz iPad 4 i oczywiście iPad Mini. Wśród smartfonów był to Samsung Galaxy S4, HTC One oraz iPhone5. Wiele dzieci w 2013 roku dostało na Komunię konsole PlayStation 4 lub Xbox One.

2014 rok należał do tabletów, smartfonów, laptopów, konsol i wież audio. Wtedy najpopularniejszy był tablet Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 oraz laptop Lenovo IdeaPad Z510 i, oczywiście, Play Station 4. To te modele były najczęściej prezentem z okazji Komunii.

Sezon Komunii to widoczny wzrost sprzedaży na Allegro w takich kategoriach jak elektronika, sport oraz moda. Fot. Shutterstock.com

Sezon Komunii to widoczny wzrost sprzedaży na Allegro w takich kategoriach jak elektronika, sport oraz moda. Fot. Shutterstock.com

Rok później (2015 r.) były to gry na PC i konsole, smartfony, tablety, konsole i aparaty. Wśród prezentów komunijnych pojawiły się phablety – to urządzenie większe niż smartfon, a mniejsze niż tablet. Ostatecznie phablety zostały wyparte przez coraz większe smartfony, jednak w tamtym okresie były na pewno atrakcyjnym podarunkiem dla 8–9-latka. Niezmiennie też królowały smartfony: Galaxy S5, Nokia Lumia 630 i 635 oraz iPhone 5S.

To był czas, kiedy rodzice kupowali jeszcze komputery stacjonarne, ale wśród prezentów zaczęły pojawiać się laptopy (koniecznie z procesorem Intel i5) i notebooki. A także quady. Bardzo szybko okazało się, że quad to nie najlepszy pomysł na prezent dla młodego człowieka. Niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw dla zdrowia i życia małego kierowcy. Jednak ten podarunek pojawiał się na liście prezentów w 2015 roku. W tym czasie wśród popularnych prezentów znalazły się też elektryczne hulajnogi oraz waveboardy, czyli deskorolki na dwóch kółkach.

Od trzech lat w okresie kwiecień–maj wzrasta zainteresowanie elektroniką, zwłaszcza tabletami. Poza listopadem i grudniem to właśnie maj generuje najwyższe obroty w tej kategorii. W 2015 roku średnia cena tego typu sprzętu wyniosła 450 zł – mówił w 2016 r. menedżer kategorii Elektronika w Allegro. – Oprócz tabletów, wzrasta też sprzedaż konsol do gier, laptopów i telefonów komórkowych – wymieniał.

Nie można pominąć klocków LEGO. Najpopularniejsze były zestawy Ninjago, Minecraft, klocki z superbohaterami z filmu Avengers: Czas Ultrona czy Star Wars Gwiazda Śmierci oraz zestaw Mindstorms do konstrukcji robotów.

Rowery i łyżworolki

W 2016 roku nadal jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych prezentów był smartfon, wtedy Samsung Galaxy A3. Z konsol Playstation 4 wraz z grami, np. Uncharted 4 i Ratchet & Clank, natomiast z laptopów – Asus Transformer Book T100HA. To rok, w którym na liście prezentów pojawiły się drony.

Wśród sprzętu sportowego w 2016 roku najpopularniejsze były rowery miejskie dla dziewczynek i rowery MTB dla chłopców w cenie do 600 zł. Popularne były też łyżworolki w cenie do 300 zł, oraz hulajnogi i deskorolki w cenie do 200 zł – wylicza Łukasz Stawisiński, szef kategorii Sport i Wypoczynek w Allegro.

Elektryczne hulajnogi i deskorolki

Prezenty na Komunię w 2017 roku to najczęściej rowery, elektryczne hulajnogi, elektryczne deskorolki, smarwatche, laptopy, tablety, smartfony, konsole. Ale w ubiegłym roku pojawił się jeszcze jeden rodzaj prezentów – wycieczki i kursy różnych umiejętności. Ponadto producenci quadów przystosowali swoją ofertę specjalnie dla dzieci w wieku komunijnym. Mniejsze rozmiary, napęd elektryczny oraz ograniczenie prędkości miały sprawić, że te czterokołowce staną się bardziej przyjazne dla drugoklasistów.

Jak wspomina Anatol Koptiakow zajmujący się kategorią Sport i wypoczynek na Allegro, w 2017 roku największym hitem z kategorii Sport były deskorolki elektryczne ze wzrostem sprzedaży w okresie komunijnym aż o 670%. Tym samym po raz pierwszy zdeklasowały one rowery będące do tej pory na pierwszym miejscu wśród prezentów komunijnych w tej kategorii. – Zaraz po rowerach najchętniej kupowanym prezentem były wrotki, hulajnogi elektryczne, a także hulajnogi klasyczne. Ciekawostką okazały się trickboardy, które z roku na rok zyskują na popularności – wymienia Anatol Koptiakow.

Wiele dzieci czekało na prezenty z kategorii Elektronika. Jak podkreśla Michał Iwanciw, szef tej kategorii na Allegro, najczęściej dzieci z okazji Komunii dostawały konsole Xbox One. – Maj 2017 to mocny wzrost w kategorii tablety. Największym zainteresowaniem cieszyły się urządzenia marki Samsung, a także Lenovo – dodaje.

Smartfony również znalazły się na liście prezentów komunijnych. W 2017 roku najpopularniejszymi markami były Xiaomi z największym wzrostem sprzedaży, dalej Samsung i Huawei, następnie Sony i Apple. Wśród laptopów najpopularniejszą marką było Lenovo. Klienci jednak wybierając droższe modele, powyżej 2 tysięcy złotych, stawiali na marki takie jak Asus i HP.

W 2017 roku dużym zainteresowaniem cieszyły się drony. – Ich sprzedaż w okresie komunijnym wzrosła o 70%. Największym zainteresowaniem cieszyły się stosunkowo tanie urządzenia, w przedziale 200–500 zł, ale kupowane były też modele droższe, te w cenie około 4 tys. zł – podkreśla Iwanciw.

Drony i instrumenty muzyczne

W tym roku okres komunijny właśnie się zaczął i już widać w kilku kategoriach ożywienie. W kategorii Sport na Allegro na razie królują rowery i rolki, hulajnogi i wrotki. Wśród rowerów najpopularniejsze są te miejskie w cenie około 650 zł oraz górskie w cenie około 1100 zł za sztukę.

W kategorii elektronika wzrosło zainteresowanie smartfonami, smartwatchami i smartbandami. – W tym roku popularnym prezentem mogą być drony. W okresie przedkomunijnym zawsze widzimy ożywienie w kategorii laptopy. Często też kupowane są akcesoria w kategorii mobile – wymienia Michał Iwanciw.

Wśród propozycji na rok 2018 zaczynają się pojawiać prezenty raczej klasyczne, np. instrumenty muzyczne. – Pojawienie się wśród prezentów z okazji Komunii instrumentów to dobry znak. Instrumenty, szczególnie te perkusyjne, wpływają na rozwój zdolności matematycznych i analitycznych. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wykazują zainteresowanie grą na instrumentach, w wieku dorosłym nie mają problemu z zagadnieniami z obszaru analityki i matematyki – podkreśla Wojciech Marciszewski z Fundacji Rodzice Przyszłości.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wykazują zainteresowanie grą na instrumentach, w wieku dorosłym nie mają problemu z zagadnieniami z obszaru analityki i matematyki. Fot. Shutterstock.com

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wykazują zainteresowanie grą na instrumentach, w wieku dorosłym nie mają problemu z zagadnieniami z obszaru analityki i matematyki. Fot. Shutterstock.com

Jak podkreśla Marcin Perfuński, bloger supertata.tv, którego najstarsza córka w tym roku przystąpiła do Pierwszej Komunii, dzieci wciąż wysoko cenią wszelkie nowinki technologiczne. – Tablety, smartfony czy rowery nie są atrakcją, bo dzieci w wieku komunijnymi zwykle już je mają. W tym roku na topie są deskorolki elektryczne, choć przypuszczam, że to będzie chwilowa, szybko przemijająca moda. Za rok zastąpi ją coś innego. Przygotowując prezenty dla naszej córki, próbowaliśmy połączyć jej potrzeby z wartościami, które przy okazji tej uroczystości chcieliśmy jej przekazać. Dlatego otrzymała literaturę religijną dostosowaną do jej wieku, np. historię życia Jezusa w formie komiksu, a także pieniądze, które może dowolnie spożytkować. Chciałbym jednak to ostatnie wykorzystać do tego, by na żywej gotówce poćwiczyć z nią robienie osobistego budżetu i potrenować oszczędzanie – mówi na koniec bloger. 

Jak widać tendencje wśród prezentów z okazji Komunii raczej się nie zmieniają, rozwija się za to technologia. Chcemy podarować dzieciom przedmioty, które posłużą przez dłuższy czas i dzięki którym zapamiętają pierwszą komunię jako ważny dzień, a także będą mogły rozwijać swoje zainteresowania i hobby.

Fot. Shutterstock.com

Anna Gardyniak

magazyn@allegro.pl